Zamknij

Drogi Użytkowniku,

Dziękujemy za zainteresowanie portalem JastrzebieOnline.pl.

W związku z nowymi regulacjami o ochronie danych osobowych zaktualizowaliśmy chcemy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych przez serwis JastrzebieOnline.pl. Dbamy o to aby Twoje dane były bezpieczne. Jednocześnie informujemy o stosowaniu plików cookies.

Zaktualizowaliśmy w tym celu regulamin portalu oraz politykę prywatności i plików cookies – prosimy o zapoznanie się z nimi.

Klikając przycisk „przejdź do portalu” akceptujesz nowe postanowienia wymienionych dokumentów.

Zamknij komunikat
Pogoda na dziś zobacz prognozy
 7°
10 września 2019

Górnictwo najniebezpieczniejszym zawodem

Górnictwo najniebezpieczniejszym zawodem
fot. Damian Hetman / jastrzebieonline.pl

Główny Urząd Statystyczny poinformował, że najwięcej wypadków przy pracy odnotowano w górnictwie. Wynika z tego, że górnictwo jest najniebezpieczniejszym zawodem. Większość wypadków spowodowana jest błędem pracownika.

Jak informuje Główny Urząd Statystyczny w I kwartale 2019 r. miało miejsce prawie 16 tys. wypadków przy pracy, o 100 mniej niż w tym samym czasie rok wcześniej. Nieznacznie spadł ogólny wskaźnik wypadkowości. Zmniejszyła się natomiast liczba poszkodowanych w wypadkach ciężkich (o 29,3 proc.) oraz w wypadkach z innym skutkiem (o 0,5 proc.).

Według GUS w I kwartale 2019 r. na każdy milion osób pracujących przypadły dwie ofiary śmiertelne. W porównaniu do analogicznego okresu 2018 r. liczba wypadków śmiertelnych nie uległa zmianie – 32 osoby poniosły śmierć w wyniku wypadku przy pracy. Poszkodowani to przede wszystkim pracownicy fizyczni z sektorów: budownictwa (7), transportu i gospodarki magazynowej (6), przetwórstwa przemysłowego (5), dostawy wody; gospodarowania ściekami i odpadami; rekultywacji (4), górnictwa i wydobywania (4).

W podziale według rodzajów działalności gospodarczej najwyższy wskaźnik wypadkowości wystąpił w górnictwie i wydobywaniu (3,22), dostawie wody, gospodarce ściekami i odpadami rekultywacji (2,66), opiece zdrowotnej i pomocy społecznej (1,97). Natomiast najbezpieczniej było w branży informacji i komunikacji, gdzie współczynnik wypadkowości wyniósł 0,24 oraz w pozostałej działalności usługowej i działalności profesjonalnej, naukowej i technicznej, gdzie wyniósł 0,30.

Jakie są najczęstsze przyczyny wypadków przy pracy? Zgodnie z najnowszym raportem GUS kontakt z prądem elektrycznym, temperaturą, niebezpiecznymi substancjami i preparatami chemicznymi spowodowały niecałe 5 proc. wszystkich wydarzeń powodujących uraz. Najwięcej pracowników zostało poszkodowanych w wyniku zderzenia z lub uderzenia w nieruchomy obiekt (35 proc.), uderzenia przez obiekt w ruchu (20 proc.), czy też kontakt z przedmiotem ostrym, szorstkim, chropowatym (17 proc.). Ponadto w 60 proc. wypadków ich przyczyną jest nieprawidłowe zachowanie pracownika.

Polub i udostępnij
Czytaj też

Jaka jest cena życia górnika? Jaka jest cena życia górnika?

Kopalnie zatrudnią Ukraińców? Kopalnie zatrudnią Ukraińców?

Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (15)
Mauro11.09.2019 18:56

Tak kierowcy gina a gornicy nie maja prawa jazdy i nie gina na drogach brawo

do "Mgr inż gornik"11.09.2019 11:05

Ani ty mgr ani nawet górnik. Zwykły degustator piwa, którym się upijasz codziennie.
Górnictwo, jest nam bardzo potrzebne. Tak będzie do czasu, gdy węgiel stanie niepotrzebny, z powodu powstania odnawialnych źródeł energii elektrycznej, działających w samodzielnych rejonach. Połączonych w jedną całość tylko na wypadek awarii. Rząd nie kwapi się do takiego rozwiązania. Woli kupować węgiel za granicą i uzależniać nas od tych dostaw. Nieprzychylne nam kraje (Rosja, Ukraina, ... ) zarabiają na nas, a my wspomagamy ich dają im zyski. Czy to jest polityka handlowa przychylna nam, czy wroga?

mefedron11.09.2019 9:51

A kierowca? Kto pisze takie bzdury.

FILU10.09.2019 23:32

No też mi nowość !!! Ameryke ktoś odkrył ???

Mgr inż gornik 10.09.2019 23:04

I to z długą praktyką ;) ludzie śmieszy mnie to że najniebezpieczniejszy zawód hehe a ludzie wchodzący na konstrukcję którzy są kupe metrów nad ziemią, a kierowcy którzy dzień w dzień narażają swoje życie może nie z własnego błędu ale cudzego i te strzelajacie opony które widać na autostradach dalej piloci, policjanci( nie krawezniki ) wojskowi ( Ci walczący nie pokazowka w tv na 11 listopada ). Naprawdę dużo jest takich zawodów fakt faktem że nie takich brudnych bo w górnictwie tylko białe kaski są czyste ;) nie można tego ukryć że to jest ciężko zawód pod względem warunków pracy ;)

przezorny10.09.2019 16:07

Kupują węgiel na wschodzie bo są troskliwi i nie chcą żeby się górnicy tak męczyli i narażali. Natomiast ich poziom intelektualny na czele z zw. zawodowymi wykorzystali do innych bardziej mądrych i nowoczesnych technologii.

Gość10.09.2019 13:37

Jest wiele bardziej niebezpiecznych zawodów. Jsw pisze głupoty aby ukryć braki i naciagania na dole. Ludzie giną przez krawaciarzy.

Pokaż wszystkie opinie (15)