Zamknij

Drogi Użytkowniku,

Dziękujemy za zainteresowanie portalem JastrzebieOnline.pl.

W związku z nowymi regulacjami o ochronie danych osobowych zaktualizowaliśmy chcemy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych przez serwis JastrzebieOnline.pl. Dbamy o to aby Twoje dane były bezpieczne. Jednocześnie informujemy o stosowaniu plików cookies.

Zaktualizowaliśmy w tym celu regulamin portalu oraz politykę prywatności i plików cookies – prosimy o zapoznanie się z nimi.

Klikając przycisk „przejdź do portalu” akceptujesz nowe postanowienia wymienionych dokumentów.

Zamknij komunikat
Pogoda na dziś zobacz prognozy
 12°
30 września 2019

"Czego się k*** drzesz?" Warunki na jastrzębskiej porodówce

"Czego się k*** drzesz?"  Warunki na jastrzębskiej porodówce
fot. pixabay

Na jastrzębskiej porodówce personel dopuszcza się nadużyć w stosunku do pacjentek. Tak uważają twórcy raportu na temat warunków panujących w naszym szpitalu w ciągu ostatnich kilku lat. Autorzy wskazują, że kobiety często spotykają się z wyzwiskami i są traktowane przedmiotowo.

Raport został przedstawiony podczas piątkowego spotkania jego autorów z przedstawicielami magistratu.

- Przede wszystkim niedopuszczalne jest używanie w stosunku do pacjentek obraźliwych komentarzy. Aż 30% kobiet wskazywało, że takie komentarze padają ze strony personelu medycznego: "Przez tonę tłuszczu nie da się wszystkiego dokładnie zbadać, a później spytał - "kiedy ostatni raz oglądała się pani w lustrze?". "Stara a głupia, masz leżeć aż urodzisz, po co panikujesz. Każdy kiedyś rodził".”Nie masz siły, taka jesteś słaba, zachowujesz się jak dziecko, zrobić miałaś siłę a urodzić nie?!" "Zamknij mordę". "Czego się k*** drzesz" - mówi Olga Vitoš, jedna z autorek raportu.

Pacjentki zgłaszają także, że były traktowane z wyższością (19%), a personel medyczny nie odpowiadał na ich pytania (16%). Aż 16% kobiet uważa, że w szpitalu podczas porodu złamano ich prawa, a kolejne 22%  nie jest tego pewne. 21% procent kobiet czuło sie zmuszanych do czegoś przez personel medyczny. 33% kobiet wskazuje, że niektóre czynności wykonywano za mało delikatnie w tym głównie badanie wewnętrzne. 16% kobiet wskazuje, że badanie wewnętrzne wykonywano bez ich zgody. 68% kobiet po porodzie w jastrzębskim szpitalu uważa poród za złe doświadczenie, z czego 16% za traumatyczne. 

Tylko 4/10 kobiet wróciłoby do tego szpitala. Na uwagę zasługuje także duża medykalizacja porodu. Aż 7/10 kobiet otrzymuje syntetyczną oksytocynę. Wskaźnik cesarskich cięć wynosi aż 46% a nacięcia krocza wykonywane są u 4 kobiet na 10. 

- Zwracam uwagę, że kobiety, które przeżyły traumę przy porodzie mają objawy stresu pourazowego. Znam przypadki, że muszą się przez to leczyć psychiatrycznie. Niektóre rezygnują z kolejnych dzieci lub kategorycznie nie chcą wrócić do tego szpitala. To jest ogromny problem w całej Polsce. Nadużycia na porodówkach są nadal obecne i należy z nimi walczyć - podkreśla Olga Vitoš.

Wojewódzki Szpital Specjalistyczny nr 2 w Jastrzębiu-Zdroju zapowiedział zbadać opisane w raporcie zdarzenia. Zostanie wydany komunikat, który dyrekcja nadeśle, po zapoznaniu się ze sprawą.

 

 

Polub i udostępnij
Czytaj też

Szpital walczy o 1,2 mln zł. Możecie pomóc! Szpital walczy o 1,2 mln zł. Możecie pomóc!

