Drogi Użytkowniku,

Dziękujemy za zainteresowanie portalem JastrzebieOnline.pl.

W związku z nowymi regulacjami o ochronie danych osobowych zaktualizowaliśmy chcemy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych przez serwis JastrzebieOnline.pl. Dbamy o to aby Twoje dane były bezpieczne. Jednocześnie informujemy o stosowaniu plików cookies.

Zaktualizowaliśmy w tym celu regulamin portalu oraz politykę prywatności i plików cookies – prosimy o zapoznanie się z nimi.

Klikając przycisk „przejdź do portalu” akceptujesz nowe postanowienia wymienionych dokumentów.

Zamknij komunikat
Pogoda na dziś zobacz prognozy
 0°°
22 sierpnia 2019

Oszuści atakują! Podstępem wyłudzają BLIK

Oszuści atakują! Podstępem wyłudzają BLIK
fot. pixabay

Przestępcy włamują się na konta społecznościowe i podszywając się pod ich właścicieli wyłudzają numery BLIK od ich znajomych. Nie wolno dać się oszukać.

Przestępcy wymyślają coraz to nowe metody oszustwa. Tym razem forma wyłudzenia pieniędzy polega na uzyskaniu kodu BLIK ofiary. Przestępca po włamaniu się na konto portalu społecznościowego danej osoby, wysyła do jej znajomych informację z prośbą o pożyczenie pieniędzy, tłumacząc się nagłą potrzebą, np. że właśnie stoi przy kasie i zapomniał portfela. Następnie proszą swoją ofiarę o podanie kodu BLIK, dzięki któremu wypłacą pieniądze z bankomatu. Niczego nieświadoma ofiara jest przekonana, że pożyczyła pieniądze znajomemu.

- Ofiarą tego oszustwa można też paść podczas zakupów na różnego rodzaju aukcjach internetowych. Oszuści wystawiając rzekome produkty w swoich ogłoszeniach, nie podają nr konta, tylko proszą o kod BLIK, dzięki któremu niezwłocznie wypłacą pieniądze, obiecując przy tym natychmiastową wysyłkę zakupionego towaru. Kupujący myśląc, że po dokonaniu w ten sposób płatności, zamawiany towar zostanie do niego szybciej wysłany. Pamiętajmy, że osoba, która otrzyma ten kod jest całkowicie anonimowa. Pod żadnym pozorem nie należy wysyłać kodu BLIK, tylko poprosić o nr konta, dane do przelewu lub wysyłkę za pobraniem i w obecności kuriera sprawdzić paczkę – wyjaśnia sierż. sztab Bartosz Frątczak.

Policjanci apelują – zanim przekażemy komukolwiek kod BLIK, upewnijmy się, że za prośbą o pomoc finansową nie kryje się próba oszustwa! Podczas zakupów internetowych, kierujmy się zasadą ograniczonego zaufania.

Polub i udostępnij
Czytaj też

Mężczyzna siedział na parapecie siódmego piętra Mężczyzna siedział na parapecie siódmego piętra

Uwaga! Policja będzie kontrolować sklepy Uwaga! Policja będzie kontrolować sklepy

Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (9)
Gość26.08.2019 6:47

@Stary wyga

"Czuję się wtedy sprytniejszy od oszustów, którym gram na nerwach."

Oszukujesz? To nie po chrześcijańsku tak postępować, albowiem nie czyń bliźniemu swemu, co tobie niemiłe.

Stary wyga22.08.2019 22:59

Ja zawsze z tymi oszustami postępuję zabawowo. ZAWSZE podaję zmyślone cyfry i powiem, że mam niezły ubaw. Czuję się wtedy sprytniejszy od oszustów, którym gram na nerwach. Tak samo robie z telefonami od nieznajomych albo firm. Miłej zabawy z oszustami!!!

Miklosz22.08.2019 21:11

Czy ktoś z Was płacił BLIKIEM w sklepie? albo na Allegro?
Po podaniu kodu BLIK, trzeba jeszcze potwierdzić transakcję w aplikacji bankowej, gdzie widać kwotę, prowizję i resztę danych transakcji.
Nie zatwierdzisz operacji PIN-en, to transakcja będzie anulowana.

To sem ja22.08.2019 14:57

To tylko w holywoodzkich serialach fbi w 3 sekundy namierza telefon i jego operatora...

Dziwne22.08.2019 12:32

Dlaczego policja nie reaguje? Przecież mają specjalistów.
To nie głupota i naiwność tylko chęć niesienia pomocy. Już niedługo, każdy kto się zwróci o pomoc będzie zastrzelony a potem sprawdzony kto to. Jak się okaże znajomym to trudno.

Endrju ze Skrzeczkowic22.08.2019 10:42

Ja też tak raz BLIK-a jednej pani użyczyłem, to do dzisiaj muszę alimenty spłacać.

Pawel22.08.2019 10:28

Dają się zrobić w kulki. To już lepsza akcja na wnuczka niż ten blik.

PIN22.08.2019 8:25

Cóż frajerów nie brakuje , Jeżeli ktoś podaje komuś swój PIN to znaczy ze nie dojrzał do tego aby ten PIN posiadać.

Gość22.08.2019 7:11

Głupota ludzka i naiwność są odporne na wszelkiego typu ostrzeżenia. Zdrowy rozsądek przede wszystkim!

Pokaż wszystkie opinie (9)