Biznes na okrągło

Drogi Użytkowniku,

Dziękujemy za zainteresowanie portalem JastrzebieOnline.pl.

W związku z nowymi regulacjami o ochronie danych osobowych zaktualizowaliśmy chcemy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych przez serwis JastrzebieOnline.pl. Dbamy o to aby Twoje dane były bezpieczne. Jednocześnie informujemy o stosowaniu plików cookies.

Zaktualizowaliśmy w tym celu regulamin portalu oraz politykę prywatności i plików cookies – prosimy o zapoznanie się z nimi.

Klikając przycisk „przejdź do portalu” akceptujesz nowe postanowienia wymienionych dokumentów.

Zamknij komunikat
Pogoda na dziś zobacz prognozy
 3°
19 sierpnia 2019

Zapłacą wszyscy mieszkańcy bloków

Zapłacą wszyscy mieszkańcy bloków
fot. pixabay fot. UM jastrzębie

Sortowanie śmieci to ważna sprawa dla środowiska, ale nie tylko. Jeśli miastu nie uda się osiągnąć wymagany wskaźnik ich segregacji, wówczas opłata za ich wywóz będzie większa. Najgorzej mają się mieszkańcy bloków, ponieważ wszyscy zapłacą solidarnie. Nie sposób bowiem ustalić, kto rzetelnie segreguje śmieci, a kto nie.

W tej sprawie do mieszkańców ze specjalnym listem zwróciła się prezydent miasta Anna Hetman. Wskazuje, że według informacji uzyskanych od firmy odbierającej odpady, nadal wielu mieszkańców nie segreguje śmieci.

- Obecnie za gospodarowanie odpadami każdy mieszkaniec płaci 12 zł miesięcznie przy założeniu, że segreguje odpady. Osoby, które tego nie robią mogą zapłacić nawet 24 zł. To aż dwukrotnie więcej! W przypadku czteroosobowej rodziny taka różnica wygeneruje ogromne koszty - w skali roku opłata może wynieść nawet 1 152 zł (w porównaniu do 576 zł przy segregacji). W przypadku osób zamieszkujących bloki, trudno jest ustalić, kto konkretnie winny jest braku segregacji - podwyższone opłaty będą dotyczyły wszystkich mieszkańców nieruchomości - napisała m.in. prezydent.

Prezydent zwróciła się do jastrzębian o segregowanie odpadów w trosce o środowisko naturalne, ale również własne portfele. Niestety wśród mieszkańców bloków będzie obowiązywała odpowiedzialność zbiorowa.

Polub i udostępnij
Czytaj też

18 tys. zł do wzięcia 18 tys. zł do wzięcia

Wzrasta wysokość diet wypłacanych przez miasto Wzrasta wysokość diet wypłacanych przez miasto

Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (63)
Mieszkanka22.08.2019 12:17

Akurat wczoraj byłam świadkiem jak śmierciarka zabierała z kubłów na szkło metal etc i wrzucała wszystko do jednej śmieciarki. BRAWO DLA PANÓW. Akurat byli z ukrainy może nikt nie wytłumaczył im jak to się robi ?

śmieciarz21.08.2019 20:26

Odpowiedzialność zbiorowa ma dwa końce, jak każdy kij. Jeżeli opłaty za śmieci zostaną podwyższone dla wszystkich mieszkańców bloków to ci, którzy segregują odpady odpowiedzą krótko: NIE SEGREGUJEMY! bo mi się nie opłaca zbierać w domu plastyki, szkło, papier i co kilka dni wynosić je do pojemników na nie przeznaczonych bo one zazwyczaj są oddalone od klatek schodowych bardziej niż pojemniki na śmieci. I będzie po "staremu" czyli jak zwykle.

