Drogi Użytkowniku,

Dziękujemy za zainteresowanie portalem JastrzebieOnline.pl.

W związku z nowymi regulacjami o ochronie danych osobowych zaktualizowaliśmy chcemy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych przez serwis JastrzebieOnline.pl. Dbamy o to aby Twoje dane były bezpieczne. Jednocześnie informujemy o stosowaniu plików cookies.

Zaktualizowaliśmy w tym celu regulamin portalu oraz politykę prywatności i plików cookies – prosimy o zapoznanie się z nimi.

Klikając przycisk „przejdź do portalu” akceptujesz nowe postanowienia wymienionych dokumentów.

Zamknij komunikat
Pogoda na dziś zobacz prognozy
 0°°
26 sierpnia 2019

Rajd Śląska przejedzie przez Jastrzębie

Rajd Śląska przejedzie przez Jastrzębie
fot. Marcin Hennek, materiały prasowe

Już tylko dwa tygodnie dzieli nas od startu największej na Śląsku imprezy motorsportowej - Rajdu Śląska 2019. Tegoroczna edycja jest także częścią obchodów 100-lecia Powstań Śląskich. W sobotę, 7 września, rajd przejedzie przez Jastrzębie.

Tradycyjnie już organizatorzy z Automobilklubu Ziemi Tyskiej przygotowali ciekawe trasy i liczne atrakcje dla kibiców. Podobnie jak w poprzednim sezonie, także i w tym roku Rajd Śląska będzie rundą trzech cykli. W zawodach zmierzą się uczestnicy Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski, Motul Historycznych Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski, a także Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Śląska. W 2018 do Rajdu Śląska zgłosiło się aż 125 załóg, a w tym sezonie ten rekord może zostać pobity. To oznacza wyjątkowe, urozmaicone widowisko dla kibiców. Na trasy w województwie śląskim wyjadą zarówno najnowocześniejsze wyczynowe rajdówki, ale także piękne, historyczne samochody rajdowe sprzed lat takie, jak Porsche 911, Fiat 125 Monte Carlo czy też… Syrena 104.

Rajd Śląska jest również elementem obszernego programu obchodów 100-lecia Powstań Śląskich. I właśnie dlatego zawodnicy ruszą do sportowej rywalizacji z Placu Wolności w Mysłowicach. To właśnie w tym mieście, 100 lat temu miały miejsce wydarzenia, które zapoczątkowały I Powstanie Śląskie – zryw, który zapisał się nie tylko w historii regionu, ale i całego kraju. Ceremonia startu odbędzie się w piątek, 6 września. To świetna okazja, by obejrzeć samochody rajdowe z bliska i poznać kierowców oraz pilotów. Z Mysłowic załogi udadzą się do Mikołowa. Na ulicach tego miasta zostanie rozegrany pierwszy odcinek specjalny Rajdu Śląska. Kolejnym będzie Kryterium 100-lecia Powstań Śląskich, czyli widowiskowe ściganie tuż przy pięknie oświetlonym Stadionie Śląskim w Chorzowie.

W sobotę, 7 września, rozegra się kluczowy etap rywalizacji w Rajdzie Śląska. Po wyjeździe z Chorzowa zawodników czeka długa pętla, składająca się aż z pięciu odcinków specjalnych – w Kiczycach (11,9 km), Jastrzębiu-Zdroju (10,7 km), Warszowicach (8 km), ponownie w Kiczycach i kończącego pętlę oesu Suszec (10,4 km). Po przerwie na serwis na Stadionie Śląskim zawodnicy ponownie pokonają pięć odcinków specjalnych, jednak w nieco innej kolejności: najpierw Suszec, później Kiczyce, Jastrzębie-Zdrój, Warszowice i znowu Suszec, rozgrywany jako dodatkowo punktowany Power Stage. Łączna długość wszystkich oesów to blisko 110 km.

