Życzenia Wielkanocne

Drogi Użytkowniku,

Dziękujemy za zainteresowanie portalem JastrzebieOnline.pl.

W związku z nowymi regulacjami o ochronie danych osobowych zaktualizowaliśmy chcemy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych przez serwis JastrzebieOnline.pl. Dbamy o to aby Twoje dane były bezpieczne. Jednocześnie informujemy o stosowaniu plików cookies.

Zaktualizowaliśmy w tym celu regulamin portalu oraz politykę prywatności i plików cookies – prosimy o zapoznanie się z nimi.

Klikając przycisk „przejdź do portalu” akceptujesz nowe postanowienia wymienionych dokumentów.

Zamknij komunikat
Pogoda na dziś zobacz prognozy
 13°
31 października 2019

Uchwała w sprawie stadionu niezgodna z prawem

Uchwała w sprawie stadionu niezgodna z prawem
fot. Damian Hetman / jastrzebieonline.pl

We wrześniu Rada Miasta przyjęła uchwałę zobowiązującą prezydent miasta do podjęcia działań zmierzających do budowy nowego stadionu.  Wywołało to gorące dyskusje w środowisku lokalnym. Nadzór prawny wojewody śląskiego uznał uchwałę za niezgodną z prawem.

Z inicjatywą budowy nowego stadionu w mieście wraz z ośrodkiem treningowym wystąpiło stowarzyszenie Jastrzębski Sport, które zebrało ok. 5 tys. podpisów pod projektem.  Według pomysłodawców koszt budowy takiego obiektu ma wynieść nie więcej, niż 110 mln zł. Stadion ma pomieścić ok. 8,2 tys. widzów z możliwością rozbudowy do 11 tys.  

Uchwałą zajęli się prawnicy z Wydziału Prawnego Wojewody Śląskiego. Zastępca dyrektora tego wydziału Iwona Andruszkiewicz poinformowała o wszczęciu postępowania w sprawie stwierdzenia nieważności tej uchwały.

- Wśród ogólnych norm kompetencyjnych radzie gminy (radzie miasta) przypisano prawo do stanowienia o kierunkach działaniach prezydenta miasta. (…) W ramach stanowienia o kierunkach działania prezydenta miasta, rada nie może jednak zobowiązywać organu wykonawczego do dokonania określonej czynności. (…) Stanowienie o kierunkach działalności prezydenta nie obejmuje podejmowania przez radę uchwał, w których rada wydaje polecenia dotyczące konkretnego działania, którego podjecie wymagane jest od organu wykonawczego gminy. Jest to ograniczenie samodzielności organu wykonawczego i wchodzenie w zakres jego kompetencji. Uchwała tej treści zawsze stanowić będzie istotne naruszenie prawa. (…) Zatem Rada mocą uchwały uregulowała sprawy nie leżące w jej ustawowych kompetencjach, wobec czego takim działaniem naruszyła określoną w art. 7 Konstytucji zasadę legalizmu. Zasada ta wymaga, by akt podjęty przez dany organ - w tym wypadku uchwałę rady miasta - odpowiadała wymogom legalności - napisała m.in. w zawiadomieniu o wszczęciu postępowania w sprawie stwierdzenia nieważności uchwały dyrektor Iwona Andruszkiewicz.

Polub i udostępnij
Czytaj też

Zwycięstwo GKSu z Radomiem. Zwrot akcji w drugiej połowie Zwycięstwo GKSu z Radomiem. Zwrot akcji w drugiej połowie

Odnowiono Stadion Miejski [video] Odnowiono Stadion Miejski [video]

Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (48)
Gość04.11.2019 6:22

Kibole, górnicy i ZZ to nasze dobra narodowe wpisane na listę dziedzictwa UNSECO.

Należy je utrzymywać za wszelką cenę i dofinansowywać.

Tego chce społeczeństwo!

Gość01.11.2019 20:45

Zlikwidować samorządy oto jest pytanie.

Gość01.11.2019 17:14

Kiedyś radni PIS przyjęli uchwałę, którą stworzyło wspaniałe trio prawników Kasza, Sławik i Klimczak i też została uchylona przez wojewodę. Od tego jest, aby pilnować zgodności z obowiązującym prawem ,a że u nas są takie talenty prawnicze to i uchyla podjęte uchwały.

Mazandaran01.11.2019 17:02

"Stadion powstanie jeżeli prezydent wywiaze się z innych zobowiązań"

Tylko kibole i posrednio radni PiS nie maja mocy narzucic prezydentowi miasta zobowiazania.

Gość01.11.2019 13:25

Stadion powstanie jeżeli prezydent wywiaze się z innych zobowiązań

gość01.11.2019 11:44

Widać,że ktoś z urzędu ponownie zabawił się w sygnalistę i dał sygnał wojewodzie śląskiemu. Z resztą nie pierwszy raz. Ile ten sygnalista pobiera co miesiąc wypłaty z naszych podatków?

Należy podkreślić, że prezydent miasta przedkłada radzie miasta projekty uchwał, posiada wielką obsługę prawno-adwokacką. Rada miasta może korzystać z tej obsługi. Jednak nie można być dobrym prawnikiem gdy słuzy się jednocześnie organowi uchwałodawczemu i wykonawczemu czyli prezydentowi miasta.
Wojewoda śląski unieważnił juz kilkanaście uchwał w ciągu 5. letniego panowania pani A. Hetman na stanowisku prezydent miasta. o prezydent miasta przedkłada je radzie miasta, a nie odwrotnie.

Gość01.11.2019 8:12

Klub sportowy to spółka prawa handlowego, niech więc sami inwestują w budowę stadionu. Czy dzielą się z mieszkańcami miasta kasą z transferów i reklam?

Mazandaran01.11.2019 6:38

Skoro kibiców jest z 500, to nie ma problemu. Każdy z nich przecież pracuje uczciwie i ma zdolność kredytową. Bierze każdy po 200 tys. i w kupie mają forsę na swój stadion.
Paręset złotych też każdy z nich wyskubie miesięcznie na utrzymanie obiektu.
Do dzieła chłopaki, stadion na wyciągnięcie waszych rąk.

Gość31.10.2019 23:25

Stadion i tak powstanie bo Pani Prezydent Anna Hetman ogłosiła to w gazecie "Jastrząb" koniec kropka i dobranoc!

Gość31.10.2019 21:56

Oni mają Klimczak i Shreka więc takie są uchwały jeden pisze drugi czyta hihi

Pokaż wszystkie opinie (48)