Drogi Użytkowniku,

Dziękujemy za zainteresowanie portalem JastrzebieOnline.pl.

W związku z nowymi regulacjami o ochronie danych osobowych zaktualizowaliśmy chcemy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych przez serwis JastrzebieOnline.pl. Dbamy o to aby Twoje dane były bezpieczne. Jednocześnie informujemy o stosowaniu plików cookies.

Zaktualizowaliśmy w tym celu regulamin portalu oraz politykę prywatności i plików cookies – prosimy o zapoznanie się z nimi.

Klikając przycisk „przejdź do portalu” akceptujesz nowe postanowienia wymienionych dokumentów.

Zamknij komunikat
Pogoda na dziś zobacz prognozy
 0°°
10 września 2019

Górnictwo najniebezpieczniejszym zawodem

Górnictwo najniebezpieczniejszym zawodem
fot. Damian Hetman / jastrzebieonline.pl

Główny Urząd Statystyczny poinformował, że najwięcej wypadków przy pracy odnotowano w górnictwie. Wynika z tego, że górnictwo jest najniebezpieczniejszym zawodem. Większość wypadków spowodowana jest błędem pracownika.

Jak informuje Główny Urząd Statystyczny w I kwartale 2019 r. miało miejsce prawie 16 tys. wypadków przy pracy, o 100 mniej niż w tym samym czasie rok wcześniej. Nieznacznie spadł ogólny wskaźnik wypadkowości. Zmniejszyła się natomiast liczba poszkodowanych w wypadkach ciężkich (o 29,3 proc.) oraz w wypadkach z innym skutkiem (o 0,5 proc.).

Według GUS w I kwartale 2019 r. na każdy milion osób pracujących przypadły dwie ofiary śmiertelne. W porównaniu do analogicznego okresu 2018 r. liczba wypadków śmiertelnych nie uległa zmianie – 32 osoby poniosły śmierć w wyniku wypadku przy pracy. Poszkodowani to przede wszystkim pracownicy fizyczni z sektorów: budownictwa (7), transportu i gospodarki magazynowej (6), przetwórstwa przemysłowego (5), dostawy wody; gospodarowania ściekami i odpadami; rekultywacji (4), górnictwa i wydobywania (4).

W podziale według rodzajów działalności gospodarczej najwyższy wskaźnik wypadkowości wystąpił w górnictwie i wydobywaniu (3,22), dostawie wody, gospodarce ściekami i odpadami rekultywacji (2,66), opiece zdrowotnej i pomocy społecznej (1,97). Natomiast najbezpieczniej było w branży informacji i komunikacji, gdzie współczynnik wypadkowości wyniósł 0,24 oraz w pozostałej działalności usługowej i działalności profesjonalnej, naukowej i technicznej, gdzie wyniósł 0,30.

Jakie są najczęstsze przyczyny wypadków przy pracy? Zgodnie z najnowszym raportem GUS kontakt z prądem elektrycznym, temperaturą, niebezpiecznymi substancjami i preparatami chemicznymi spowodowały niecałe 5 proc. wszystkich wydarzeń powodujących uraz. Najwięcej pracowników zostało poszkodowanych w wyniku zderzenia z lub uderzenia w nieruchomy obiekt (35 proc.), uderzenia przez obiekt w ruchu (20 proc.), czy też kontakt z przedmiotem ostrym, szorstkim, chropowatym (17 proc.). Ponadto w 60 proc. wypadków ich przyczyną jest nieprawidłowe zachowanie pracownika.

Polub i udostępnij
Czytaj też

Zderzenie czterech samochodów Zderzenie czterech samochodów

64-latka wjechała w rowerzystę 64-latka wjechała w rowerzystę

Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (15)
Mauro11.09.2019 18:56

Tak kierowcy gina a gornicy nie maja prawa jazdy i nie gina na drogach brawo

do "Mgr inż gornik"11.09.2019 11:05

Ani ty mgr ani nawet górnik. Zwykły degustator piwa, którym się upijasz codziennie.
Górnictwo, jest nam bardzo potrzebne. Tak będzie do czasu, gdy węgiel stanie niepotrzebny, z powodu powstania odnawialnych źródeł energii elektrycznej, działających w samodzielnych rejonach. Połączonych w jedną całość tylko na wypadek awarii. Rząd nie kwapi się do takiego rozwiązania. Woli kupować węgiel za granicą i uzależniać nas od tych dostaw. Nieprzychylne nam kraje (Rosja, Ukraina, ... ) zarabiają na nas, a my wspomagamy ich dają im zyski. Czy to jest polityka handlowa przychylna nam, czy wroga?

mefedron11.09.2019 9:51

A kierowca? Kto pisze takie bzdury.

FILU10.09.2019 23:32

No też mi nowość !!! Ameryke ktoś odkrył ???

Mgr inż gornik 10.09.2019 23:04

I to z długą praktyką ;) ludzie śmieszy mnie to że najniebezpieczniejszy zawód hehe a ludzie wchodzący na konstrukcję którzy są kupe metrów nad ziemią, a kierowcy którzy dzień w dzień narażają swoje życie może nie z własnego błędu ale cudzego i te strzelajacie opony które widać na autostradach dalej piloci, policjanci( nie krawezniki ) wojskowi ( Ci walczący nie pokazowka w tv na 11 listopada ). Naprawdę dużo jest takich zawodów fakt faktem że nie takich brudnych bo w górnictwie tylko białe kaski są czyste ;) nie można tego ukryć że to jest ciężko zawód pod względem warunków pracy ;)

przezorny10.09.2019 16:07

Kupują węgiel na wschodzie bo są troskliwi i nie chcą żeby się górnicy tak męczyli i narażali. Natomiast ich poziom intelektualny na czele z zw. zawodowymi wykorzystali do innych bardziej mądrych i nowoczesnych technologii.

Gość10.09.2019 13:37

Jest wiele bardziej niebezpiecznych zawodów. Jsw pisze głupoty aby ukryć braki i naciagania na dole. Ludzie giną przez krawaciarzy.

Należy pozbyć się PiS10.09.2019 10:49

To partia która stawia na węgiel, ale nie na nasze górnictwo. Kupowanie węgla na wschodzie to szybka droga do uzależnienia się od ich przyjaciół, a nam nie przychylnych krajów.

Gość10.09.2019 10:11

Tak to jest, jak polska hołota zabiera się do pracy. Brak kultury pracy wychodzi.

inzynier BOLEK10.09.2019 9:38

do haha@ kto pije na dole Ty matole? lemingi weźcie pomódlcie się o musk

Pokaż wszystkie opinie (15)