Drogi Użytkowniku,

Dziękujemy za zainteresowanie portalem JastrzebieOnline.pl.

W związku z nowymi regulacjami o ochronie danych osobowych zaktualizowaliśmy chcemy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych przez serwis JastrzebieOnline.pl. Dbamy o to aby Twoje dane były bezpieczne. Jednocześnie informujemy o stosowaniu plików cookies.

Zaktualizowaliśmy w tym celu regulamin portalu oraz politykę prywatności i plików cookies – prosimy o zapoznanie się z nimi.

Klikając przycisk „przejdź do portalu” akceptujesz nowe postanowienia wymienionych dokumentów.

Zamknij komunikat
Pogoda na dziś zobacz prognozy
 0°°
28 sierpnia 2019

Postindiustralnego muzeum nie będzie w Moszczenicy. Co z łaźnią?

Postindiustralnego muzeum nie będzie w Moszczenicy. Co z łaźnią? Tak miało wyglądać muzeum postindustrialne w byłej łaźni
wizualizacja: Architekt Studio Projektowe

Jest za mało pieniędzy, aby projekt pod nazwą muzeum postindustrialne dziedzictwa pogranicza został zrealizowany w byłej łaźni kopalnianej w Moszczenicy. Muzeum zostanie zlokalizowane w Parku Zdrojowym. Miasto nie straci unijnego dofinansowania - prawie 8 mln zł. 

W 2017 roku miasto pozyskało ok. 8 mln zł na to, aby w łaźni po nieczynnej kopalni utworzyć  muzeum postindustrialne. W budynku miała znajdować się ekspozycja maszyn wykorzystywanych w procesie wydobycia i przetwórstwa węgla. Planowano umiejscowienie tam autentycznej obudowy chodników kopalnianych z atrakcjami multimedialnymi oraz pozostałe rekwizyty związane z górnictwem. Zakładano rzeczywistość połączyć z elementami interaktywnymi dając zwiedzającym obraz warunków panujących podczas pracy górnika.  Inne wystawy miały dotyczyć węgla, jako budulca natury.

Jak powiedziała prezydent Anna Hetman ekspozycja zostanie przeniesiona do Galerii Historii Miasta. W ten sposób miasto nie straci środków finansowych, które pozyskało na ten cel.  Założenia wystawy mają się nie zmienić, chociaż mniejsza powierzchnia GHM wymusi pewne modyfikacje.

-  Jeszcze trzy, dwa lata temu żyliśmy w zupełnie innej rzeczywistości. Ceny na rynku poszły w górę. Żadna inwestycja, nie tylko w Jastrzębiu, ale w całym kraju, również w każdej gminie okolicznej, jest dwa razy droższa. Nie ma szansy na to, aby pomysł postindustrialnego dziedzictwa, wraz z partnerami z Czech, zrealizować w Moszczenicy - wyjaśnia prezydent.

Co dalej z budynkiem łaźni? Czy miasto nadal chce tam umieścić Centrum Biznesu, Nauki i Innowacji? Prezydent zapewnia, że nie rezygnuje z tych planów.

- Projekt przebudowy łaźni został wpisany do projektów strategicznych, które mogą  być realizowane ze środków centralnych, państwowych. Teraz trzeba uzyskać jego finansowanie. Będziemy się starać, aby tak się stało - mówiła prezydent.

Polub i udostępnij
Czytaj też

Co z muzeum postindustrialnym w byłej łaźni? Co z muzeum postindustrialnym w byłej łaźni?

Co z Centrum Nauki Innowacji i Biznesu? Przesunięcie terminu Co z Centrum Nauki Innowacji i Biznesu? Przesunięcie terminu

Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (53)
do Jo29.08.2019 23:25

Człowieku, ja jestem z Wodzisławia i Trzy Wzgórza to jeden wielki kicz. Zastanów sie, jak coś napiszesz, albo porozmawiaj z wodzisławianami. Na trzech wzgórzach kompletnie nic nie ma.

Jo29.08.2019 19:26

Jak zawsze dno, żadnego pomysłu na miasto. Zamiast budowania bóg wie czego włodarze mogli by wybudować coś na kształt trzech wzgórz w Wodzisławiu.

mefedron29.08.2019 18:16

Przecież to miasto takie bogate. Tutaj chodniki z marmuru powinny być.

Gość29.08.2019 14:36

Zdrój ma byc odskocznia od gwaru, niech jest ,aki jest, a w centrum , robta co chceta

Gość29.08.2019 7:49

Miasto ciągle płaci za wizualizacje i projekty inwestycji, które nigdy nie miały szansy powstać. Dotyczy to nie tylko obecnych władz, ale i poprzednich, przypomnijmy chociażby projekt Koloseum w centrum miasta, który kosztował kilkaset tysięcy złotych.

Gość29.08.2019 7:44

To jest chore. Dom Solidarności pani prezydent chciała wybudować w Zdroju. Teraz jakieś muzeum post-cośtam chce w Zdroju. Czy tak kobieta może od... się od Zdroju? Zdrój powinien nawiązywać do przeszłości uzdrowiskowej. Jednak na powstanie Muzeum Miejskiego nie chce się zgodzić, ale na jakieś post to już z chęcią. Wszystko ma swoje miejsce i widać czarno na białym, że miejscem tej pani nie jest fotel prezydenta.

Weronika bez stanika29.08.2019 7:19

Skoro łaźnia na tym zdjęciu zajmuje aż pięć kondygnacji, to ile miałbyby zajmować siedziby prezesów z ZZ JSW?

Pokaż wszystkie opinie (53)