Drogi Użytkowniku,

Dziękujemy za zainteresowanie portalem JastrzebieOnline.pl.

W związku z nowymi regulacjami o ochronie danych osobowych zaktualizowaliśmy chcemy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych przez serwis JastrzebieOnline.pl. Dbamy o to aby Twoje dane były bezpieczne. Jednocześnie informujemy o stosowaniu plików cookies.

Zaktualizowaliśmy w tym celu regulamin portalu oraz politykę prywatności i plików cookies – prosimy o zapoznanie się z nimi.

Klikając przycisk „przejdź do portalu” akceptujesz nowe postanowienia wymienionych dokumentów.

Zamknij komunikat
Pogoda na dziś zobacz prognozy
 9°
11 października 2019

Śląskie kołocze w ZS 2

Śląskie kołocze w ZS 2
fot. kb / jastrzebieonline

Śląskie kołocze i inne maszkety powstały w środę w Zespole Szkół nr 2 im. Wojciecha Korfantego. A wszystko to w ramach polsko-czeskiego programu współpracy szkół z Jastrzębia i Silherovic.

Śląska tradycja kulinarna zagościła w „Dwójce”. Uczniowie z Polski oraz Czech przygotowali najpopularniejszą w naszym regionie słodkość, czyli kołocz. Zgodnie z tradycją był wykonany z dodatkiem sera, maku i jabłek.

- W naszej szkolnej kuchni Uczniowie ZS nr 2 gościli młodzież z ZS nr 9 oraz czeskich Silherovic. Oprócz tego przyjechali do nas znani i doświadczeni szefowie kuchni Sławomir Szczygielski oraz Łukasz Kończak, pracujący na co dzień w hotelu „Dąbrówka”. Uczniowie poznali kulinarne tradycje śląskich maszketów (słodkości) zarówno, jak po czeskiej stronie granicy. U nas tradycyjnie wykonuje się duże kołocze, w Czechach - mniejsze, jednak tak samo zakorzenione w lokalnej tradycji – mówi Iwona Wewióra, nauczycielka Technikum Gastronomicznego w Zespole Szkół nr 2.

Polub i udostępnij
Czytaj też

Przyszli architekci krajobrazu z "Korfantego" w terenie Przyszli architekci krajobrazu z "Korfantego" w terenie

Komendant straży pożarnej przyjacielem ZS 2 Komendant straży pożarnej przyjacielem ZS 2

Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (1)
jo11.10.2019 9:55

"...śląskich maszketów (słodkości)..." Poloki i inksze zielone ludziki nie znajom.