Drogi Użytkowniku,

Dziękujemy za zainteresowanie portalem JastrzebieOnline.pl.

W związku z nowymi regulacjami o ochronie danych osobowych zaktualizowaliśmy chcemy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych przez serwis JastrzebieOnline.pl. Dbamy o to aby Twoje dane były bezpieczne. Jednocześnie informujemy o stosowaniu plików cookies.

Zaktualizowaliśmy w tym celu regulamin portalu oraz politykę prywatności i plików cookies – prosimy o zapoznanie się z nimi.

Klikając przycisk „przejdź do portalu” akceptujesz nowe postanowienia wymienionych dokumentów.

Zamknij komunikat
Pogoda na dziś zobacz prognozy
 0°°
22 października 2019

Górnicy umierają pod ziemią

Górnicy umierają pod ziemią
fot. pixabay

W górnictwie rośnie liczba zgonów z przyczyn naturalnych. Według Wyższego Urzędu Górniczego kandydaci do pracy pod ziemią ukrywają choroby, które mogłyby ich dyskwalifikować do pracy w tak trudnych warunkach.

Ogromna większość zgonów mających miejsce pod ziemią to zawały mięśnia sercowego. W związku z tym Wyższy urząd Górniczy podkreśla wagę badań profilaktycznych kandydatów do pracy w kopalniach. Nie są one jednak do końca miarodajne. Stwierdzono przypadki zgonów zaledwie kilka dni lub miesiąc od rozpoczęcia pracy.

- Przedsiębiorcy zostali zobligowani do kontynuowania w oparciu o nie działań profilaktycznych oraz do podjęcia nowych zadań. W szczególności wprowadzenia obligatoryjnego obowiązku badań profilaktycznych w postaci rozszerzonej o zakres profilaktyki chorób układu krążenia dla wszystkich pracowników - zarówno własnych jak i firm obcych – w ośrodkach medycznych świadczących usługi dla danego przedsiębiorcy. Zapewnienie nakładów na promowanie zdrowego trybu życia, ograniczanie negatywnego wpływu atmosfery kopalnianej na organizm pracownika, poprzez budowę centralnych, grupowych oraz lokalnych sieci klimatycznych, wreszcie wprowadzanie nowoczesnych rozwiązań transportu pracowników do miejsc pracy, szczególnie takich, które są bardzo odległe od szybów zjazdowych - wyjaśnia wiceprezes Wyższego Urzędu Górniczego Krzysztof Król, w wypowiedzi dla portalu nettg.pl.

Polub i udostępnij
Czytaj też

Morawiecki: "Sytuacja na Śląsku jest pod kontrolą" Morawiecki: "Sytuacja na Śląsku jest pod kontrolą"

Cięcia w górnictwie? Co z JSW? [video] Cięcia w górnictwie? Co z JSW? [video]

Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (28)
do IP25.10.2019 12:24

W Czechach górnicy pracują do 63 roku życia. W Polsce kiedyś górnik musiał mieć ukończone 55 lat by przejść na emeryturę. Teraz to już nawet nie potrafią dotrwać do 40. Czyżby byli ulepieni z innej gliny?

Rp24.10.2019 13:37

Praca w temperaturach i wilgotności przekraczającej dopuszczalne normy. Kierownicy zastraszającym pracowników. Wszystkie soboty w pracy. Ciągły mobbing. Stres, warunki pracy.

IP23.10.2019 20:11

" Górnicy umierają pod ziemią" a iluż to robotników umiera przez wydłużenie wieku emerytalnego i nie dożywa emerytur dzięki takim P Osłom jak Gadowski? -- To przez PO idzie śmierć! gdyż wynaturzone cwaniaczki zmuszały pracujących od najmlodszych lat bez ferii,wakacji do 52 lat pracy nie licząc nadgodzin i pracy w soboty i święta bez dni zamiennie wolnych jak to kiedyś za komuszki bywało i pracy w szkodliwych oraz nieb warunkach..Tusk powiedział także Im ?Cieszcie się że mieliście prace ?-on nic nie umiał -to jej nie miał. Stwierdził tez ,że jak "będą się Sądzić o to to podniesie koszty sądowe" - i to uczynił podnosząc te stawki nawet 300krotnie.. Dz.U. 2015 poz. 1800 RMS. natomiast ogłosił też..? Policji i wojsku nie można zmienić wieku emerytalnego w trakcie gry ,tak się nie godzi-- tylko dla nowo-wstępujących " taki etyczny---ale reszta jak Kopaczka ,ponoć lekarka mu wtórowała chociaż powinna wiedzieć?,Kogo lekarz nie dopuści na zajmowanym stanowisku (np ze starości lub zdrowia ) do dalszej pracy można zwolnić bez wypowiedzenia z pracy (wyrok SN z 16 grudnia 1999r. sygn .akt I PKN 469/99 )?-- bez renty ani emerytury co już jest grozą?tacy ludzie nie tylko nie dożywają obecnych emerytur a dożywszy żyją może rok/dwa na nich .Oni też często są zwalniani z pracy i chodzą po śmietnikach za chlebem ...

Kopacz23.10.2019 15:13

Jak po sugestii dozoru pracuje się dłużej, wiele razy za darmo to gdzie kochany Prezes jest. Niech lepiej zamilknie bo tematy zastępcze są na tapecie. Górnicy umierają adekwatnie do obciążeń psychofizycznych, podobnie jak na budowach, halach produkcyjnych itd.

Marek23.10.2019 9:17

Rylki mniej chlać, palić i żreć, to pomoże. No i przestańcie stękać jak stare baby.

Ryll23.10.2019 7:07

WUG to przekupna jednostka opłacana i przekupywana przez. Dyrektorów.Nogdy nic nie widzą i nic nie słyszą

Górnik23.10.2019 7:04

Zacznijcie przestrzegać norm czasu pracy, szczególnie gdzie panuje tzw. temperatura.

Gość22.10.2019 21:57

ciepło mała ilość tlenu który zabierają te śmierdzące zarazy na podwieszonej szynie. Nie wiecie co powoduje smog na powierzchni to wam powiem Becker

Adam22.10.2019 20:32

Gdy górnik pod ziemią dostanie zawału, to nie ma żadnych szans na przeżycie- lekarz nie ma możliwości aby udzielić pomocy w krótkim czasie.

osadnik22.10.2019 20:15

Fajeczki goloneczki i wódeczka robi swoje w rozwoju chorób serca.

Pokaż wszystkie opinie (28)