OBI - Top

Drogi Użytkowniku,

Dziękujemy za zainteresowanie portalem JastrzebieOnline.pl.

W związku z nowymi regulacjami o ochronie danych osobowych zaktualizowaliśmy chcemy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych przez serwis JastrzebieOnline.pl. Dbamy o to aby Twoje dane były bezpieczne. Jednocześnie informujemy o stosowaniu plików cookies.

Zaktualizowaliśmy w tym celu regulamin portalu oraz politykę prywatności i plików cookies – prosimy o zapoznanie się z nimi.

Klikając przycisk „przejdź do portalu” akceptujesz nowe postanowienia wymienionych dokumentów.

Zamknij komunikat
Pogoda na dziś zobacz prognozy
 16°13°
1 października 2019

Przejazdy za "0" zł dla wszystkich zagrożone. Ostre cięcia budżetowe

Przejazdy za "0" zł dla wszystkich zagrożone. Ostre cięcia budżetowe
fot. Damian Hetman / jastrzebieonline.pl

Wprowadzenie przejazdów za „0” zł dla wszystkich jastrzębian, nie tylko dla młodzieży, jest poważnie zagrożone. Wszystko przez ostre cięcia budżetowe, które są pochodną polityki rządowej.

Samorządy w całym kraju, również w Jastrzębiu, mają trudne zadanie do wykonania. Trzeba tak skonstruować budżet, aby wydatki i dochody bilansowały się.  Wprowadzenie przez rząd nowych zwolnień podatkowych, czy pensji minimalnej to poważne uszczuplenia dla kasy miejskiej.

-  W sumie musimy wykreślić z naszego budżetu około 20 mln zł. Zwolnienie z podatku dochodowego mieszkańców do 26 roku życia to koszt 5,8 mln zł, zmieszenie PIT z 18 do 17 to 13 mln zł, koszt uzyskania przychodów zwiększa wydatki o 2,6 mln zł - wylicza prezydent Anna Hetman.

Prezydent podkreśla, że uszczuplenie budżetu o kwotę ok. 20 mln zł powoduje wprowadzenie drastycznych cięć, które będą dotyczyć przede wszystkim planowanych remontów i inwestycji. 

- Wyobraźmy sobie, że za ok. 20 mln moglibyśmy wybudować aquapark czy inne obiekty. Będziemy musieli mniej wydawać na kulturę, inwestycje. Również wprowadzenie przejazdów komunikacją miejską na terenie Jastrzębia za „0” zł staje się na tą chwilę nierealne. Wszystkie jednostki organizacyjne miasta muszą ciąć swoje wydatki o ok. 5 proc. Musimy „domknąć” budżet - wyjaśniała prezydent Anna Hetman.

Prezydent uznała, ze samo wprowadzenie ulg i podwyższenie płacy minimalnej dla mieszkańców jest pozytywne. Problem polega na tym, że koszty te zrzuca się na barki samorządów, które kosztem innych wydatków muszą pokryć te zobowiązania.

Polub i udostępnij
Czytaj też

Uwaga! Od dzisiaj zmiana rozkładu jazdy MZK Uwaga! Od dzisiaj zmiana rozkładu jazdy MZK

Uwaga! Zmiana rozkładu jazdy MZK Uwaga! Zmiana rozkładu jazdy MZK

Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (65)
Ronin03.10.2019 17:50

Prosta sprawa zabrać dietki urzedasom oraz premie to będzie niech w końcu zobaczą jak to jest gdy pracujesz za minimalną

Gość03.10.2019 5:15

Ile razy można pisać, że nie ma darmowej komunikacji, jest komunikacja bezbiletowa.

do sjz02.10.2019 17:53

kasa na podwyzki dla nauczycieli "przyszla" z gory - od rzadu. Nie wypowiadaj sie tlumoku jak nie masz pojecia

sjz02.10.2019 13:39

Dla czego nie napiszecie wprost. Nie będzie darmowej komunikacji bo kasa poszła na pensje dla nauczycieli..

Pofonik02.10.2019 9:34

Acha czyli pani prezydent nie może spełnić swojej głównej obietnicy -darmowe przejazdy dla Wszystkich,to teraz zwala winę na rząd....

Tereska, co ma pieska02.10.2019 6:25

@Maksiu

"To moze Anka podaj cale zestawienie."

Niestety, nie przejdzie. Wszystko, co dotyczy pieniędzy publicznych, a szczególnie pod rządami naszej pani burmistrz, jest objęte klauzulą "tajne/poufne". Jesteśmy świadkami końca tej upadającej osasy górniczej.

Lelum polelum02.10.2019 6:16

@Jastrząbek

"Jest mi przykro bo chyba takie Żory zaczynają nas przeskakiwać."

Chyba? Obawiam się, że to nastąpiło już danwo temu i jest nieodwracalne.

Pokaż wszystkie opinie (65)