Drogi Użytkowniku,

Dziękujemy za zainteresowanie portalem JastrzebieOnline.pl.

W związku z nowymi regulacjami o ochronie danych osobowych zaktualizowaliśmy chcemy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych przez serwis JastrzebieOnline.pl. Dbamy o to aby Twoje dane były bezpieczne. Jednocześnie informujemy o stosowaniu plików cookies.

Zaktualizowaliśmy w tym celu regulamin portalu oraz politykę prywatności i plików cookies – prosimy o zapoznanie się z nimi.

Klikając przycisk „przejdź do portalu” akceptujesz nowe postanowienia wymienionych dokumentów.

Zamknij komunikat
Pogoda na dziś zobacz prognozy
 0°°
11 października 2019

Śląskie kołocze w ZS 2

Śląskie kołocze w ZS 2
fot. kb / jastrzebieonline

Śląskie kołocze i inne maszkety powstały w środę w Zespole Szkół nr 2 im. Wojciecha Korfantego. A wszystko to w ramach polsko-czeskiego programu współpracy szkół z Jastrzębia i Silherovic.

Śląska tradycja kulinarna zagościła w „Dwójce”. Uczniowie z Polski oraz Czech przygotowali najpopularniejszą w naszym regionie słodkość, czyli kołocz. Zgodnie z tradycją był wykonany z dodatkiem sera, maku i jabłek.

- W naszej szkolnej kuchni Uczniowie ZS nr 2 gościli młodzież z ZS nr 9 oraz czeskich Silherovic. Oprócz tego przyjechali do nas znani i doświadczeni szefowie kuchni Sławomir Szczygielski oraz Łukasz Kończak, pracujący na co dzień w hotelu „Dąbrówka”. Uczniowie poznali kulinarne tradycje śląskich maszketów (słodkości) zarówno, jak po czeskiej stronie granicy. U nas tradycyjnie wykonuje się duże kołocze, w Czechach - mniejsze, jednak tak samo zakorzenione w lokalnej tradycji – mówi Iwona Wewióra, nauczycielka Technikum Gastronomicznego w Zespole Szkół nr 2.

Polub i udostępnij
Czytaj też

99. rocznica III Powstania Śląskiego 99. rocznica III Powstania Śląskiego

Zapomniani nauczyciele. Ginęli za Ojczyznę Zapomniani nauczyciele. Ginęli za Ojczyznę

Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (1)
jo11.10.2019 9:55

"...śląskich maszketów (słodkości)..." Poloki i inksze zielone ludziki nie znajom.