Gość21.08.2019 13:57

@Potwierdzam

Ale ty się żalisz, czy chwalisz?

mil21.08.2019 11:08

Znam takie polskie miasteczko, gdzie w latach 90-tych wprowadzono segregacje śmieci na papier, metale i plastiki, oraz komunalne. Firma, która zajęła się odbiorem śmieci obniżyła dotychczasową opłatę za wywóz dwie trzecie. Pytam się ile kosztuje 1kg plastiku, aluminium, i papieru? wiem, że to niewiele, ale w skali 90-ciotysięcanego miasta powinna być dość znaczna kwota. A ja nie dość, że wykonuję usługę sortowania, to jeszcze za nią muszę zapłacić. Apeluję o sortowanie śmieci, ale też apeluję o uczciwość wobec mieszkańców i nie obciążac nienależnymi kosztami.

s&d szczepionkowy faszyzm20.08.2019 22:30

MaxSegregatus, głos rozsądku. Ale nie wiem czy lemingowo to ogarnie...

MaxSegregatus20.08.2019 20:43

W krajach Unii Europejskiej comiesięczne opłaty obywatelskie za śmieci zasilają lokalne administracje samorządowe które budują i utrzymują publiczne systemy gospodarki odpadami komunalnymi. Jest to tak zwany system naturalnego monopolu gminnego określany jako "in house". Osiągnięcia tego systemu, w którym tylko 10 procent odpadów trafia na składowanie - są podstawą unijnych wymogów dla całej Wspólnoty Europejskiej. U nas aferałowie uparli się aby comiesięczne opłaty polskich rodzin omijały samorządy i zasilały fundusz zysków firm kręcących lody na śmieciach. Wizytówką polskiej gospodarki odpadami są dzikie wysypiska lub płonące odpady na hałdach i w halach... Ekspert ze Szwecji a więc ze wzorcowego kraju wyznaczającego standardy dla całej Unii stwierdza: ?fundamentalne znaczenie w sukcesie gospodarki municypalnej ma fakt - że w Szwecji, Danii, Niemczech, Austrii, Holandii, Belgii i w pozostałych krajach ?starej Unii? w których system zadań publicznych realizowany jest przez spółki komunalne, w ramach in-house jest zdecydowanie tańszy. DLATEGO, ŻE Z SAMEJ DEFINICJI SPÓŁKI GMINNE POWINNY BYĆ NON PROFIT, BEZZYSKOWE. W związku z tym, to samo z siebie powinno prowadzić do sytuacji, gdzie na takim rozwiązaniu mieszkaniec gminy tylko zyskuje?? Mimo tej prostej i trafnej diagnozy ilustrującej to na czym polega ?polski problem? w odpadach ? nadal wielu rżnie głupa, że wystarczy dobrze napisana specyfikacja przetargowa na wyłonienie operatora kręcenia lodów na comiesięcznych opłatach mieszkańców? Jeśli jedynym zadaniem gmin i ich związków jest ogłaszanie przetargów na wyłanianie tych co chcą wygodnie żyć z comiesięcznych opłat polskich rodzin - to mamy niekończący się wyścig cen według scenariusza - www.pb.pl/czarna-wizja-smieciowa-691523 ? Elementami tego scenariusza są liczne pożary odpadów na składowiskach i w halach ? bo to daje dodatkowe dochody od ubezpieczycieli? Porzucone ?niczyje? odpady usuwane na koszt podatnika ? to też zjawisko nieznane w innych krajach Europy? Miejmy nadzieję, że w następnej kadencji rząd zajmie się implementacją unijnych zasad systemowych polegających na przejęciu gospodarki odpadami przez zakłady użyteczności publicznej non-profit - tak jak jest to w krajach których osiągnięcia wyznaczają standardy w tej dziedzinie dla całej Europy?

Potwierdzam20.08.2019 15:30

"Kablówka UPC pobiera dodatkowe pieniądze w wysokości 29,90 zł za przedłużenie umowy. To jest złodziejstwo." też apelujemy; Nie dajcie się oszukać.

Pokaż wszystkie opinie (63)