Drogi Użytkowniku,

Dziękujemy za zainteresowanie portalem JastrzebieOnline.pl.

W związku z nowymi regulacjami o ochronie danych osobowych zaktualizowaliśmy chcemy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych przez serwis JastrzebieOnline.pl. Dbamy o to aby Twoje dane były bezpieczne. Jednocześnie informujemy o stosowaniu plików cookies.

Zaktualizowaliśmy w tym celu regulamin portalu oraz politykę prywatności i plików cookies – prosimy o zapoznanie się z nimi.

Klikając przycisk „przejdź do portalu” akceptujesz nowe postanowienia wymienionych dokumentów.

Zamknij komunikat
Pogoda na dziś zobacz prognozy
 0°°
9 września 2019

JSW wyda dużo pieniędzy

JSW wyda dużo pieniędzy
fot. JSW S.A.

Jastrzębska Spółka Węglowa prowadzi inwestycje, które mają jej zapewnić funkcjonowanie na kolejne lata. Najważniejszą jest budowa kopalni Bzie-Dębina, ale nie tylko.

Dostęp do nowych pokładów węgla to ważna kwestia w przypadku utrzymania zdolności wydobywczych przez spółki węglowe. Kopalnie muszą sięgać po surowiec coraz głębiej. Tak również dzieje się w przypadku zakładów JSW. Nakłady inwestycyjne tylko w tym roku mogą wynieść nawet 2 mld zł.

W kopalni Borynia-Zofiówka-Jastrzębie trwa obecnie budowa poziomu 1080, która jest zaawansowana w 64 proc. Kolejną inwestycją, która właśnie się rozpoczęła, jest budowa poziomu 1120 (stopień zaawansowania 6-7 proc.).

Jeśli chodzi o kopalnię Budryk, to budowa poziomu 1290, najgłębszego w polskim górnictwie węglowym, jest zaawansowana w 84 proc. Artur Dyczko, wiceprezes JSW ds. strategii i rozwoju, zaznaczył również, że jesienią w Budryku ma zostać uruchomiona ściana „gigant”.

- Ta największa i najnowocześniejsza ściana, wyposażona w najnowocześniejszy kompleks, powinna być uruchomiona w listopadzie. To jest ta ściana „gigant”, powyżej 3,5 m węgla koksującego w pokładzie 405/1. Chcemy zgrać jej uruchomienie z zakończeniem kluczowego, ostatniego etapu modernizacji zakładu przeróbczego. Cieszę się, że te inwestycje wystartują wtedy, kiedy my tego najbardziej potrzebujemy – powiedział Dyczko, dla portalu http:nettg.pl

W kopalni Knurów-Szczygłowice kluczową inwestycją jest budowa poziomu 1050. Natomiast w kopalni Pniówek budowa poziomu 1000, która jest zaawansowana w 48 proc. Inwestycja na Pniówku jest związana z pogłębieniem dwóch szybów – szybu III i IV. - Korzystając z tego, że przejęliśmy Przedsiębiorstwo Budowy Szybów, chcemy zintensyfikować te prace. Zakładam, że PBSz będzie miał u nas dwie nogi – jedną właśnie na Pniówku, a drugą przy budowanej kopalni Bzie-Dębina – podkreślił wiceprezes JSW ds. strategii i rozwoju.

Równolegle ze zwiększaniem dostępu do nowych pokładów węgla JSW również modernizuje i rozbudowuje zakłady przeróbcze. W ruchach Knurów i Szczygłowice ten proces właśnie się zakończył, a obecnie trwają odbiory, które mają się zakończyć w Szczygłowicach w styczniu oraz w Knurowie w maju przyszłego roku.

Polub i udostępnij
Czytaj też

JSW nie wypłaci dywidendy za 2019 rok JSW nie wypłaci dywidendy za 2019 rok

Hejt na górników potępia coraz więcej osób Hejt na górników potępia coraz więcej osób

Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (18)
ByK11.09.2019 11:42

Jak to kiedys pierdyknie bo matka natura nie pozwolic tak głęboko w tej ziemi gmerać.

Ona10.09.2019 8:19

Widzę że ci znawcy wiatraków, pomp ciepła i innych ekologii wiedzą czym zajmuje się jsw... Brak mi słów. Tacy inteligentni a jednak tak głupi. Jsw to nie pgg. Pewnie niech zamykają jsw. A wiatraki będziecie sklejac z kartonów a kolejne bloki stawiać z gliny. Oooo i to będzie ekologia. Coraz mocniej upewniam się w tym co kiedyś było napisane. Jastrzebie to nie miasto. To stan umysłu.

Gość10.09.2019 6:29

"Niech Jastrzębie stanie się małym spokojnym miasteczkiem w którym mieszkają ludzie kulturalni, inteligentni."

Zaprawdę powiadam ci, też miałem taką wizję w swoich snach, ale potem wypuścili mnie z psychiatryka. A muszę przyznać, że spotkałem tam wielu wartościowych, niesłusznie osadzonych ludzi. Na przykład Napoleona.

Nik 09.09.2019 22:14

Łoś nie ma pojęcia jak się produkuje stal na te jego wiatraki! Taką mamy wiedzę w naszym społeczeństwie ????

Gość 09.09.2019 20:32

Oddajcie ludziom niesłusznie zabrane swiadczenia i kasę za czas pracy dla JSW.

Gość09.09.2019 20:30

Oddajcie ludziom niesłusznie zabrane swiadczenia i kasę za czas przepracowany.

Gość09.09.2019 19:36

Ja wydaję mało, bo mało zarabiam.

Max09.09.2019 19:19

Czas na zmiany, zbuduj wiatraki bez stali jak kopalnie zamkniesz Łosiu

do > Gość Dziś o 10:4609.09.2019 18:45

Każdy inwestor uruchomi tu swoją firmę jeśli będzie miał pewność, że zaplecze ludzkie, czyli przyszli pracownicy są wystarczająco dobrze wykształceni. Nikt już nie planuje firm z wielkimi halami. Teraz pracuje się głową a nie ciężkim sprzętem. I takich szukamy. Jak się tak rozejrzeć to wokół jest już sporo firm. Fabryk z wielotysięcznym zatrudnieniem robotników nikt nie chce. Niech Jastrzębie stanie się małym spokojnym miasteczkiem w którym mieszkają ludzie kulturalni, inteligentni. Motłochu jest tu za dużo.

Czas na zmiany09.09.2019 18:37

A nie lepiej wydać te pieniądze na elektrownie energii odnawialnej. Wiatrowe zatrzymał rząd. Z własnej głupoty, podpłaconej przez tych od energii elektrycznej wytwarzanej w elektrowniach węglowych. Elektrownie wiatrowe i słoneczne powinny być wspomagane w rozwoju. Bo dają czystą energię. A kopalnie powolutku powinny być zamykane gdy można już będzie wyprodukować energię generatorami odnawialnymi.
Rydzyk dostanie swoje jak PiS będzie miało władzę. Ale odda wszystko gdy PiS stanie przed sądem.

Pokaż wszystkie opinie (18)