Drogi Użytkowniku,

Dziękujemy za zainteresowanie portalem JastrzebieOnline.pl.

W związku z nowymi regulacjami o ochronie danych osobowych zaktualizowaliśmy chcemy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych przez serwis JastrzebieOnline.pl. Dbamy o to aby Twoje dane były bezpieczne. Jednocześnie informujemy o stosowaniu plików cookies.

Zaktualizowaliśmy w tym celu regulamin portalu oraz politykę prywatności i plików cookies – prosimy o zapoznanie się z nimi.

Klikając przycisk „przejdź do portalu” akceptujesz nowe postanowienia wymienionych dokumentów.

Zamknij komunikat
Pogoda na dziś zobacz prognozy
 0°°
2 września 2019

Można bezkarnie podrzucać odpady do osiedlowych śmietników

Można  bezkarnie podrzucać odpady do osiedlowych śmietników
fot. Osiedle Pionierów

Często mieszkańcy bloków skarzą się, że obce osoby wrzucają śmieci do osiedlowych kontenerów i pojemników. Jak się okazuje robią to całkowicie legalnie i nikt nie może im tego zabronić.  Co najwyżej można ogrodzić śmietnik i rozdać do niego klucze uprawnionym lokatorom.

- Właściciel (np. spółdzielnia, wspólnota mieszkaniowa) powinien poinformować, gdzie znajdują się pojemniki, do których mieszkańcy mają wrzucać odpady. Do jego obowiązków należy także dbanie o porządek na nieruchomości, o to, żeby odpady były odpowiednio poukładane, posegregowane itp. Podrzucanie odpadów jest szkodą dla nieruchomości, dlatego to w gestii właściciela leży, aby dochodzić swoich praw. Straż miejska może interweniować w przypadku naruszenia art. 145 Kodeksu wykroczeń: „Kto zanieczyszcza lub zaśmieca miejsca dostępne dla publiczności, a w szczególności drogę, ulicę, plac, ogród, trawnik lub zieleniec, podlega karze grzywny do 500 złotych albo karze nagany.” W przypadku podrzucania odpadów nie mamy do czynienia z taką sytuacją, bo te trafiają do pojemników - wyjaśnia rzecznik jastrzębskiego magistratu Katarzyna Wołczańska.

Niektóre spółdzielnie mieszkaniowe z naszego miasta zdecydowały się na ogrodzenie placu z pojemnikami na śmieci i zamknięcie ich na przysłowiowy klucz. Może to generować pewne koszty dla lokatorów, ale przynajmniej jest wówczas pewność, że nikt postronny nie podrzuca tam śmieci.

Polub i udostępnij
Czytaj też

Jastrzębianie, wyrzucajcie mniej śmieci Jastrzębianie, wyrzucajcie mniej śmieci

Kto podrzucił te odpady? Pomóż Policji? Kto podrzucił te odpady? Pomóż Policji?

Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (35)
Gość03.09.2019 15:25

A najlepszy z kodu był ten cwaniak alimenciarz co na plecach ciemnoty chciał dostać się do koryta brawo wy.

Pofonik03.09.2019 12:17

Nic nie poradzisz na hanysa z domku...

oko03.09.2019 11:36

Ludzie ta opłata to kolejny ukryty-nielegalny podatek!!!
Obudźcie się!!
Zwróćcie uwagę na skalę podwyżek tej opłaty!

Pisokod03.09.2019 9:24

Do likus33.
I bądź tu człowieku szczery to ci kłamstwo zarzucą...W PSZOK są limity na ilości przekazywanych odpadów a za styropian trzeba płacić spore pieniądze :)

likus3302.09.2019 22:57

Do Pisokod
Nic nie budujesz i nic nie generujesz. Chciałeś być dowcipny a jesteś śmieszny.
Zamiast sto razy jezdzic z workami pod bloki, wystarczy raz a porządnie podjechać do PSZOKa. Taki sam wydatek a patrząc w lustro widzisz człowieka.

Pisokod02.09.2019 17:45

Buduję dosyć duży dom w Ruptawie. Pojęcia nie macie jaką ilość odpadów generuje taka budowa... Worki po cemencie, folia zabezpieczająca palety z pustakami niesamowita ilość kartonów o potężnych resztkach styropianu nie wspominając...Do tego liście jesienią i skoszona trawa latem. Dobrze, że jest na osiedlu tak dużo śmietników gdzie spokojnie i za darmo to wszystko wywalam ;) Znam wiele osób budujących domy i KAŻDY robi tak samo. Zanim poleci hejt, większość z Was w tej sytuacji postąpi podobnie, bo tylko frajer płaci za usługę którą może mieć za darmo.

moni do gość 02.09.2019 17:41

Aby mieć obiektywne spojrzenie należy oglądać wiadomości na wszystkich kanałach nie tylko rządowe.

Gość02.09.2019 16:59

Moja teściowa po 70-tce też KODziara. Ale ma zryty łeb, o niczym nie da się już z nią porozmawiać. Tylko Pis to PiS tamto. W tefałynie mówili że.... i tak na okrągło

Gość02.09.2019 16:43

Pytam po co ten monitoring? Dlaczego nie egzekwuje administracja? Wszystko maja na patelni podane tylko chęci.
A po drugie trzeba było dać kontenery przy każdym bloku z osobna wtedy łatwiej by było zapanować nad wszystkim, ale po co? Zawsze po łebkach byle było. A ile jeszcze było wojny o te ogrodzenie śmieci zanim do tego spółdzielnia dojrzała.
Więc najpierw sensowny plan a później reszta i egzekwowanie.
Dlaczego mieszkańcy również innych bloków nie z naszej spółdzielni idą na targ lub do swoich np.fodzicow i wyrzucają śmieci akurat do naszych kontenerów lub przed??

Gość02.09.2019 16:36

Gość 14.31 na występach kodu i postkomuny widać tylko ludzi 60 plus często jeszcze w czapkach z 70 i 80 lat

Pokaż wszystkie opinie (35)