Zamknij

Drogi Użytkowniku,

Dziękujemy za zainteresowanie portalem JastrzebieOnline.pl.

W związku z nowymi regulacjami o ochronie danych osobowych zaktualizowaliśmy chcemy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych przez serwis JastrzebieOnline.pl. Dbamy o to aby Twoje dane były bezpieczne. Jednocześnie informujemy o stosowaniu plików cookies.

Zaktualizowaliśmy w tym celu regulamin portalu oraz politykę prywatności i plików cookies – prosimy o zapoznanie się z nimi.

Klikając przycisk „przejdź do portalu” akceptujesz nowe postanowienia wymienionych dokumentów.

Zamknij komunikat
Pogoda na dziś zobacz prognozy
 6°
Konferencja
23 września 2019

Prezydent Hetman pisze list do premiera w sprawie kolei

Prezydent Hetman pisze list do premiera w sprawie kolei
fot. Intercity.pl

Miasto Jastrzębie-Zdrój podejmuje działania zmierzające do odtworzenia linii kolejowej. Prezydent Hetman napisała list w tej sprawie do premiera Mateusza Morawieckiego. Są pierwsze efekty tego działania.

Na początku sierpnia prezydent Anna Hetman zwróciła się do Prezesa Rady Ministrów, Mateusza Morawieckiego, z osobistą, bezpośrednią prośbą o wsparcie dla dotychczasowych, intensywnych działań władz miasta w tej sprawie.

- Dzięki temu, po wielu miesiącach starań, miasto otrzymało odpowiedź z Ministerstwa Infrastruktury, że jest dostrzegana konieczność przywrócenia kolei do Jastrzębia-Zdroju. Ponadto poinformowano, że PKP Polskie Linie Kolejowe prowadzą rozmowy z zaangażowanymi jednostkami samorządu terytorialnego w celu zapewnienia współfinansowania dla opracowania studium wykonalności – mówi Katarzyna Wołczańska, rzecznik jastrzębskiego magistratu.

Zgodnie z zapisami listu intencyjnego z 27 czerwca 2018 roku, podpisanego z Urzędem Marszałkowskim i samorządami bezpośrednio zainteresowanymi odtworzeniem połączenia kolejowego z Katowicami, to Jastrzębie-Zdrój jest liderem przedsięwzięcia. Wychodząc naprzeciw deklaracjom władz rządowych i wojewódzkich, prezydent miasta Anna Hetman zaprosiła wszystkie zainteresowane strony na spotkanie. Odbędzie się ono 15 października 2019 roku w Urzędzie Miasta Jastrzębie-Zdrój.

Głównym celem spotkania będzie uzyskanie od wszystkich interesariuszy projektu jednoznacznej deklaracji odnośnie współfinansowania dokumentacji przedprojektowej. Jastrzębie-Zdrój swój udział zadeklarowało już 27 lutego 2019 roku.

Jednocześnie Sekretarz Stanu w Ministerstwie Infrastruktury poinformował władze miasta, że inwestycja pn. „Odbudowa połączenia kolejowego do Jastrzębia-Zdroju - połączenie Wodzisław Śląski - Jastrzębie-Zdrój” została wstępnie wskazana do ujęcia w ramach Programu Uzupełnienia Lokalnej i Regionalnej Infrastruktury kolejowej - Kolej +.

Polub i udostępnij
Czytaj też

Pociągi coraz bliżej. Reaktywacja kolei priorytetem Pociągi coraz bliżej. Reaktywacja kolei priorytetem

Jest 2 mln euro na reaktywację kolei w Jastrzębiu Jest 2 mln euro na reaktywację kolei w Jastrzębiu

Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (44)
gość09.10.2019 18:54

Śmiech ona napisała , i co? Nic ,Jastrzębie się wyludnia i robi się wiochą ,a korzyści z JSW czerpią cwaniaki z Warszawy .

Dziecko ólicy25.09.2019 6:12

Wytyczenie żelaznego szlaku rowerowego, czy jak tam zwał, w miejscu gdzie biegły tory kolejowe, a przynajmniej te w kierunku Wodzisławia, definitywnie kończą mżonki o powrocie kolei pasażerkich do tej upadającej osady górniczej. Z jednej strony pani burmistrz zabiega i pisze pisma, ale z drugiej sama jest autorką tego sabotażu.

gość24.09.2019 22:05

Super, pani prezydent pisze do Rządu RP i otrzymuje odpowiedźm a sama nie odpowiada na interpelację Radnych!!! Stąd wniosek, że należy brac przykład z Góry i bardziej naumianych.

Gość24.09.2019 15:06

Nie ma pracy nie ma mostu z miasta w razie tragedii wyjechać się nie da. Park rozwalony own śmierdzi że stawu basen śmierdzi po całości. Autobusem nie dojedziesz ale kolej ma być komu i na co? Do czech mnie zawioza bez koleji.

Radio z osadem w głowie24.09.2019 13:39

Tu jeszcze mapka z nowymi liniami w całej Polsce. Na czerwono zaznaczono linie calkowicie zbudowane od podstaw i nowym szlakiem, w tym nasz "jastrzębski" odcinek.
https://images.app.goo.gl/KtSrbSBKkELhQtz9A 

do Radio z osadem w głowie24.09.2019 12:47

Czyli wychodzi na to że Chybie zostanie połączone z Bohuminem przez Jastrzębie całkiem nową linią. Czy wiadomo jak ta linia kolejowa ma przebiegać w samym Jastrzębiu?

Radio Teheran24.09.2019 9:20

"doprowadzi sprawę do finału"

Niech nie siedzi wiec a kopie dziure pod ten dworzec podziemny. Czas leci.

Pokaż wszystkie opinie (44)