Drogi Użytkowniku,

Dziękujemy za zainteresowanie portalem JastrzebieOnline.pl.

W związku z nowymi regulacjami o ochronie danych osobowych zaktualizowaliśmy chcemy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych przez serwis JastrzebieOnline.pl. Dbamy o to aby Twoje dane były bezpieczne. Jednocześnie informujemy o stosowaniu plików cookies.

Zaktualizowaliśmy w tym celu regulamin portalu oraz politykę prywatności i plików cookies – prosimy o zapoznanie się z nimi.

Klikając przycisk „przejdź do portalu” akceptujesz nowe postanowienia wymienionych dokumentów.

Zamknij komunikat
Pogoda na dziś zobacz prognozy
 0°°
4 września 2019

Morawiecki: "Dzisiaj kończymy burzenie muru"

Morawiecki: "Dzisiaj kończymy burzenie muru"
fot. UM Jastrzębie / Łukasz Parylak

Podczas 39. rocznicy obchodów Porozumienia Jastrzębskiego odwoływano się do zrywu jastrzębskich górników w obronie praw pracownika, ale też człowieka. Nie zabrakło również odniesienia do bieżącej polityki.

Uroczystości rozpoczęły się od mszy świętej w kościele „na górce” - Najświętszej Marii Panny Matki Kościoła koncelebrowanej przez abp. Wiktora Skworca.

- Wszystkim nam bliski jest ideał społecznego solidaryzmu, zbudowanego na fundamentach porozumień. To mocne fundamenty pod pokój społeczny i ład moralny. Obrona i przekaz wartości, o które walczyli nasi poprzednicy, także 39 lat temu tutaj w Jastrzębiu, zależy od każdego z nas... To dziedzictwo jest darem i zadaniem! - powiedział metropolita katowicki.

Następnie uczestnicy uroczystości złożyli kwiaty Pod Pomnikiem Solidarności oraz udali się na plac przed kopalnię Zofiówka i tam wygłoszono przemówienia.

- Został pewien mur bezsilności, obojętności na los ludzi. Pracowników PGR, robotników likwidowanych zakładów. Mur niemożności, niemocy on cały czas trwał przez długie lata III Rzeczpospolitej. Dlatego tak ważne jest, abyśmy my dzisiaj kończyli burzenie tego muru, który został wzniesiony w latach PRL i o zburzenie, którego walczyli robotnicy Jastrzębia i wszystkich górnośląskich, zagłębiowskich zakładów pracy oraz w całej Polsce. Dzisiaj prowadzimy politykę społeczną. Prowadzimy politykę godności polskich rodzin, osób słabszych. Państwo silne dla bezwzględnych i silnych, a wyrozumiałe dla słabszych  - mówił premier Mateusz Morawiecki.

Także Piotr Duda, przewodniczący NSZZ „Solidarność” nawiązał w swoim przemówieniu do aktualnej polityki.

- Kościół i księża w 1980 roku i w latach 80. Otworzyli nam drzwi kościoła i otworzyli nam swoje serca. I dzisiaj my musimy otworzyć nasze serce i pokazać wobec nich solidarność, szczególnie z arcybiskupem Markiem Jędraszewskim. Jest on atakowany tylko za to, że mówi prawdę. Dlatego „Solidarność” zawsze będzie stała na straży prawdy i tego oprócz tych bieżących spraw pracowniczych będziemy się domagać. Bo nie ma wolności bez Boga i „Solidarności - mówił przewodniczący.

Homilia abp. Wiktora Skworca

Polub i udostępnij
Czytaj też

Powstaje mural poświęcony Porozumieniu Jastrzębskiemu [video] Powstaje mural poświęcony Porozumieniu Jastrzębskiemu [video]

Kogo w wyborach mają poprzeć członkowie "Solidarności"? Kogo w wyborach mają poprzeć członkowie "Solidarności"?

Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (46)
tik tak05.09.2019 22:57

I jeszcze jedno, nie wywożono cystern, tylko cysterny wjeżdżały do PL, bez akcyz, podatków itp.
Zresztą reszta co piszesz, to tak głupie, szkoda czasu

tik tak05.09.2019 22:52

Muszę cię zasmucić .To prawda,że cysterny wjeżdżały do PL bez kontroli. Wystarczy sprawdzić zysk Orlenu w latach rządu PO i PSL i dziś. Możesz też posłuchać co mówił szef celników na przesłuchaniu Komisji ds. wat.
To że tego co usłyszałeś od Morawieckiego, nie mówią w tvn to nie znaczy, że tak nie było. Masz internet jak widzę, więc poszukaj, poczytaj, otwórz oczy

do Gość z o:1405.09.2019 18:05

Ci z PO to prawdziwi samorządowcy. To nie "politycy" liczący na układy i forsę. Tak robi tutejszy cwaniaczek Grzegorz Matusiak. Nic nie zrobił dla nas. Ale ile się nachwalił, przypisując sobie dobre czyny. Cała działalność PiS polega na kłamstwach. Są mieszkańcy, którzy w to wierzą. Ich wódz (bo prezes to jakaś ksywa), kłamie od początku. Co się odezwie to kłamstwo. Dziś też opowiada kłamstwa o wywożonych cysternach paliwa za granicę. Co jest oczywistym, kolejnym kłamstwem. Zerwo prawdy było w wypowiedzi Morawieckiego, który zamiast pracować jako premier jeździ po Śląsku, bo tu wystartuje w wyborach. Czy ktoś go chce tutaj? Mieszkańcy Śląska mający wpojony ogromny szacunek do pracy reaguję powątpiewaniem gdy słyszą obiecanki. Podobno jesteśmy ukrytą niemiecką V piątą kolumną. A my nie czujemy się zdrajcami Polski.

mm05.09.2019 2:43

Morawiecki, ty i ten twój PiS załatwiliście JSW napalając się na zyski i wsadzając stado osłów do zarządu, akcje poleciały ponad 50%

Gość05.09.2019 0:14

Jak widzę kogo wystawia w jastrzebiu PO i kto wygrał na wyborach samorządowych to jestem gotów zagłosować na pis to samo szambo

Gość04.09.2019 21:18

Ludzi po byku w tym kościele. Impreza dla klechów i działaczy. Pożarli, popili i poszli. Kogo to obchodzi - jak widać na tym filmie - Tłumów nie ma.

Gość04.09.2019 21:11

Jednak jest tu więcej przeciwników partii rządzącej. Nie zaśpijcie na wybory.

Thc04.09.2019 21:06

Do thc z 11.24
Prawie się spoźnilem, bo bylem na own z rodziną dzięki 500+. Nakarmilem bezdomnych (ktorych w sjz pelno) bo mam 4. Dzieci ( 4x500+), a potem pojechalem bezplatna komunikacja miejska (no co obietnica mocnej figury) na spotkanie z premierem.

Donald04.09.2019 20:56

No no widzę że tu jest bardzo dużo ofiar 500+ i 1000+ może otworzą się wam oczy jak kochany PIS podniesie zusy, srusy i podatki nie wspominając o cenach,ale oczywiście nieroby żyjące z 500+ maja to głęboko w D... bo ten kto ciężko pracuje to ich sponsoruje

Myślenie ratuje04.09.2019 20:15

Mieszkańcy Jastrzębia, popierający bezrozumnie PiS wywołują nieszczęście. Aż ono się urzeczywistni. Zakłamani, nie myślący, będą szukać winnych swego nieszczęścia i mieć pretensje do wszystkich, ale nie do siebie.

Pokaż wszystkie opinie (46)