Drogi Użytkowniku,

Dziękujemy za zainteresowanie portalem JastrzebieOnline.pl.

W związku z nowymi regulacjami o ochronie danych osobowych zaktualizowaliśmy chcemy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych przez serwis JastrzebieOnline.pl. Dbamy o to aby Twoje dane były bezpieczne. Jednocześnie informujemy o stosowaniu plików cookies.

Zaktualizowaliśmy w tym celu regulamin portalu oraz politykę prywatności i plików cookies – prosimy o zapoznanie się z nimi.

Klikając przycisk „przejdź do portalu” akceptujesz nowe postanowienia wymienionych dokumentów.

Zamknij komunikat
Pogoda na dziś zobacz prognozy
 0°°
2 października 2019

Uwaga! Dzisiaj policja ma was na oku

Uwaga! Dzisiaj policja ma was na oku
fot. KMP jastrzebie

W środę mundurowi w całym kraju, także w Jastrzębiu, szczególnie będą przyglądać się pieszym oraz rowerzystom. Mundurowi sprawdzą czy stosują się oni do przepisów ruchu drogowego oraz czy kierowcy zachowują w stosunku do nich należytą ostrożność. W skrajnych przypadkach mundurowi sięgną po mandaty karne.

W ramach realizowanych już po raz dziesiąty w tym roku działań o zasięgu ogólnopolskim funkcjonariusze zwrócą szczególną uwagę na zachowania kierujących samochodami wobec pieszych i użytkowników rowerów, obejmując szczególnym nadzorem miejsca, w których ryzyko wystąpienia niepożądanych zdarzeń drogowych jest największe. Szczególną opieką zostaną objęte przejścia dla pieszych oraz przejazdy dla rowerzystów usytuowane na ruchliwych drogach, oraz takie, na których doszło do wypadków z udziałem niechronionych uczestników ruchu drogowego.

Kierujący pojazdem, zbliżając się do przejścia dla pieszych, powinien zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu. Ponadto, jeśli skręca w drogę poprzeczną jest zobowiązany ustąpić pierwszeństwa pieszemu przechodzącemu na skrzyżowaniu przez jezdnię drogi, na którą wjeżdża.

Zasada szczególnej ostrożności i obowiązek ustąpienia pierwszeństwa rowerowi znajdującemu się na przejeździe dotyczy również kierującego pojazdem zbliżającym się do przejazdu dla rowerzystów. Ponadto, gdy skręca w drogę poprzeczną jest zobowiązany ustąpić pierwszeństwa rowerzyście jadącemu na wprost po jezdni, pasie ruchu dla rowerów, drodze dla rowerów lub innej części drogi, którą zamierza opuścić.

- Apelujemy także do niechronionych uczestników ruchu drogowego o rozsądek na drodze oraz używanie elementów odblaskowych w trosce o własne bezpieczeństwo nie tylko poza obszarem zabudowanym, ale na wszystkich nieoświetlonych drogach, także w obszarze zabudowanym. Korzystanie z elementów odblaskowych kilkukrotnie zwiększa widoczność pieszego / rowerzysty, przez co kierujący pojazdem ma więcej czasu na wykonanie manewru wymijania bądź hamowania. Ponadto, ze względu na porę roku, dni stają się coraz krótsze. Dodatkowo nadchodząca zmiana czasu na zimowy spowoduje, że wcześniej będzie robić się ciemno. Dlatego też szczególnie w okresie jesienno-zimowym należy zadbać o bycie widocznym na drodze - mówi asp. Halina Semik z Komendy Miejskiej Policji w Jastrzębiu.

