Drogi Użytkowniku,

Dziękujemy za zainteresowanie portalem JastrzebieOnline.pl.

W związku z nowymi regulacjami o ochronie danych osobowych zaktualizowaliśmy chcemy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych przez serwis JastrzebieOnline.pl. Dbamy o to aby Twoje dane były bezpieczne. Jednocześnie informujemy o stosowaniu plików cookies.

Zaktualizowaliśmy w tym celu regulamin portalu oraz politykę prywatności i plików cookies – prosimy o zapoznanie się z nimi.

Klikając przycisk „przejdź do portalu” akceptujesz nowe postanowienia wymienionych dokumentów.

Zamknij komunikat
Pogoda na dziś zobacz prognozy
 2°
16 września 2019

Emeryci i renciści dostaną po 10 tys. zł za węgiel? Ministerstwo jest "za"

Emeryci i renciści dostaną po 10 tys. zł za węgiel? Ministerstwo jest "za"
fot. pixabay

Powraca sprawa świadczenia za utratę prawa do deputatu węglowego. Jest szansa, że 10 tys. zł otrzymają emeryci renciści, którzy będąc pracownikami kopalń nie otrzymali pieniędzy za węgiel, ze względu na panująca wówczas dekoniunkturę i porozumienie, jakie związki zawodowe zawarły z zarządem JSW.  Szacuje się, że jest to grupa ok. 12 tys. osób.

Ministerstwo Finansów pozytywnie zaopiniowało wniosek posła Krzysztofa Gadowskiego w sprawie przeznaczenia 22 mln zł na rekompensaty za utracony deputat węglowy osobom niebędącymi pracownikami przedsiębiorstw górniczych. Czy pieniądze zostaną wypłacone? Do tego potrzebna jest jeszcze opinia Komisji Finansów Publicznych Sejmu RP. Środki finansowe na wypłatę świadczenia mają pochodzić z tzw. rezerwy celowej.

Osoby, które otrzymałyby prawo do pieniędzy za węgiel - 10 tys. zł to głównie byli pracownicy kopalń z którymi rozwiązano umowę o prace na mocy ustawy z dnia 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników, i którzy po ustaniu tego stosunku pracy nabyli prawo do zasiłku dla bezrobotnych oraz bezpośrednio po zakończeniu pobierania tego zasiłku nabyli prawo do świadczenia przedemerytalnego i je pobierali, emeryci i renciści, mający ustalone prawo do emerytury lub renty z tytułu niezdolności do pracy, którzy zamiast emerytury lub tej renty pobierają rentę rodzinną po zmarłym współmałżonku, wdowy, wdowcy i sieroty, mający ustalone prawo do renty rodzinnej po pracowniku zmarłym w czasie trwania stosunku pracy, emerycie lub renciście z przedsiębiorstwa górniczego, jeżeli utrata uprawnienia do bezpłatnego węgla nie została im zrekompensowana w jakikolwiek inny sposób.

Polub i udostępnij
Czytaj też

Analitycy gorzej ocenią JSW. Spółka traci? Analitycy gorzej ocenią JSW. Spółka traci?

Podziel się z potrzebującymi. Wesprzyj jastrzębian! Podziel się z potrzebującymi. Wesprzyj jastrzębian!

Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (35)
~Felek ~ 15.10.2019 14:59

W końcu się doczekamy i nie będzie dyskryminacji, że jeden dostał a drugi nie, zgodziliśmy się na porozumienie dla dobra spółki jak upadała, a póżniej przywileje przywrócono, Prawo i Sprawiedliwość musi być !!!

jędruś19.09.2019 16:57

Peronowy!A górnicy już mieli deputat za Bieruta,w ,,głębokiej,,komunie!

Peronowy z dworca Zdrój19.09.2019 9:16

@jędruś

Ręce precz od kolejarzy. Im się to po prostu należało. Walczyli o ten deputat jeszcze w komunie, dlatego mają.

Franek19.09.2019 7:35

Jasne, że Ministertwo jest "za" ale kasy brak. Niech wyłozy ten co im zabrał .

jędruś18.09.2019 16:35

A kolejarze odchodzacy na emeryture nadal maja deputat placony przez ZUS!!!Węgiel widzieli w wagonie,a moze nawet nie:( KPINA!!

Ryl17.09.2019 23:51

Beno , ucz się.Proszę.

beno17.09.2019 15:55

widze ze ciebie prawda zabolała...jesteś od tego żeby klapy na oczy i robić a nie zabierać głos tępaku!!!

Pokaż wszystkie opinie (35)