Drogi Użytkowniku,

Dziękujemy za zainteresowanie portalem JastrzebieOnline.pl.

W związku z nowymi regulacjami o ochronie danych osobowych zaktualizowaliśmy chcemy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych przez serwis JastrzebieOnline.pl. Dbamy o to aby Twoje dane były bezpieczne. Jednocześnie informujemy o stosowaniu plików cookies.

Zaktualizowaliśmy w tym celu regulamin portalu oraz politykę prywatności i plików cookies – prosimy o zapoznanie się z nimi.

Klikając przycisk „przejdź do portalu” akceptujesz nowe postanowienia wymienionych dokumentów.

Zamknij komunikat
Pogoda na dziś zobacz prognozy
 0°°
25 września 2019

Szyb "supernowoczesnej" kopalni nazwano "Jan Paweł"

Szyb "supernowoczesnej" kopalni nazwano "Jan Paweł"
fot. JSW / Dawid Lach

Szyb budowanej w Bziu kopalni otrzymał imię „Jan Paweł”. W budowę kopalni Jastrzębska Spółka Węglowa zamierza zainwestować 3 mld zł do 2033 roku. Przybyły do Bzia premier Morawiecki otworzył "supernowoczesną" kopalnię.

Jastrzębska Spółka Węglowa zamierza zainwestować w swój najnowszy zakład wydobywczy 3 miliardy złotych do 2033 roku.

 - Dwanaście lat temu w tym miejscu było tylko błoto, łąka i nieużytki. Razem z moimi kolegami z zarządu przyjechaliśmy tu w styczniu 2007 r. i powiedzieliśmy: „Tu będzie kopalnia”. I to się sprawdziło. Inwestycje związane z tą kopalnią będą bardzo duże. Nakłady inwestycyjne w latach 2019 -2022 wyniosą około 922 mln zł. powiedział podczas dzisiejszej uroczystości Włodzimierz Hereźniak, prezes zarządu Jastrzębskiej Spółki Węglowej

Nowa kopalnia to szyb „Jan Paweł” oraz budynki m.in. maszyny wyciągowej i tymczasowy budynek administracyjny. Kolejne powstaną w ciągu najbliższego roku. W planach jest też budowa kolejnego szybu - wentylacyjnego - w pobliskich Zebrzydowicach. 

- Na gospodarkę trzeba patrzeć całościowo. Nie ma nowoczesnej gospodarki bez stali, a nie ma stali bez węgla koksowego. Ta supernowoczesna kopalnia będzie potrzebna Polsce i całej Europie. Trzeba przypomnieć, że węgiel koksowy został uznany przez Unię Europejską za surowiec strategiczny, dlatego należy się cieszyć, że mamy do czynienia z rozbudową tego potencjału - powiedział premier Mateusz Morawiecki, który uczestniczył w dzisiejszych uroczystościach.

Zasoby operatywne nowej kopalni szacowane są na ok. 180 mln ton węgla. Większość, bo 95 proc. zasobów, to węgiel koksowy typu 35, który znajduje się w dwóch złożach: „Bzie-Dębina” 1-Zachód (71,4 mln ton, koncesja ważna do końca 2051 r.) oraz „Bzie-Dębina” 2-Zachód (106,4 mln ton, koncesja ważna do końca 2042 r.). 

- W tym złożu jest bardzo dobrej jakości węgiel koksujący, spełniający najwyższe standardy. To jest największe złoże węgla koksującego w Europie, które w tej chwili próbujemy rozciąć i jesteśmy w tym zdeterminowani, bo to kluczowa inwestycja dla Jastrzębskiej Spółki Węglowej - powiedział Artur Dyczko, zastępca prezesa zarządu JSW ds. Strategii i Rozwoju.

