Drogi Użytkowniku,

Dziękujemy za zainteresowanie portalem JastrzebieOnline.pl.

W związku z nowymi regulacjami o ochronie danych osobowych zaktualizowaliśmy chcemy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych przez serwis JastrzebieOnline.pl. Dbamy o to aby Twoje dane były bezpieczne. Jednocześnie informujemy o stosowaniu plików cookies.

Zaktualizowaliśmy w tym celu regulamin portalu oraz politykę prywatności i plików cookies – prosimy o zapoznanie się z nimi.

Klikając przycisk „przejdź do portalu” akceptujesz nowe postanowienia wymienionych dokumentów.

Zamknij komunikat
Pogoda na dziś zobacz prognozy
 15°12°
TEB
28 sierpnia 2019

Bogaci Jastrzębianie? Jak oni to liczyli?

Bogaci Jastrzębianie? Jak oni to liczyli?
fot. shutterstock

Niedawno mieszkańcy byli poruszeni informacją, że średnia płaca w Jastrzębiu wynosi 8 121 zł brutto. Pojawiły się głosy niedowierzania. W Jaki sposób Główny Urząd Statystyczny obliczył tą kwotę?

Według Głównego Urzędu Statystycznego średnia pensja w Jastrzębiu to 8 121 zł brutto. Czy to oznacza, że mieszkańcy otrzymują wypłaty chociażby zbliżone do tej sumy? Sposób liczenia zastosowany przez GUS był taki, że wzięto pod uwagę wynagrodzenie, jakie otrzymują pracownicy firm zatrudniających powyżej 10 osób. Największym pracodawcą w mieście, ale również całym regionie jest Jastrzębska Spółka Węglowa z zatrudnieniem na poziomie 20 tys. Jednak nasi mieszkańcy stanowią w niej ok. ¼ pracowników.

Obliczenia GUS, dotyczące średniej płacy, dotyczą więc ludzi pracujących z Jastrzębiu, nie wszyscy są jego mieszkańcami. Drugim aspektem jest to, że zarobki uzyskiwane w spółce górniczej mają znaczący wpływ na te wyliczenia.

Polub i udostępnij
Czytaj też

"Precz z nepotyzmem, kolesiostwem i mobbingiem w JSW" "Precz z nepotyzmem, kolesiostwem i mobbingiem w JSW"

JSW będzie szukać węgla w lubelskiem JSW będzie szukać węgla w lubelskiem

Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (25)
Do menel30.08.2019 0:22

Jestem Hanysem i mieszkam w Jastrzębiu i tez nie mam tej roboty. W JSW robią pociotki i sąsiedzi tych co już robią. Można wsiąść przykład. Mam rodzinę w Połomi. Po sąsiedzku wszyscy robią na Zofiówce. O dziwo wszyscy w szybowym - zbieg okoliczności czy plecy Rducha?

Ola29.08.2019 16:37

Do Gość z godziny 8:29
Chyba miałeś na myśli kwantyle 1, 2(mediana) i 3 stopnia... ich definicja jest znacząco inna od tej którą przedstawiłeś, ponadto należy założyć rozkład normalny wynagrodzeń... może lepsza od mediany byłaby dominanta ?????

Bruno29.08.2019 8:37

Ha ha jadę na 9 wracam o 14 kasa leci praca w zarządzie JSW

Weronika bez stanika29.08.2019 7:22

Siedzę sobie w jednym z biur JSW i się nudzę. Koleżanka poszła na ploty. Napiszcie mi tu szybko coś ciekawego.

Gość29.08.2019 7:17

Praca w JSW powinna być Tylko dla Jastrzębian.

menel28.08.2019 23:35

JSW zatrudnia hanysów a nie lebrów goroli

Myszkowski28.08.2019 20:55

@ Gość 19.42
No i właśnie te świerklańskie przybłędy zarabiają bardzo grube pieniądze w Jastrzębiu, nie będąc jastrzębianami. Na kop.Jastrzębie, mieszkańcy naszego miasta stanowią "aż" 15% zatrudnionych. Ciężko tam na parkingu o samochod SJZ. Pozdro.

Pokaż wszystkie opinie (25)