Drogi Użytkowniku,

Dziękujemy za zainteresowanie portalem JastrzebieOnline.pl.

W związku z nowymi regulacjami o ochronie danych osobowych zaktualizowaliśmy chcemy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych przez serwis JastrzebieOnline.pl. Dbamy o to aby Twoje dane były bezpieczne. Jednocześnie informujemy o stosowaniu plików cookies.

Zaktualizowaliśmy w tym celu regulamin portalu oraz politykę prywatności i plików cookies – prosimy o zapoznanie się z nimi.

Klikając przycisk „przejdź do portalu” akceptujesz nowe postanowienia wymienionych dokumentów.

Zamknij komunikat
Pogoda na dziś zobacz prognozy
 0°°
23 września 2019

Prezydent Hetman pisze list do premiera w sprawie kolei

Prezydent Hetman pisze list do premiera w sprawie kolei
fot. Intercity.pl

Miasto Jastrzębie-Zdrój podejmuje działania zmierzające do odtworzenia linii kolejowej. Prezydent Hetman napisała list w tej sprawie do premiera Mateusza Morawieckiego. Są pierwsze efekty tego działania.

Na początku sierpnia prezydent Anna Hetman zwróciła się do Prezesa Rady Ministrów, Mateusza Morawieckiego, z osobistą, bezpośrednią prośbą o wsparcie dla dotychczasowych, intensywnych działań władz miasta w tej sprawie.

- Dzięki temu, po wielu miesiącach starań, miasto otrzymało odpowiedź z Ministerstwa Infrastruktury, że jest dostrzegana konieczność przywrócenia kolei do Jastrzębia-Zdroju. Ponadto poinformowano, że PKP Polskie Linie Kolejowe prowadzą rozmowy z zaangażowanymi jednostkami samorządu terytorialnego w celu zapewnienia współfinansowania dla opracowania studium wykonalności – mówi Katarzyna Wołczańska, rzecznik jastrzębskiego magistratu.

Zgodnie z zapisami listu intencyjnego z 27 czerwca 2018 roku, podpisanego z Urzędem Marszałkowskim i samorządami bezpośrednio zainteresowanymi odtworzeniem połączenia kolejowego z Katowicami, to Jastrzębie-Zdrój jest liderem przedsięwzięcia. Wychodząc naprzeciw deklaracjom władz rządowych i wojewódzkich, prezydent miasta Anna Hetman zaprosiła wszystkie zainteresowane strony na spotkanie. Odbędzie się ono 15 października 2019 roku w Urzędzie Miasta Jastrzębie-Zdrój.

Głównym celem spotkania będzie uzyskanie od wszystkich interesariuszy projektu jednoznacznej deklaracji odnośnie współfinansowania dokumentacji przedprojektowej. Jastrzębie-Zdrój swój udział zadeklarowało już 27 lutego 2019 roku.

Jednocześnie Sekretarz Stanu w Ministerstwie Infrastruktury poinformował władze miasta, że inwestycja pn. „Odbudowa połączenia kolejowego do Jastrzębia-Zdroju - połączenie Wodzisław Śląski - Jastrzębie-Zdrój” została wstępnie wskazana do ujęcia w ramach Programu Uzupełnienia Lokalnej i Regionalnej Infrastruktury kolejowej - Kolej +.

Polub i udostępnij
Czytaj też

Miasto rozda maseczki jastrzębianom Miasto rozda maseczki jastrzębianom

Kolej kością niezgody? Którędy pojadą pociągi? Kolej kością niezgody? Którędy pojadą pociągi?

Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (44)
gość09.10.2019 18:54

Śmiech ona napisała , i co? Nic ,Jastrzębie się wyludnia i robi się wiochą ,a korzyści z JSW czerpią cwaniaki z Warszawy .

Dziecko ólicy25.09.2019 6:12

Wytyczenie żelaznego szlaku rowerowego, czy jak tam zwał, w miejscu gdzie biegły tory kolejowe, a przynajmniej te w kierunku Wodzisławia, definitywnie kończą mżonki o powrocie kolei pasażerkich do tej upadającej osady górniczej. Z jednej strony pani burmistrz zabiega i pisze pisma, ale z drugiej sama jest autorką tego sabotażu.

gość24.09.2019 22:05

Super, pani prezydent pisze do Rządu RP i otrzymuje odpowiedźm a sama nie odpowiada na interpelację Radnych!!! Stąd wniosek, że należy brac przykład z Góry i bardziej naumianych.

Gość24.09.2019 15:06

Nie ma pracy nie ma mostu z miasta w razie tragedii wyjechać się nie da. Park rozwalony own śmierdzi że stawu basen śmierdzi po całości. Autobusem nie dojedziesz ale kolej ma być komu i na co? Do czech mnie zawioza bez koleji.

Radio z osadem w głowie24.09.2019 13:39

Tu jeszcze mapka z nowymi liniami w całej Polsce. Na czerwono zaznaczono linie calkowicie zbudowane od podstaw i nowym szlakiem, w tym nasz "jastrzębski" odcinek.
https://images.app.goo.gl/KtSrbSBKkELhQtz9A 

do Radio z osadem w głowie24.09.2019 12:47

Czyli wychodzi na to że Chybie zostanie połączone z Bohuminem przez Jastrzębie całkiem nową linią. Czy wiadomo jak ta linia kolejowa ma przebiegać w samym Jastrzębiu?

Radio Teheran24.09.2019 9:20

"doprowadzi sprawę do finału"

Niech nie siedzi wiec a kopie dziure pod ten dworzec podziemny. Czas leci.

Kuba24.09.2019 8:39

Czy zauważyliście Państwo ze POseł Gadowski w Internecie siedzi jakoś cicho. Boi sie przypomnienia jego POlitycznego sku.. ..Mówi do was z plakatów "jestem najaktywniejszy" -ukradne wam emerytury ,co tam będe sie nad wiekiem rodzrabniał.

pedagog24.09.2019 6:22

Chcę zobaczyć miny tych, którzy dzisiaj są sceptyczni. Znając upór Pani Prezydent - doprowadzi sprawę do finału. Jeszcze tylko kilka kadencji przed nią. Do emerytury zdąży.

Gość24.09.2019 6:05

@Gość 23.09.2019 15:09

Ale wszystko to już było, wymienone przez ciebie rzeczy już mieliśmy. W czasach tak znienawidzonej komuny!

I co? Przyszła Solidarność, ustawiła komuchów na stanowiskach, a nam został po 1989 spaczony kapitalizm.

Pokaż wszystkie opinie (44)