Drogi Użytkowniku,

Dziękujemy za zainteresowanie portalem JastrzebieOnline.pl.

W związku z nowymi regulacjami o ochronie danych osobowych zaktualizowaliśmy chcemy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych przez serwis JastrzebieOnline.pl. Dbamy o to aby Twoje dane były bezpieczne. Jednocześnie informujemy o stosowaniu plików cookies.

Zaktualizowaliśmy w tym celu regulamin portalu oraz politykę prywatności i plików cookies – prosimy o zapoznanie się z nimi.

Klikając przycisk „przejdź do portalu” akceptujesz nowe postanowienia wymienionych dokumentów.

Zamknij komunikat
Pogoda na dziś zobacz prognozy
 0°°
28 sierpnia 2019

Postindiustralnego muzeum nie będzie w Moszczenicy. Co z łaźnią?

Postindiustralnego muzeum nie będzie w Moszczenicy. Co z łaźnią? Tak miało wyglądać muzeum postindustrialne w byłej łaźni
wizualizacja: Architekt Studio Projektowe

Jest za mało pieniędzy, aby projekt pod nazwą muzeum postindustrialne dziedzictwa pogranicza został zrealizowany w byłej łaźni kopalnianej w Moszczenicy. Muzeum zostanie zlokalizowane w Parku Zdrojowym. Miasto nie straci unijnego dofinansowania - prawie 8 mln zł. 

W 2017 roku miasto pozyskało ok. 8 mln zł na to, aby w łaźni po nieczynnej kopalni utworzyć  muzeum postindustrialne. W budynku miała znajdować się ekspozycja maszyn wykorzystywanych w procesie wydobycia i przetwórstwa węgla. Planowano umiejscowienie tam autentycznej obudowy chodników kopalnianych z atrakcjami multimedialnymi oraz pozostałe rekwizyty związane z górnictwem. Zakładano rzeczywistość połączyć z elementami interaktywnymi dając zwiedzającym obraz warunków panujących podczas pracy górnika.  Inne wystawy miały dotyczyć węgla, jako budulca natury.

Jak powiedziała prezydent Anna Hetman ekspozycja zostanie przeniesiona do Galerii Historii Miasta. W ten sposób miasto nie straci środków finansowych, które pozyskało na ten cel.  Założenia wystawy mają się nie zmienić, chociaż mniejsza powierzchnia GHM wymusi pewne modyfikacje.

-  Jeszcze trzy, dwa lata temu żyliśmy w zupełnie innej rzeczywistości. Ceny na rynku poszły w górę. Żadna inwestycja, nie tylko w Jastrzębiu, ale w całym kraju, również w każdej gminie okolicznej, jest dwa razy droższa. Nie ma szansy na to, aby pomysł postindustrialnego dziedzictwa, wraz z partnerami z Czech, zrealizować w Moszczenicy - wyjaśnia prezydent.

Co dalej z budynkiem łaźni? Czy miasto nadal chce tam umieścić Centrum Biznesu, Nauki i Innowacji? Prezydent zapewnia, że nie rezygnuje z tych planów.

- Projekt przebudowy łaźni został wpisany do projektów strategicznych, które mogą  być realizowane ze środków centralnych, państwowych. Teraz trzeba uzyskać jego finansowanie. Będziemy się starać, aby tak się stało - mówiła prezydent.

Polub i udostępnij
Czytaj też

Co z muzeum postindustrialnym w byłej łaźni? Co z muzeum postindustrialnym w byłej łaźni?

Co z Centrum Nauki Innowacji i Biznesu? Przesunięcie terminu Co z Centrum Nauki Innowacji i Biznesu? Przesunięcie terminu

Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (53)
do Jo29.08.2019 23:25

Człowieku, ja jestem z Wodzisławia i Trzy Wzgórza to jeden wielki kicz. Zastanów sie, jak coś napiszesz, albo porozmawiaj z wodzisławianami. Na trzech wzgórzach kompletnie nic nie ma.

Jo29.08.2019 19:26

Jak zawsze dno, żadnego pomysłu na miasto. Zamiast budowania bóg wie czego włodarze mogli by wybudować coś na kształt trzech wzgórz w Wodzisławiu.

mefedron29.08.2019 18:16

Przecież to miasto takie bogate. Tutaj chodniki z marmuru powinny być.

Gość29.08.2019 14:36

Zdrój ma byc odskocznia od gwaru, niech jest ,aki jest, a w centrum , robta co chceta

Gość29.08.2019 7:49

Miasto ciągle płaci za wizualizacje i projekty inwestycji, które nigdy nie miały szansy powstać. Dotyczy to nie tylko obecnych władz, ale i poprzednich, przypomnijmy chociażby projekt Koloseum w centrum miasta, który kosztował kilkaset tysięcy złotych.

Gość29.08.2019 7:44

To jest chore. Dom Solidarności pani prezydent chciała wybudować w Zdroju. Teraz jakieś muzeum post-cośtam chce w Zdroju. Czy tak kobieta może od... się od Zdroju? Zdrój powinien nawiązywać do przeszłości uzdrowiskowej. Jednak na powstanie Muzeum Miejskiego nie chce się zgodzić, ale na jakieś post to już z chęcią. Wszystko ma swoje miejsce i widać czarno na białym, że miejscem tej pani nie jest fotel prezydenta.

Weronika bez stanika29.08.2019 7:19

Skoro łaźnia na tym zdjęciu zajmuje aż pięć kondygnacji, to ile miałbyby zajmować siedziby prezesów z ZZ JSW?

hejk28.08.2019 23:38

To co zostało po komunie i wcześniejsze, po XIX w., czyli kopalnie, bloki, ulice, pawilony, park zdrojowy, to jest (lub nie), za ostatnich 20 lat to nic ciekawego nie powstało (poza halą sportową za Janeckiego), zlikwidowano za to kolej, zburzono zabytkowy dworzec, zapuszczono wiadukt, poszedł się ... Diament, walą się domy zdrojowe.
W tym samy czasie: Tychy: nowy stadion, Gliwice: wielka hala sportowo-rozrywkowa, Pawłowice-Park Wodny na miarę ich możliwości.
A Jastrzębie - remont chodnika.

eee28.08.2019 23:32

Oczywiście, ze te 8 mln. przepadnie, przecież we wniosku nie napisali, że zrobią "coś tam, gdzieś tam", tylko podali konkrety, rewitalizacja łaźni, wystawa multimedialna (która się przecież nie zmieści w Galerii Historii Miasta), wydano forsę na projekty, ekspertyzy, konsultacje, analizy, tylko, żeby dostać dofinansowanie i to wszystko poszło do kosza, bo gdy przyszło co do czego, to stwierdzono: "łoj nie damy rady, łoj nie damy"/
Przy okazji czeskie miasto wpuścili w maliny, bo dofinansowanie było w ramach projektów transgranicznych.

niki28.08.2019 22:24

No to będzie trzeba zlecić następny projekt na inne miejsce, bo ten nie wypalił.

Pokaż wszystkie opinie (53)