Drogi Użytkowniku,

Dziękujemy za zainteresowanie portalem JastrzebieOnline.pl.

W związku z nowymi regulacjami o ochronie danych osobowych zaktualizowaliśmy chcemy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych przez serwis JastrzebieOnline.pl. Dbamy o to aby Twoje dane były bezpieczne. Jednocześnie informujemy o stosowaniu plików cookies.

Zaktualizowaliśmy w tym celu regulamin portalu oraz politykę prywatności i plików cookies – prosimy o zapoznanie się z nimi.

Klikając przycisk „przejdź do portalu” akceptujesz nowe postanowienia wymienionych dokumentów.

Zamknij komunikat
Pogoda na dziś zobacz prognozy
 6°
5 września 2019

Rusza kolejny program 500 + Gdzie złożyć wniosek?

Rusza kolejny program 500 + Gdzie złożyć wniosek?

Każdy, kto nie jest w stanie samodzielnie egzystować może ubiegać się o świadczenie z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.  W województwie śląskim uprawnionych do tego typu wypłaty może być nawet 100 tys. osób. Świadczenie przyznawane jest wyłącznie na wniosek.

Ustawa wchodzi w życie 1 października, wtedy też ZUS rozpocznie rozpatrywanie wniosków o nowe świadczenie. Mieszkańcy Jastrzębia mogą składać wnioski w ZUS oddział Rybnik.

- Chociaż przepisy ustawy jeszcze nie obowiązują, nic nie stoi na przeszkodzie, by już teraz zbierać informację, czy potrzebną dokumentację do wniosku. Od 2 września można składać w ZUS stosowny wniosek. Jeżeli ktoś ma jakieś pytania, wątpliwości warto zasięgnąć wiedzy u ekspertów ZUS. Nasi pracownicy cały czas służą pomocą osobom zainteresowanym nowym świadczeniem - mówi Beata Kopczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa śląskiego.

Przypomnijmy, świadczenie to jest adresowane do osób, które ukończyły 18 lat, mieszkają na terytorium Polski, są niezdolne do samodzielnej egzystencji, a łączna wysokość dotychczasowych świadczeń pieniężnych finansowanych ze środków publicznych nie może przekraczać kwoty 1 600 zł brutto.

Niezdolność do samodzielnej egzystencji będzie musiała zostać potwierdzona stosownym orzeczeniem, które musi zachowywać swoją ważność w momencie zgłoszenia wniosku. Osoby, które nie mają takiego orzeczenia, po złożeniu wniosku o świadczenie zostaną skierowane na badanie przez lekarza orzecznika ZUS. Orzeczenie muszą mieć, także seniorzy, którzy ukończyli 75. rok życia i z racji wieku ZUS z urzędu przyznał im dodatek pielęgnacyjny.

- Osobom, które nie są uprawnione do świadczeń pieniężnych finansowanych ze środków publicznych lub łączna kwota przysługujących im świadczeń nie przekracza 1100 zł, świadczenie uzupełniające zostanie przyznane w wysokości 500 zł miesięcznie. W przypadku gdy łączna wysokość świadczeń wypłacanych ze środków publicznych wynosi powyżej 1100 zł, ale nie przekracza 1600 zł, wysokość świadczenia uzupełniającego zostanie obliczona jako różnica pomiędzy tymi kwotami. Przykładowo: osoba uprawniona do emerytury w kwocie 900 zł, otrzyma świadczenie uzupełniające w kwocie 500 zł. Natomiast osoba, której emerytura przysługuje w kwocie 1300,00 zł, uzyska  świadczenie uzupełniające w kwocie 300,00 zł - wyjaśnia rzecznik ZUS.

Świadczenie może być wypłacone tylko na wniosek. Można go złożyć w formularz ZUS ESUN), który można pobrać ze strony www.zus.pl lub w salach obsługi klienta ZUS.

Polub i udostępnij
Czytaj też

Podzielono 75 tys. zł. Na co wydano pieniądze? Podzielono 75 tys. zł. Na co wydano pieniądze?

500 Plus, 300 Plus oraz zasiłki rodzinne przy ul. Zielonej 500 Plus, 300 Plus oraz zasiłki rodzinne przy ul. Zielonej

Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (8)
do Megi08.09.2019 11:16

Zgadza się. Dotyczy to też minimalnego wynagrodzenia. Osoby, które pracowały 20-30 lat mają tyle samo do wypłaty, co te które niedawno się zatrudniły, ale muszą mieć minimum. Wniosek- po co pracować przez długie lata, skoro można zacząć 10 lat przed emeryturą i mieć tyle samo, emerytury też.

Mieszkaniec07.09.2019 22:40

Czekam na 500+ na drugie dziecko już drugi miesiąc. Dlaczego UM trzyma moje pieniądze???

Megi06.09.2019 21:17

Uważam że jest to nieuczciwe. Dodatki dostają osoby z małymi emeryturami,czyli te które nie pracowały w pocie czoła i odprowadzały mniej składek.A te ktore się starały i tyrały jak woły by mieć ciut wiekszą emeryture-co odbilo sie na ich zdrowiu nie dostaną nic? Gdzie tu logiga? Jeśli już dają to każdy powinien dostać jednakowy dodatek. Bo kazda z tych osób jest całkowicie niezdolna do egzystencji....

500+ to rząd PiS06.09.2019 19:44

Fajna reklama. Ale my nie chcemy wspomagać tych, którym się nie chce pracować. Dlaczego, to my, pracujący mamy utrzymywać coraz większą grupę nierobów. A nas nikt nie wspiera. Nawet dobrym słowem. Wciąż czytamy, jakie to będą minimalne zarobki. A pracodawca niema na to pieniędzy. Chyba warto rzucić pracę i wystąpić o jakieś 500+. Trochę mniejsze dochody, ale za to spokojne życie.

Gość06.09.2019 14:33

Kolejne plusy? To jakiś żart

Podatnik05.09.2019 19:50

Większość radnych powinna złożyć te wnioski.

kudłaty okularnik05.09.2019 18:23

i znowu manhatan będzie szalał

Pokaż wszystkie opinie (8)