Polub i udostępnij
Czytaj też

Rodzinny oprawca zatrzymany. Atakował policjantów Rodzinny oprawca zatrzymany. Atakował policjantów

Uciekał przed policją z bronią maszynową [video] Uciekał przed policją z bronią maszynową [video]

Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (17)
obywatel kwm03.10.2019 20:08

Wielka krajowa pozoracja . Wystarczy by pani Prezydent nakazała panom ze straży miejskiej zajęciem się pieszymi jak i rowerzystami.Skoro zabrało im się dawno temu fotoradary to są bezrobotni.Policja niech będzie w końcu do łapania przestępców a nie do karania babci z laską bo nie zdążyła przejść przez przejście na zielonym.W końcu w straży miejskiej chyba są jeszcze osoby które znają jeszcze kodeks drogowy.Ta służba w zupełności jest w stanie zastąpić policję w tego typu działaniach

donowan02.10.2019 21:26

Dzisiaj jadąc nowo wyremontowaną ul.Mazowiecką, gdzie za grube miliony utworzono ścieżkę rowerową, pewien rowerzysta jechał sobie ulicą w godzinach szczytu, powodując za sobą korek na kilkadziesiąt samochodów. Czy ten bezmózg dostał chociarz mandat? NIE!!!

Mieszkaniec sjz02.10.2019 20:42

Gdzie ta Policja ? Chyba u Klaudii na Orlenie , nigdzie ich nie było

Gość02.10.2019 20:12

Policja pożal się boże.
Dziś był wypadek na ul Rybnicka/Gagarina/Pochwacie. Godzinę po zdarzeniu jeszcze pracowali strażacy i chwała im za to. Mijający kierowcy w swoich wozidłach za wszelką cenę chcieli zobaczyć i uwiecznić na telefonach auto w rowie. Trudności z tego powodu były w płynności ruchu. Na dodatek strażacy musieli robić swoje i uważać na "reporterów komórkowych" A na poboczu PALANTY w 2 radiowozach oznakowanych i 2 auta z kogutem nie oznakowane. Czy nie szło wystawić jednego mniej inteligentnego w białej czapeczce do pokierowania ruchem?

do "Wigry3"02.10.2019 17:12

Niech się spotykają. Ale nie mają prawa zakłócać komuś spokoju. Niech się spotkają tam gdzie mieszkają. Dlaczego tego nie robią.
Popieramy "protestujących". Gdzie jest ten skate park. Jak tam trafić? Chętnie pomożemy, bo nie przepadamy za chamstwem.

do "Maksiu"02.10.2019 17:08

A tobie co się stało. Mózg sięgnął dna i się wydalił. Znów masz objawy chorobowe? A może za mocno pociągnąłeś skręta. Twoja nienawiść cię zadusi.

Maksiu02.10.2019 14:25

Kolejny ekopsychozbok. A co to u Was śnieg dzisiaj spadł i przymrozek od nocy bedzie? Przed zima to jeszcze trawa odrosnie. Idz popatrz sobie na budy dla kotow, to Ci poprawi humor.

do ""Przyglądać pieszym"?02.10.2019 14:07

Popieramy i czekamy na pisemne wytłumaczenie się z tego prostackiego wyczynu UM. Jest coraz gorzej i bezmyślniej. Światła na skrzyżowaniu Podhalańska/Bożka zatrzymują ruch. Jak i inne światła. Choćby koło OBI. PO południu w soboty i i niedzielę można wyłączyć światła zostawiając żółte migające. Ktoś z UM uparcie chce zatrzymywać ruch samochodów. Czy chodzi o zmniejszanie ilości tlenu w powietrzu i zwiększanie spalin - smogu. To jest niezrozumiałe. Pracownicy UM łącznie z panią Prezydent wolą nie zauważać problemu? I w ten sposób robi się z miasta PiS-ow city. Cieszyć, jakoś się niema z czego.

wigry 302.10.2019 13:51

Do Protestujemy. A co mają robić młodzi ludzie? Najlepiej siedzieć przed TV i lustrować sąsiada. Jest takie miejsce to niech się spotykają. Trochę tolerancji. No ale dziadkowie i babcie zero pokory i tolerancji, tylko ja i natychmiast. Wasze pieski szczekające non stop i przepychanki wszędzie tez nie są przyjemne, a o zapachu nie wspomnę.

wigry 302.10.2019 13:37

Jak to rowerzystów? Przecież rowerzyści są zwolnieni z przestrzegania przepisów. Co innego kierowcy aut, ich trzeba krótko.

Pokaż wszystkie opinie (17)