Drogi Użytkowniku,

Dziękujemy za zainteresowanie portalem JastrzebieOnline.pl.

W związku z nowymi regulacjami o ochronie danych osobowych zaktualizowaliśmy chcemy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych przez serwis JastrzebieOnline.pl. Dbamy o to aby Twoje dane były bezpieczne. Jednocześnie informujemy o stosowaniu plików cookies.

Zaktualizowaliśmy w tym celu regulamin portalu oraz politykę prywatności i plików cookies – prosimy o zapoznanie się z nimi.

Klikając przycisk „przejdź do portalu” akceptujesz nowe postanowienia wymienionych dokumentów.

Zamknij komunikat
Pogoda na dziś zobacz prognozy
 0°°
16 października 2019

"Kto rządzi Polską? Lobby węglowe czy obywatele?"

"Kto rządzi Polską? Lobby węglowe czy obywatele?"
fot. Damian Hetman / jastrzebieonline.pl

Rząd wycofał z Sejmu projekt ustawy tak zwany lex węgiel, która pozwalała budować kopalnie bez zgody samorządu. Nie wiadomo jednak czy projekt ten nie powróci w przyszłości.

Samorządy protestowały przeciwko wprowadzenia prawa umożliwiającego powstawanie nowych kopalń bez ich zgody. Władze lokalne mogłyby wydać tylko niewiążące opinie. Dotychczasowa marszałek Sejmu Elżbieta Witek zdecydowała o wycofania tego projektu z porządku obrad „starego” Sejmu.

Przeciwko lex węgiel protestowali także mieszkańcy gmin, których bezpośrednio dotyczył ten projekt. W poniedziałek przed izbą niższą parlamentu odbyła się demonstracja, w której szacunkowo wzięło udział 400 osób. Zgromadzenie mieli ze sobą transparenty z hasłami: Kto rządzi Polską? Lobby węglowe czy obywatele?”, „Węgiel zostawcie pod ziemią”, „Polska bez węgla”

Obecnie, aby powstała nowa kopalnia konieczna jest zmiana miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, o czym decyduje gmina. Oprócz tego konieczna jest koncesja na wydobycie kopalin, którą wydaje minister środowiska. Nie może on tego jednak zrobić bez zgody lokalnego samorządu. Projekt ustawy przedłożony przez rząd miał ominąć samorząd w procesie decyzyjnym związanym z powstaniem nowych zakładów górniczych.

Polub i udostępnij
Czytaj też

Morawiecki: "Sytuacja na Śląsku jest pod kontrolą" Morawiecki: "Sytuacja na Śląsku jest pod kontrolą"

JSW wypłaca deputat węglowy JSW wypłaca deputat węglowy

Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (13)
Gość17.10.2019 18:50

A to ciekawe a kto rządzi w POLSCE lobby drobiarskie czy obywatele ................

Tępy ryl17.10.2019 16:23

Do dziury ryle

Do su(w)erena-ew.wymień na inną17.10.2019 10:41

Polski suweren jest dla mnie zagadka.
Szydlo ,ktora wyrzucila flagi Uni ze swojego gabinetu (czyli zademonstrowała wrogość wobec UE) dostała najwiekszą ilość głosow jako kąndydatka na europoslanke.
Kuchcinski ,ktorego PiS zmusil do rezygnacji z marszakowania za naduzywanie samolotow rzadowcych dostal najwieksza liczbe glosow w swoim obwodzie wyborczym.
Ziobra ktorego ludzie zacierali slady po smierci p.Blidy i godzil sie na powstanie zorganizowanej grupy przestepczej w MS tez dostal najwieksza liczbe glosow w kielecikiem.
Jednym slowem suweren PiSowski glosuje na przestepcow zlodziei byle by byl rekomendowany przez PiS.
Wnioskuje ,ze PiS to nie jest partia polityczna tylko sekta religijna ,ktorej czlonkowie zapatrzeni w swojego guru zrobia wszystko po mysli prezesa.
Najciekawsze jest to ,ze wiekszosc duchowienstwa i prawie caly episkopat tez nalezy do sekty smolenskiej.
Biskupi polscy nie reprezentuja KK tylko sekte smolenska. Slychac to w wypowiedziach prominentnych czlonkow episkopatu,jak Jedraszewski, Gadecki,Dec,Mering i wielu innych

Gość17.10.2019 9:14

@UFO

"mam ten węgiel gdzieś"

Ja też. W kotłowni.

UFO16.10.2019 21:36

A ja mam energię elektryczną z fotowoltaiki i mam ten węgiel gdzieś.

Hans16.10.2019 16:57

do Hajer - masz rację bo jak w Jastrzebiu wybiorą reszte węgla to się zapadnie i zaleje je woda a Zory będą istnieć a ludzie bedą pracować

Hajer16.10.2019 15:42

Jsw powinna wszystkich pracowników z Żor oddelegowac na budryk albo do knurowa.

Oko proroka16.10.2019 13:33

Polska rządzi premier z pomocą ministrów a górnik to zawód potrzebny i pożyteczny gdyby niektórym przymarzły zadki do foteli zgrzytało by zębami ciekaw jestem co wtedy mówili by o górnikach i węglu Szczęść Boże

inzynier BOLEK16.10.2019 10:59

do gosc z 8:30 nie ryle tłuku tylko górnicy to po 1 a po 2 sam jestes nieoplacalny.typowy leming

Gość16.10.2019 9:54

Tak, tak.

A górnicze ZZ wpisać na listę obiektów światowego dziedzictwa UNESCO.

Jestem za, a nawet przeciw.

Pokaż wszystkie opinie (13)