Rozpoczęcie wydobycia w pierwszej ścianie będzie możliwe w 2022 r. Jako pierwszy przewidziany do eksploatacji wybrano pokład 404/1 m.in. ze względu relatywnie szybką możliwość jego udostępnienia. Jednak docelowo - czyli przed rokiem 2030 - kopalnia będzie wydobywać węgiel w czterech ścianach. Urobek trafi do zmodernizowanego zakładu przeróbki mechanicznej węgla w Ruchu „Zofiówka”.

Uruchomienie nowej kopalni znacząco zwiększy zdolności produkcyjne Jastrzębskiej Spółki Węglowej, bo docelowo zakład ma wydobywać ok. 2 mln ton węgla koksowego rocznie, a jego żywotność oceniana jest na co najmniej 30 lat. Tym samym doskonale wpisuje się w Strategię Rozwoju JSW, która zakłada wzrost wydobycia węgla, przede wszystkim koksowego, do 18 mln ton w 2030 r. – Górnictwo węgla koksowego ma przed sobą świetlaną przyszłość – potwierdza Krzysztof Tchórzewski, minister energii.

***

Początkowo JSW informowała o zapowiadanej wizycie premiera Morawieckiego. Następnie zapowiadała, że premiera nie będzie w Bziu, ponieważ ma inne ważne obowiązki w tym czasie.

Polub i udostępnij
Czytaj też

Czy w Bziu wyburzą kilkadziesiąt domów z powodu kolei? Czy w Bziu wyburzą kilkadziesiąt domów z powodu kolei?

Pędził przez miasto. Dostał 16 punktów karnych Pędził przez miasto. Dostał 16 punktów karnych

Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (56)
xDDD27.09.2019 0:02

No to teraz akcje podskoczą do 21.37 zł

Ciułacz26.09.2019 17:21

JSW 22.60.zł (-2.58%)17:04

gość26.09.2019 15:43

INwesstorów nie było i nie będzie, bo kto ich ściągnie? Chcecie mieć prace3, dobre zarobko to i szkody górnicze będą. W Jaqstrzebiu są szkody górnicze nie tylko na Bziu i włóaściciele domów chwalą je4 bo szkody sąa usuwane i kasa zostaqje.

Gość26.09.2019 15:37

Mateuszek załatwił :D

Michał26.09.2019 13:54

Dlaczego nie ma jeszcze wybudowanego biurowca? Dlaczego nie ma jeszcze pomieszczeń socjalnych dla kolejnych 20 biur podróży?
Gdzie się podzieję kilkuset osobowa grupa najważniejszych pracowników nowej kopalni?
Marmury zamówione a mury nie pną się do góry!

:)26.09.2019 12:28

No to czekamy niecierpliwie na zmiany... zmiany związane z zapadaniem się pól i łąk, na nowe stawy i jeziorka, na inwestorów których nie będzie oraz krzyk ludzi którym poprzewracają się domy nad wyrobiskami... alleluja i do przodu.

Dziecko ólicy26.09.2019 11:34

@Adam

"towarzysz Edward w grobie się ze śmiechu przewraca."

To Edward nie żyje? A Stalin?
To może chociaż Elvis?

Adam26.09.2019 10:53

Supernowoczesna kopalnia, która żeruje na Zofiówce. Zjazd na dół supernowoczesnej załogi odbywa się na Zofiówce, dokumentację prowadzą pracownicy Zofiówki, materiały dowozi kolejka i operator z Zofiówki, media - z Zofiówki, urobek przesyłany odstawą na Zofiówkę.
Historia koło zatoczyła- towarzysz Edward w grobie się ze śmiechu przewraca .

olo26.09.2019 9:51

KAZ...jesteś niedorozwiniętym bezmózgiem !!! i tyle w temacie.

Tępy ryl26.09.2019 9:12

Co w niej nowoczesnego chyba aquapark pod szybem, z tymi decyzjami i z tym dozorem pierwszy poważny kryzys i do zamknięcia z zofiówką borynią i jasmosem

Pokaż wszystkie opinie (56)