Drogi Użytkowniku,

Dziękujemy za zainteresowanie portalem JastrzebieOnline.pl.

W związku z nowymi regulacjami o ochronie danych osobowych zaktualizowaliśmy chcemy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych przez serwis JastrzebieOnline.pl. Dbamy o to aby Twoje dane były bezpieczne. Jednocześnie informujemy o stosowaniu plików cookies.

Zaktualizowaliśmy w tym celu regulamin portalu oraz politykę prywatności i plików cookies – prosimy o zapoznanie się z nimi.

Klikając przycisk „przejdź do portalu” akceptujesz nowe postanowienia wymienionych dokumentów.

Zamknij komunikat
Pogoda na dziś zobacz prognozy
 15°12°
26 sierpnia 2019

Kopalnie wypłacą pracownikom miliony złotych? Będą pozwy?

Kopalnie wypłacą pracownikom miliony złotych? Będą pozwy?
fot. Damian Hetman / jastrzebieonline.pl

Sztygar zmianowy jednej z kopalń należącej do Jastrzębskiej Spółki Węglowej wytoczył proces spółce o wypłatę zaległych nadgodzin. Sąd Najwyższy przyznał mu rację. Czy teraz spółki węglowe będą musiały wypłacić pracownikom miliony złotych zaległych nadgodzin?

Sztygar zmianowy pracujący na kopalni „Krupiński”,  należącej do Jastrzębskiej Spółki Węglowej (zamkniętej w 2017 roku), złożył pozew przeciwko swojej firmie o zapłatę zaległych nadgodzin. Argumentował przed sądem, że przychodził do pracy godzinę przed rozpoczęciem 7-godzinnej zmiany, a już po jej zakończeniu musiał dodatkowo złożyć raport z przebiegu dniówki.

 W ubiegły piątek zapadł wyrok Sądu Najwyższego w tej sprawie.  Sąd Najwyższy podzielił wcześniejsze orzeczenia sądów niższego szczebla i przyznał pracownikowi rację.  Odrzucono argumentację JSW, że czynności przygotowawcze przed rozpoczęciem pracy, nie są pracą w nadgodzinach.

Takie orzeczenie Sądu Najwyższego otwiera pozostałym pracownikom wszystkich spółek węglowych prawo domagania się zapłaty za zaległe nadgodziny. Jednak nie nastąpi to automatycznie. Zainteresowany pracownik musi indywidualnie zwrócić się do sądu z pozwem o roszczenia finansowe. Jego żądania mogą dotyczyć jedynie trzech lat wstecz.

Polub i udostępnij
Czytaj też

"Precz z nepotyzmem, kolesiostwem i mobbingiem w JSW" "Precz z nepotyzmem, kolesiostwem i mobbingiem w JSW"

JSW będzie szukać węgla w lubelskiem JSW będzie szukać węgla w lubelskiem

Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (30)
Sok29.08.2019 8:54

Do 3 lat wstecz cwaniaczki inaczej spółka bankrutuje. Praktycznie każdy dozór dziennie po co najmniej 3 godziny.

Sasiad 27.08.2019 9:13

Pamiętam tego ochlaptusa z zzjg zofiowka z bloku dawne czasy co tydzien interwencja byla awanturnik jakich mało kultury wcale cham wszystkim ublizal zmora sąsiadów

Oli27.08.2019 7:27

Stara zasada- do pracy przychodzi sie jak najpozniej a wychodzi jak najszybciej

Czubaka26.08.2019 23:12

Ten z ZZJG przypomina mi Jabbe z Gwiezdnych Wojen

Olek26.08.2019 22:08

W mojej firmie tak samo przychodzę na daną godzinę np 7 wyjeżdżam na robote od 9 wracam o 17 a szef mówi przecież wyjechałeś o 9 do tego powrot a co mnie interesuje to jestem w pracy do dyspozycji od 7. Równie dobrze mogę przyjść na 9 i wyjechać o 9 a nie marnować czas.

GRP26.08.2019 20:01

Jedyny zz jedność co walczy o pracowników nie mylić z patologią zzjg zofiówki od grubego ochlaptusa

Makler26.08.2019 19:05

Jutro jest termin wypłaty dywidendy dla posiadaczy akcji JSW. Jutro skok o 10, 100 pipsow.

Pokaż wszystkie opinie (30)