Choć w wielu gminach toczą się prace inwestycyjne, to organizatorzy ułożyli trasę z odcinkami, które zawierają wymagające partie o wysokich walorach sportowych. Harmonogram tegorocznego Rajdu Śląska spodoba się także kibicom, którzy więcej razy będą mogli zobaczyć pędzące rajdówki. Rajd tradycyjnie zakończy meta na rynku w Żorach. Pierwsze załogi pojawią się tam tuż po godzinie 19. Najlepsi zawodnicy Rajdu Śląska właśnie w tym miejscu odbiorą pamiątkowe puchary. Warto podkreślić, że załogi w historycznych rajdówkach pokonają dokładnie tę samą trasę, co ich koledzy w najnowocześniejszych i najszybszych maszynach.

Harmonogram Rajdu Śląska 2019:

Piątek, 6 września 
(2 odcinki specjalne, łącznie 3,4 km):

17:30 – ceremonia startu (Mysłowice, Plac Wolności)
18:10 – OS1: Mikołów (1,9 km)
20:00 – OS2: Kryterium 100-lecia Powstań Śląskich (1,5 km)
18:55 – Serwis A: 45 min. (Chorzów, Stadion Śląski)

Sobota, 7 września (RSMP i HRSMP: 10 odcinków specjalnych, łącznie 104,3 km / RSMŚl: 6 odcinków specjalnych, łącznie 43,6 km):

6:45 – Serwis B: 15 min. (Chorzów, Stadion Śląski)
8:25 – OS3: Kiczyce (11,9 km)

Polub i udostępnij
Czytaj też

Rajd Śląska przejechał przez Jastrzębie Rajd Śląska przejechał przez Jastrzębie

Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (16)
Malkontent03.09.2019 9:51

Jak kibice gieksy drą ryja po meczu i w nocy to jest dobrze? Pijani zaczepiają innych na ulicy i pytają o klub. Jest feministki i lewaczki z panią E.A. na czele biegają po głównych ulicach bo są takie wyzwolone to jest dobrze tak? Bardzo dobrze że jest poraz kolejny organizowany rajd Śląska, przyjdźcie popatrzcie na prawdziwy sport.

Bziok01.09.2019 19:22

To, że to miasto jest skazane na wymarcie, to poza upadkiem górnictwa jest spowodowane mentalnością mieszkańców. Prymitywy zapatrzone w siebie to mieszkańcy Bzia, którzy przeprowadzili się z bloków na 10 arową działkę. Słuchają disco -polo od rana, piją ciepłe piwo z puszek i jeżdżą oplami, dzieci wyzywają od pojebów i jak to mówią, maja na wszystko wyjebane. Smutny obraz małych ludzi z brzydkimi żonami.

Gość31.08.2019 19:21

Przeleciec i zapomnieć

Gość31.08.2019 12:14

Wspaniała impreza. U mnie tez drogę zamkną.

Gość31.08.2019 7:42

Przez to miasto tylko przejechać bo zatrzymać się nie ma po co

Bzianka30.08.2019 16:05

Jeden dzień raz w roku można się zorganizować... nie przesadzajcie!!!!to hobby jak każde inne, trochę zrozumienia egoiści!przez moją ulicę też jadą i super ????

Gość29.08.2019 11:28

Jak dobrze rozumiem to będą samochody elektryczne?

Tutejszy28.08.2019 11:45

To może niech zorganizują ten wyścig między blokami? Kręte uliczki, ciasne zakręty - niech mieszkańcy bloków zostaną bez możliwości wjazdu i wyjazdu od 7.00 do 19.00. Niech drogi zostaną zniszczone. Niech będzie huk i spaliny przez cały dzień. Panie Toborowicz, jest Pan radnym - prosimy o interwencję!

NIE POPIERAM !!!28.08.2019 7:08

Dla wyścigów są tory wyścigowe ! GDZIE JEST PREZYDENT MIASTA ??? Wstyd i hańba !

Gość28.08.2019 6:21

@Wieżień

100/100 w rocznicę Niepodległej!

Niestety na tym polega demokracja by kosztem całego społeczeństwa garstka fanatyków miała dla siebie frajdę.

Pokaż wszystkie opinie (16)