Chore dzieci nie uzyskają już pomocy Chore dzieci nie uzyskają już pomocy

Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (66)
A.02.10.2019 21:20

Dlaczego więc te niezadowolone Panie, w szczególności wobec których rzekomo użyto tak obraźliwych słów nie podjęły odpowiednich kroków i nie odważyły się personalnie wskazać osoby, które takie słowa kierowały? Skoro wówczas nie zgłosiły tych spraw PRZYNAJMNIEJ do Rzecznika Praw Pacjenta, to w jaki sposób twierdzą, że złamano ich prawa, skoro najprawdopodobniej ich nie znają.

Inną sprawą jest to, że same ankiety były anonimowe, co z góry powinno podważać ich wiarygodność.

Wyniki nijak mają się do rzeczywistego oblężenia oddziału, na który przyjmowane są Panie nie tylko z Jastrzębia, ale chociażby Rybnika, Wodzisławia, Żor.

Jastrzębianka02.10.2019 12:53

Tereska , co ma pieska o co ci chodzi ? " A potem sie obudziłam. To był piękny sen" ??

Nie , nie był to piękny sen tylko realny prawdziwy poród . Co jak co , ale każda z nas ma inny próg bólu jedną boli drugą nie ;) . Pozdrawiam

Tereska, co ma pieska02.10.2019 6:46

@Jastrzębianka

"Rodziłam u nas w szpitalu trzy lata temu i byłam zadowolona z porodówki ,pielęgniarki były bardzo miłe a położna przemiła kobieta"

A potem się obudziłam. To był piękny sen.

Jastrzębianka 01.10.2019 22:42

Rodziłam u nas w szpitalu trzy lata temu i byłam zadowolona z porodówki ,pielęgniarki były bardzo miłe a położna przemiła kobieta -takich położnych jak Pani Beata Jakubiec powinno być więcej .Przepraszam, że z imienia i nazwiska ale ta położna zasługuje na medal najlepszej położnej w tym szpitalu . . Oczywiście mój poród mnie nie bolał ale jak już doszło do szycia to zrobiłam się blada jak ściana i pytanie położnej padło czy coś się dzieje czy jest mi słabo bo strasznie pani zbladła a ja na to nic mi nie jest dobrze sie czuje tylko bardzo boje sie igły i szycia i wiecie co śmiałyśmy się . Pani Beata była w szoku i powiedziała , że chciałaby wiecej takich rodzących pacjentek , wspominam to jak kazała mi troche poprzeklinać przy mężu pokrzyczeć ale ja nie chciałam , chciałam tylko jednego zadzwonić do mamy na wideo rozmowę aby moja mama widziała jak przebiega mój poród , ale niestety lekarz powiedział ze telefonu na sali nie można używać ,ważne było to że mąż był i wspierał podczas porodu . Gdy już urodziłam położna przyszła pogratulowała dała kilka cennych wskazówek i poszła dalej do pracy a opieka po porodzie też była na dobrym poziomie wiec ja nie narzekam.

s&d szczepionkowy faszyzm01.10.2019 22:01

Proponuje chodzić tam z dyktafonem. Nagrywać i karać to chamstwo w białych kitlach.
Bo niestety to jest normą. Choć zdarzają się położne z "sercem na dłoni", ale są w zdecydowanej mniejszości. I są zahukane przez wredną większość białego, publicznego personelu...

Sól Tej Ziemi01.10.2019 17:16

Podwyżki im dać!

A facjatę Gadowskiego widać wszędzie!

Olja01.10.2019 16:37

Dlatego ja polecam Wodzisław, urodziłam w tamtym roku i mam bardzo dobre wspomnienia. Może szpital nie razi pięknościa, ale personel był super. A jak poszłam do szpitala w Jastrzębiu na początku ciąży z krwawieniem to nie dość, że czekałam 2h aż mnie ktoś zbada A jak już to łaskawie zrobiła Pani doktor w zaawansowanym stadium grypy to się jeszcze zachowywała w stosunku do mnie jakby to przeze mnie była chora. Dlatego trzeba sie umiec odezwać do takich żeby sobie nie myśleli, że są wyżej od innych i mogą innych jak śmieci traktować.

Pokaż wszystkie opinie (66)