Drogi Użytkowniku,

Dziękujemy za zainteresowanie portalem JastrzebieOnline.pl.

W związku z nowymi regulacjami o ochronie danych osobowych zaktualizowaliśmy chcemy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych przez serwis JastrzebieOnline.pl. Dbamy o to aby Twoje dane były bezpieczne. Jednocześnie informujemy o stosowaniu plików cookies.

Zaktualizowaliśmy w tym celu regulamin portalu oraz politykę prywatności i plików cookies – prosimy o zapoznanie się z nimi.

Klikając przycisk „przejdź do portalu” akceptujesz nowe postanowienia wymienionych dokumentów.

Zamknij komunikat
Pogoda na dziś zobacz prognozy
 12°12°
5 września 2019

Rusza kolejny program 500 + Gdzie złożyć wniosek?

Rusza kolejny program 500 + Gdzie złożyć wniosek?

Każdy, kto nie jest w stanie samodzielnie egzystować może ubiegać się o świadczenie z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.  W województwie śląskim uprawnionych do tego typu wypłaty może być nawet 100 tys. osób. Świadczenie przyznawane jest wyłącznie na wniosek.

Ustawa wchodzi w życie 1 października, wtedy też ZUS rozpocznie rozpatrywanie wniosków o nowe świadczenie. Mieszkańcy Jastrzębia mogą składać wnioski w ZUS oddział Rybnik.

- Chociaż przepisy ustawy jeszcze nie obowiązują, nic nie stoi na przeszkodzie, by już teraz zbierać informację, czy potrzebną dokumentację do wniosku. Od 2 września można składać w ZUS stosowny wniosek. Jeżeli ktoś ma jakieś pytania, wątpliwości warto zasięgnąć wiedzy u ekspertów ZUS. Nasi pracownicy cały czas służą pomocą osobom zainteresowanym nowym świadczeniem - mówi Beata Kopczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa śląskiego.

Przypomnijmy, świadczenie to jest adresowane do osób, które ukończyły 18 lat, mieszkają na terytorium Polski, są niezdolne do samodzielnej egzystencji, a łączna wysokość dotychczasowych świadczeń pieniężnych finansowanych ze środków publicznych nie może przekraczać kwoty 1 600 zł brutto.

Niezdolność do samodzielnej egzystencji będzie musiała zostać potwierdzona stosownym orzeczeniem, które musi zachowywać swoją ważność w momencie zgłoszenia wniosku. Osoby, które nie mają takiego orzeczenia, po złożeniu wniosku o świadczenie zostaną skierowane na badanie przez lekarza orzecznika ZUS. Orzeczenie muszą mieć, także seniorzy, którzy ukończyli 75. rok życia i z racji wieku ZUS z urzędu przyznał im dodatek pielęgnacyjny.

- Osobom, które nie są uprawnione do świadczeń pieniężnych finansowanych ze środków publicznych lub łączna kwota przysługujących im świadczeń nie przekracza 1100 zł, świadczenie uzupełniające zostanie przyznane w wysokości 500 zł miesięcznie. W przypadku gdy łączna wysokość świadczeń wypłacanych ze środków publicznych wynosi powyżej 1100 zł, ale nie przekracza 1600 zł, wysokość świadczenia uzupełniającego zostanie obliczona jako różnica pomiędzy tymi kwotami. Przykładowo: osoba uprawniona do emerytury w kwocie 900 zł, otrzyma świadczenie uzupełniające w kwocie 500 zł. Natomiast osoba, której emerytura przysługuje w kwocie 1300,00 zł, uzyska  świadczenie uzupełniające w kwocie 300,00 zł - wyjaśnia rzecznik ZUS.

Świadczenie może być wypłacone tylko na wniosek. Można go złożyć w formularz ZUS ESUN), który można pobrać ze strony www.zus.pl lub w salach obsługi klienta ZUS.

Polub i udostępnij
Czytaj też

Startuje 300+ na nowy rok szkolny Startuje 300+ na nowy rok szkolny

Na co miasto wyda ponad 2 mln zł? Na co miasto wyda ponad 2 mln zł?

Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (8)
do Megi08.09.2019 11:16

Zgadza się. Dotyczy to też minimalnego wynagrodzenia. Osoby, które pracowały 20-30 lat mają tyle samo do wypłaty, co te które niedawno się zatrudniły, ale muszą mieć minimum. Wniosek- po co pracować przez długie lata, skoro można zacząć 10 lat przed emeryturą i mieć tyle samo, emerytury też.

Mieszkaniec07.09.2019 22:40

Czekam na 500+ na drugie dziecko już drugi miesiąc. Dlaczego UM trzyma moje pieniądze???

Megi06.09.2019 21:17

Uważam że jest to nieuczciwe. Dodatki dostają osoby z małymi emeryturami,czyli te które nie pracowały w pocie czoła i odprowadzały mniej składek.A te ktore się starały i tyrały jak woły by mieć ciut wiekszą emeryture-co odbilo sie na ich zdrowiu nie dostaną nic? Gdzie tu logiga? Jeśli już dają to każdy powinien dostać jednakowy dodatek. Bo kazda z tych osób jest całkowicie niezdolna do egzystencji....

500+ to rząd PiS06.09.2019 19:44

Fajna reklama. Ale my nie chcemy wspomagać tych, którym się nie chce pracować. Dlaczego, to my, pracujący mamy utrzymywać coraz większą grupę nierobów. A nas nikt nie wspiera. Nawet dobrym słowem. Wciąż czytamy, jakie to będą minimalne zarobki. A pracodawca niema na to pieniędzy. Chyba warto rzucić pracę i wystąpić o jakieś 500+. Trochę mniejsze dochody, ale za to spokojne życie.

Gość06.09.2019 14:33

Kolejne plusy? To jakiś żart

Podatnik05.09.2019 19:50

Większość radnych powinna złożyć te wnioski.

kudłaty okularnik05.09.2019 18:23

i znowu manhatan będzie szalał

Gość05.09.2019 6:09

Myślę, że nasz magistrat również nie jest w stanie samodzielnie egzystować bez dalszej naiwności mieszkańców, dlatego z powodzeniem może ubiegać się o świadczenie z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Pokaż wszystkie opinie (8)