Drogi Użytkowniku,

Dziękujemy za zainteresowanie portalem JastrzebieOnline.pl.

W związku z nowymi regulacjami o ochronie danych osobowych zaktualizowaliśmy chcemy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych przez serwis JastrzebieOnline.pl. Dbamy o to aby Twoje dane były bezpieczne. Jednocześnie informujemy o stosowaniu plików cookies.

Zaktualizowaliśmy w tym celu regulamin portalu oraz politykę prywatności i plików cookies – prosimy o zapoznanie się z nimi.

Klikając przycisk „przejdź do portalu” akceptujesz nowe postanowienia wymienionych dokumentów.

Zamknij komunikat
Pogoda na dziś zobacz prognozy
 0°°
28 października 2019

Gala Korfantego w 100-lecie powstań śląskich

Gala Korfantego w 100-lecie powstań śląskich
fot. ZS2

Zespół Szkół nr 2 im. Wojciecha Korfantego uhonorował 100-lecie I Powstania Śląskiego wyjątkową galą, która była podsumowaniem rocznego projektu realizowanego przez nauczycieli i uczniów szkoły.

Stowarzyszenie „Z Korfantym w przyszłość…” działające przy Zespole Szkół nr 2, na przestrzeni minionego roku realizowało projekt skierowany nie tylko do uczniów, ale również mieszkańców Jastrzębia. Zorganizowano więc pokazy filmów, wycieczki w miejsca ważne dla kultury Śląska, plenery fotograficzne. Podsumowanie tych działań odbyło się w piątek, 25 października, podczas Gali Korfantego.

- Podsumowaliśmy nasz roczny projekt „Korfanty zaprasza”. Jego głównym celem było przybliżenie mieszkańcom Jastrzębia historii powstań śląskich w kontekście odzyskania przez Polskę niepodległości, której setną rocznicę obchodziliśmy w ubiegłym roku. Ale też zorganizowaliśmy spotkania poświecone gwarze śląskiej, współczesnej kulturze czy kulinariom - mówi prezes stowarzyszenia Renata Niemczyk, nauczyciel ZS nr 2.

Gala Korfantego staje się trwałym elementem tradycji Zespołu Szkół nr 2. Wydarzeniem łączącym historię Polski i regionu ze współczesnością, z rozwojem szkoły.

- Pierwsza raz w historii Zespołu Szkół nr 2 postanowiliśmy przyznać honorowy tytuł Przyjaciel Szkoły. Trafił do rąk Bogusławy Kaszty - przewodniczącej Rady Rodziców, Piotra Maciejewskiego, właściciela biura rachunkowego oraz Wojciecha Piechaczka, komendanta Państwowej Straży Pożarnej.  Wyróżniono również uczennice Natalię Karwacką, która potrafi pogodzić naukę z aktywnością społeczną i zainteresowaniami pozaszkolnymi - mówiła dyrektor ZS nr 2 Ewa Mentel.

Obecna podczas gali prezydent Anna Hetman była pod dużym wrażeniem działań podjętych przez ZS nr 2.

- Jestem wzruszona tym, co zobaczyłam. Widzę młodzież zaangażowaną w kultywowanie przeszłości, ale też rozwijającą się, tworzącą, mającą pasje i zainteresowania. Wszystko to składa się na dobre imię waszej szkoły, a to oznacza dobre imię miasta - mówiła prezydent.

Gala Korfantego w Zespole Szkół nr 2 była swoistą podróżą w przeszłość, kiedy Ślązacy podjęli walkę o przyłączenie do Polski. Jednak spotkanie to nie było tylko historią, ponieważ szkoła otwiera się na działanie, wspieranie aktywnych uczniów, odgrywa dużą rolę w środowisku lokalnym. Integruje starsze i młodsze pokolenia. Pokazuje, że dzięki temu, co było kiedyś, możliwe jest to co dziś.

Podczas gali uczniowie wysłuchali wykładu dr hab. Jacka Bonarka, na temat historii Śląska. Wzięli udział w spotkaniu z Markiem Szołtyskiem, propagatorem tradycji śląskiej oraz spróbowali śląskich maszkietów, czyli przysmaków.

ZSnr 2 im. Wojciecha Korfantego 

Polub i udostępnij
Czytaj też

Koniec nauki. Czas na wakacje! Koniec nauki. Czas na wakacje!

Po wakacjach uczniowie wracają do szkół Po wakacjach uczniowie wracają do szkół

Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (2)
Zatroskany obywatel Kejn28.10.2019 18:41

Na każdą koncepcję znajdzie się antykoncepcja.

Gość28.10.2019 9:09

Słuszna koncepcja.