Drogi Użytkowniku,

Dziękujemy za zainteresowanie portalem JastrzebieOnline.pl.

W związku z nowymi regulacjami o ochronie danych osobowych zaktualizowaliśmy chcemy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych przez serwis JastrzebieOnline.pl. Dbamy o to aby Twoje dane były bezpieczne. Jednocześnie informujemy o stosowaniu plików cookies.

Zaktualizowaliśmy w tym celu regulamin portalu oraz politykę prywatności i plików cookies – prosimy o zapoznanie się z nimi.

Klikając przycisk „przejdź do portalu” akceptujesz nowe postanowienia wymienionych dokumentów.

Zamknij komunikat
Pogoda na dziś zobacz prognozy
 0°°
30 września 2019

JSW produkuje maszyny górnicze

JSW produkuje maszyny górnicze
fot. JSW S.A.

Jastrzębskie Zakłady Remontowe – spółka z Grupy Kapitałowej JSW – zaprezentowały pierwszy przenośnik zgrzebłowy podścianowy wykonany własnymi siłami według własnego projektu. W ten sposób JZR dołączyły do wąskiej grupy czołowych producentów maszyn i urządzeń górniczych. 

- To dla nas wielki dzień. Po dziewięciu miesiącach ciężkiej pracy i zaangażowaniu wielu osób: konstruktorów, technologów i pracowników produkcji, możemy zaprezentować nasze dzieło - powiedział Rafał Rychter, prezes zarządu Jastrzębskich Zakładów Remontowych.

Przenośnik zgrzebłowy podścianowy typu PPJZR–850 oficjalnie zaprezentowany został w hali produkcyjnej Jastrzębskich Zakładów Remontowych. Na prezentację zaproszono zarząd oraz dyrektorów kopalń Jastrzębskiej Spółki Węglowej.

- Ogromnie się cieszę i serdecznie wszystkim gratuluję realizacji tego projektu – powiedział Tomasz Śledź, zastępca prezesa zarządu JSW ds. technicznych.­ - To dopiero początek procesu ujednolicenia kompleksów ścianowych, jaką zamierzamy wprowadzić we wszystkich naszych kopalniach - dodał wiceprezes Tomasz Śledź.

Przenośnik zgrzebłowy podścianowy, to urządzenie umożliwiające odbiór transportowanego urobku z przenośnika zgrzebłowego ścianowego i przekazanie go na inne urządzenie odbierające, np. przenośnik taśmowy.

Pierwszy przenośnik już w przyszłym tygodniu trafi na kopalnię KWK Borynia-Zofiówka-Jastrzębie, a dokładniej do Ruchu Borynia.  W skład przenośnika zgrzebłowego typu PPJZR–850 wchodzą: kruszarka urobku KUJZR–4z, urządzenie przekładkowe UPJZR–KP1200 oraz stacja zwrotna linowa PTJZR–SZL1. Wszystkie urządzenia zostały w całości zaprojektowane i wykonane w Jastrzębskich Zakładach Remontowych, a do ich produkcji użyto materiałów najwyższej jakości o znacznie większej wytrzymałości niż te dotychczas stosowane w górnictwie. W urządzeniach zastosowano wiele innowacyjnych rozwiązań. Poprawią ich niezawodność i warunki bezpieczeństwa pracowników obsługi podczas eksploatacji.

- Prezentowany przenośnik, czyli ultranowoczesne rozwiązanie techniczne, które wyszło spod ręki naszych inżynierów, to dowód konsekwentnie wdrażanej w GK JSW strategii, gdzie inwestycje JZR mają zabezpieczyć całą grupę przed monopolizacją rynku produkcji maszyn górniczych – zwraca uwagę Artur Dyczko, zastępca prezesa JSW ds. strategii i rozwoju.

Jastrzębskie Zakłady Remontowe pracują już nad unifikacją kolejnych urządzeń odstawy, jakimi będą przenośniki zgrzebłowe ścianowe typu PSJZR, kruszarki ścianowe KSJZR, stacje najazdowe UPJZR–SNZ oraz przenośniki taśmowe PTJZR. Warto zaznaczyć, że równolegle z tymi pracami realizowana jest inwestycja na terenie Gminy Suszec, gdzie Jastrzębskie Zakłady Remontowe planują już od przyszłego roku rozpocząć produkcję nowych elementów stanowiących części do maszyn i urządzeń.

Polub i udostępnij
Czytaj też

Górnicza wypłata zostanie znacznie obniżona? Górnicza wypłata zostanie znacznie obniżona?

JSW: Strata za pierwszy kwartał  to 200 mln zł JSW: Strata za pierwszy kwartał to 200 mln zł

Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (14)
Weronika bez stanika01.10.2019 7:10

"JSW produkuje maszyny górnicze"

To już JSW nie wydobywa węgla? Chyba że owszem, ale jest to jednak tylko działaność uboczna.

Słuszną politykę ma nasza władza, zaiste.

Teściowa ze Skrzyszowa01.10.2019 5:56

@Maksiu

"Przecież to jest dobra wiadomość, czego się czepiacie?"

Przekonaj o tym akcjonariuszy. Aktualny kurs akcji JSW to 21,78 PLN i co?

Gość30.09.2019 18:00

JZRy wyprodukowały maszynę i sprzedały KWK. Przecie JZRy i KWK są w JSW. W sumie to tak jak by mąż płacił żonie za seks. Gdzie współżycie w obu przypadkach powinno być w symbiozie.

Maksiu30.09.2019 16:03

Komentarze mają moc! Przecież to jest dobra wiadomość, czego się czepiacie?
Ja tam patrze z nadzieją na każda firmę produkcyjną w J-biu, im więcej sukcesów tym lepiej. A życzyłbym, w szczególności pracownikom, żeby te sukcesy poszły w parze ze wzrostem zarobków.
Wystarczy, że jedna fabryka zrobi krok do przodu to reszta też będzie musiała. Odwagi!

Zgrzebło30.09.2019 13:29

Podobno cała światowa branża górnicza , liczy na dostawy tego innowacyjnego sprzętu .

Ciułacz30.09.2019 13:27

JSW 21.60 zł -1.38(-6.01%)13:12

Gość30.09.2019 12:12

Wyprodukowali jeden , jeszcze nie sprawdzony w praktyce przenośnik, a już należą do czołowych producentów maszyn i urządzeń górniczych. Oby nie zmontowali telefonu komórkowego, bo przeczytamy o jastrzębskiej Dolinie Krzemowej.

hej30.09.2019 11:06

JSW to ta upadająca spółka, która niedługo ogłosi ostateczną upadłość?

Ciułacz30.09.2019 10:54

21.78 zł -1.20(-5.22%)10:38

Gość30.09.2019 10:04

@Radio Teheran

"po drogach jeżdżą autonomiczne samochody"

No to rozwiązałeś zagadkę częstych słuczek, kolizji i wypadków drogowych w tej upadającej osadzie górniczej.

Pokaż wszystkie opinie (14)