Biznes na okrągło

Drogi Użytkowniku,

Dziękujemy za zainteresowanie portalem JastrzebieOnline.pl.

W związku z nowymi regulacjami o ochronie danych osobowych zaktualizowaliśmy chcemy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych przez serwis JastrzebieOnline.pl. Dbamy o to aby Twoje dane były bezpieczne. Jednocześnie informujemy o stosowaniu plików cookies.

Zaktualizowaliśmy w tym celu regulamin portalu oraz politykę prywatności i plików cookies – prosimy o zapoznanie się z nimi.

Klikając przycisk „przejdź do portalu” akceptujesz nowe postanowienia wymienionych dokumentów.

Zamknij komunikat
Pogoda na dziś zobacz prognozy
 3°
12 września 2019

Uwaga! Nie dotykajcie tych krążków

Uwaga! Nie dotykajcie tych krążków
fot. pixabay

Na terenie Jastrzębia oraz całego województwa śląskiego zostaną zrzucone szczepionki dla lisów przeciwko wściekliźnie. Ludzie nie powinni dotykać szczepionek oraz uniemożliwić zwierzętom domowym kontakt z nimi.

W dniach od 18 do 27 września na terenie województwa śląskiego prowadzona będzie akcja szczepienia lisów wolno żyjących przeciwko wściekliźnie.

Akcja będzie prowadzona przy użyciu samolotów startujących z lotniska Katowice-Muchowiec. Szczepionka zostanie zrzucona z wysokości około 200 metrów na obszarze woj. śląskiego o powierzchni 7316 km2.

- Apeluję do mieszkańców o niepodnoszenie szczepionek. Znalezioną przynętę należy pozostawić w danym miejscu. Należy pamiętać o tym, że „zapach ludzki” pozostawiony na przynęcie sprawia, że staje się ona nieatrakcyjna dla lisa. Przez dwa tygodnie po przeprowadzeniu akcji nie powinno się wyprowadzać zwierząt domowych na tereny zielone (lasy, pola, łąki). Sama przynęta nie jest niebezpieczna dla człowieka, natomiast w przypadku otwarcia kapsułki, która znajduje się we wnętrzu przynęty, należy niezwłocznie skontaktować się lekarzem medycyny informując go o tym fakcie. Po kontakcie z płynną zawartością kapsułki należy również bezzwłocznie umyć wodą z mydłem części ciała, które zetknęły się ze szczepionką - informuje Śląski Wojewódzki Lekarz Weterynarii

Na terenie województwa śląskiego podczas jesiennej akcji szczepień zostanie wyłożonych 146320 dawek szczepionki (20 dawek szczepionki na 1 km2). Szczepionki będą zrzucane nie tylko nad lasami, ale również nad pozostałymi terenami zielonymi, np. pola, łąki, ogródki działkowe.

Przynęta, w której zatopiona jest szczepionka, ma postać małych brunatnych krążków o zapachu zepsutej ryby. Zapach przynęty lisy wyczuwają z odległości około 800 metrów. Podczas podjęcia przynęty przez lisa, tym samym przegryzieniu zatopionej w niej kapsułki zawierającej szczepionkę, w wyniku kontaktu szczepionkowego wirusa z błoną śluzową dochodzi do zaszczepienia lisa.

 

Polub i udostępnij
Czytaj też

Nie dotykajcie brunatnych kapsułek. Zwracajcie uwagę na dzieci Nie dotykajcie brunatnych kapsułek. Zwracajcie uwagę na dzieci

Nie otwierajcie tych kapsułek, bo konieczna będzie pomoc lekarska Nie otwierajcie tych kapsułek, bo konieczna będzie pomoc lekarska

Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (18)
Gość14.09.2019 8:31

Da się na tym krążku ugotować zupę rybną?

Radio Teheran14.09.2019 6:48

Ten krążek,złoty krążek la la la

Gość13.09.2019 14:58

Piękny krążek który nauczyciel uczył jestem ciekawa

Gość13.09.2019 8:36

@s&d szczepionkowy faszyzm - zgadza się. Stąd moja teoria, że zaszczepione na wściekliznę lisy mają autyzm, bo uciekają, odwracają wzrok. Z drugiej strony nieszczepione lisy podchodzą do człowieka, czasami tocząc pianę z pyska, z objawami wodowstrętu. Coś musi być w twojej teorii :D:D:D

Gość13.09.2019 8:32

@do Gość Dziś o 5:58

Tak, tym samym, jak również z 6:58.

Gość13.09.2019 5:58

@do Gość Dziś o 15:05

Nie tym gościem jesteś? No to którym? Tym z 15:41?

Bo ja tym z 5:58

s&d szczepionkowy faszyzm13.09.2019 1:10

Sami eksperci...
Agnieszka, w społecznościach, które się nie szczepią (są jeszcze takie, na szczęście), autyzm nie występuje.
Tego się od lobby proszczepionkowego nie dowiesz. Big pharma płaci big kasę na reklamę, "gifty" dla lekarzy, profesorów i mediów, aby przekonywać, że tablica Mendelejewa w szczepionce to samo dobro...
Lisy przynajmniej mogą się obronić przed przyjęciem syfu (przez układ pokarmowy, który to zablokuje).
Nam się wstrzykuje każdy syf z pominięciem układu pokarmowego (który odrzuciłby większość np. rtęci i aluminium, nie mówiąc o innych związkach).
Możesz znaleźć informację o wszystkim w necie. Nie mogę zareklamować stron...

Pokaż wszystkie opinie (18)