Drogi Użytkowniku,

Dziękujemy za zainteresowanie portalem JastrzebieOnline.pl.

W związku z nowymi regulacjami o ochronie danych osobowych zaktualizowaliśmy chcemy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych przez serwis JastrzebieOnline.pl. Dbamy o to aby Twoje dane były bezpieczne. Jednocześnie informujemy o stosowaniu plików cookies.

Zaktualizowaliśmy w tym celu regulamin portalu oraz politykę prywatności i plików cookies – prosimy o zapoznanie się z nimi.

Klikając przycisk „przejdź do portalu” akceptujesz nowe postanowienia wymienionych dokumentów.

Zamknij komunikat
Pogoda na dziś zobacz prognozy
 12°12°
30 sierpnia 2019

Biskupi o pedofilii: "To się nie może więcej wydarzyć"

Biskupi  o pedofilii: "To się nie może więcej wydarzyć"
fot. pixabay

Archidiecezja katowicka, po skandalach pedofilskich, od 1 września wprowadza nowe zasady postępowania z dziećmi dla księży i katechetów.

Dla duchownych i opiekunów dzieci przygotowano specjalne broszury, których treść jest zaaprobowana przez władze kościelne.  Publikacja nosi tytuł: „Świadomość. Zapobieganie. Reagowanie. Zasady ochrony dzieci, młodzieży, osób niepełnosprawnych i bezradnych przed wykorzystaniem seksualnym”.

 - Jesteśmy stróżami naszych sióstr i braci. A nie zawsze, przyznajemy się szczerze, najmniejsi spośród nich byli pośród nas, w Kościele, bezpieczni. Krzywda wykorzystania seksualnego – od zbrodni pedofilii po manipulacyjne nadużycia wobec dorosłych – w czasie naszego stróżowania dotknęła dzieci, młodzież, niepełnosprawnych i bezradnych - czytamy we wstępie.

Biskupi diecezji gliwickiej i katowickiej przeprosili wiernych za dotychczasowe wydarzenia

- Przepraszamy za to, że zabrakło nam czujności. Nie jesteśmy w stanie ani cofnąć czasu, ani nawet skutecznie zadośćuczynić za krzywdy i zaniedbania. Możemy natomiast spróbować nauczyć się czegoś na własnych błędach - napisali we wstępie abp Wiktor Skworc, metropolita katowicki, oraz Jan Kopiec, biskup gliwicki.

Polub i udostępnij
Czytaj też

Abp. Skworc uhonorowany przez górników za wybitne osiągnięcia Abp. Skworc uhonorowany przez górników za wybitne osiągnięcia

Morawiecki: "Dzisiaj kończymy burzenie muru" Morawiecki: "Dzisiaj kończymy burzenie muru"

Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (17)
Gość02.09.2019 8:14

Nie walczy się z pedofilią poprzez przesyłanie zboczeńców do innych parafii, albo wysyłanie na misję do biednych krajów Afryki lub Ameryki Południowej.

kłamstwa biskupów01.09.2019 18:42

Twierdzą "To się nie może więcej wydarzyć" a kryją swoich swoich i bronią ze wszystkich sił. LGBT, to pomysł na odwrócenie uwagi od ludzi z kościoła. Świeccy, którym się udowodni pedofilię, karze się bardzo ostro. Zasądzone lata do odsiedzenia nie można skrócić dobry zachowaniem. Ale to nie dotyczy księży, którzy są przenoszeni i ukrywani. A gdyby chciał dojść prawdy, słyszy, że kościół jest atakowany przez LGBT. Nikt nie wie co to jest. Ale jest to hasło, które ma ukrócić wszelkie próby ukarania winnych z kościoła.
Nie interesuję nas geje i lesbijki z kościoła. Są dorośli, wiedzą co robią, ale dlaczego bez przejścia przez łóżka tych, którzy decydują o awansie, nie można piąć się górę kościelnej drabiny?

moni01.09.2019 12:36

Zrozumiem stosunki faceta z facetem, księdza z księdzem, ale dobieranie się i krzywdzenie dzieci to już jest bestialstwo. Kościół wypowiada się o poprawności życia a sam chowa swoje syfy za sutanną broniąc przed odpowiedzialnością. Krótkowzroczność jest ogromna w tym kościele.

Gość31.08.2019 19:13

Coś z tymi harcerzami problem jest. Jeden moledtpwal to tylko wyleciał a drugi udaje zonkisia. Obrzydliwe że kontrahenci i tadziu tacy krotkowzroczni.

Gość31.08.2019 8:49

A co z harcerzem pedofilem czemu totalni go bronili jak lwy

słowa, słowa, słowa30.08.2019 20:58

Nie wierzę kościelnym, bo wielokrotnie przekonałem się jacy są śliscy. Mili w rozmowie, przyjacielscy, chętni do porad a gdy coś naprawdę potrzeba, to ... mam cię w ... .
Okradanie ludzi z pieniędzy to kunszt niegodny podziwu. Rydzyk jest tego najlepszym przykładem.
Wolę modlić się sam, w dowolnym miejscu i własnymi słowami. Nie tylko ja tak wolę.
do "Gość" 10:31 - Polański nie jest pedofilem. Ale o tobie nie można powiedzieć, że jesteś uczciwy. Z której parafii jesteś?

Gość30.08.2019 19:23

A co z tym zbokiem co był harcmistrzem prezesem stowarzyszenia a teraz pod spółka siedzi. Karać nie poblażać

Gość30.08.2019 12:18

"Świadomość, zapobieganie..." a reakcje nadal żadne. Najpierw niech u siebie zrobią porządek.

Inną kwestią jest dorabianie się na działkach skarbu państwa...

Gość30.08.2019 10:31

Polański kolejny pedofil a totalni stoją za nim murem są równi i równiejsi.

Truda30.08.2019 10:29

A tego pedofila ratownika co karetką jeździ już nie po Jastrzębiu ale np w Wodzisławiu co wykłady o pierwszej pomocy dawał w jednym z jastrzębskich gimnazjów dlaczego tego pedofila nie ukarano?

Pokaż wszystkie opinie (17)