Pogoda na dziś zobacz prognozy
 14°10°
Wynajmij biuro od 2 zł
8 listopada 2019

Uwaga! To zagrożenie może pozbawić was życia

Uwaga! To zagrożenie może pozbawić was życia
fot. Damian Hetman / jastrzebieonline.pl

Zaczyna się sezon grzewczy. Dlatego warto przypomnieć sobie, jakie zagrożenia wiążą się z zatruciami tlenkiem węgla, czyli popularnym czadem.

Jak ostrzega straż pożarna, powinniśmy zwrócić uwagę na  uszczelniony lub zatkany komin, brak wentylacji w łazience, szczelnie zamknięte okna i drzwi, niewłaściwie wentylowane kominki. Zagrożeniem jest również też używanie pojazdów napędzanych benzyną w zamkniętych pomieszczeniach.

Każdego roku z powodu zatrucia tlenkiem węgla umiera w Polsce ponad sto osób, a blisko dwa tysiące ulega podtruciu.

Zagrożenie wzrasta w okresie grzewczym i jest szczególnie duże w domach oraz mieszkaniach, w których urządzenia grzewcze oraz przewody kominowe i wentylacyjne są wadliwe lub źle użytkowane.

Polub i udostępnij
Czytaj też

Powiedzą jak otrzymać dotacje Powiedzą jak otrzymać dotacje

Alarm w czterech mieszkaniach na Turystycznej Alarm w czterech mieszkaniach na Turystycznej

Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (14)
Gość18.11.2019 16:32

Założenie czujek czadu, czy gazu w całym bloku to koszt wielokrotnie mniejszy niż remont jednego mieszkania, a co dopiero remont budynku po wybuchu gazu... Jak czytałem w Krajowym Sztabie Ratownictwa Społecznej Sieci Ratunkowej, składki członkowskie to śmieszna kwota, a pilnują budynku 24 godziny na dobę i jak tylko czujnik wykryje stężenie gazu, czy czadu to natychmiast wysyłają Straż Pożarną.
Faktycznie dziwne, że administracje wolą ponosić olbrzymie koszty remontów budynków zamiast skorzystać z tej społecznej sieci alarmowej.

Gość15.11.2019 12:40

Nie rozumiem dlaczego ludzie nie zakładają alarmu z czujnikiem gazu ?! Ja mam taki czujnik przy systemie alarmowym, opłacam głupie parę złotych składki członkowskiej w Krajowej Sieci Alarmowej Sztabu Ratownictwa i śpię spokojnie, Wiem, że jeżeli zacznie ulatniać się gaz to natychmiast będzie alarm i zaraz przyślą straż pożarną, a przy okazji przez całą dobę pilnują czy ktoś nie włamał mi się do mieszkania.

Wiem, że rencistom i emerytom, których nie stać na zakup centralki alarmowej dają ją za darmo. Mają też opcję, że jak ktoś dostanie zawału serca to jednym przyciśnięciem w noszonym przy sobie breloczku lub telefonie mogą wezwać Pogotowie Ratunkowe. To samo dotyczy napadu. Myślę, że wielu ludzi nie wie, że taka sieć działa i dlatego co jakiś czas dochodzi do takich strasznych nieszczęść. Wielu ludzi mogłoby żyć. Pytałam ich dlaczego się nie reklamują. Odpowiedzieli, że są organizacją całkowicie non profit i nie mają pieniędzy na opłacanie reklam, a te co mają przeznaczają na zakup sprzętu dla rencistów, żeby jak największej liczbie rencistów pomóc.

Media chętnie pokazują, piszą i mówią o ludzkich tragediach, ale ani słowem nie wspominają o tym, że dzięki działaniom społecznego Sztabu Ratownictwa SKSR ci ludzie mogliby żyć dalej. Uważam, że warto o tym mówić.

do Gość 09.11.2019 16:3011.11.2019 18:36

Nie zgodzę się z twoją wypowiedzią.
Ktoś w moim ciągu kominowym ma takie ustrojstwa - blok 10 piętrowy.
Zgłaszane do SM. Przychodzą na kontrole ale wcześniej wieszają karteczki z ogłoszeniem o kontroli. I właśnie w tych dniach nie słychać i czuć zapachów z katarek wentylacyjnych.

Gość09.11.2019 16:30

Do
Gość
08.11.2019 17:59
Od zainteresowania okapami elektrycznymi i wentylatorami w łazienkach są przeglądy kominiarskie zlecane przez spółdzielnie mieszkaniowe a nie sama spółdzielnia więc zasięgnij najpierw informacji a nie bełkocz bzdur.

gość09.11.2019 11:10

Czujnik czadu kosztuje bardezo mało i każde mieszkanie powinno go posiadać. Mam go od kilkunasty lat za dużą kasę i jest OK!!! Ludzie oszczędzaja na tym co nie powinni. Przywyczaili się, że im się wszystko należy.

Gość08.11.2019 17:59

Niech spółdzielnie się zainteresują okapami elektrycznymi i wentylatorami łazienkowymi podłączonymi do ciągu kominowo-wentylacyjnego.
W co 3 mieszkaniu takie ustrojstwo działa anie powinno!

Gość08.11.2019 14:11

do
Oko proroka
Dziś o 8:35

Może jeszcze spółdzielnia ma ci zasponsorować lody wykonane przez pracownice spółdzielni ?

Gość08.11.2019 13:21

Ale czad!

Kwadrat08.11.2019 11:33

Wg. mnie tlenkiem węgla ale nie będe się kłócić.

Czestmir08.11.2019 10:15

@Oko proroka

Tak się akurat składa że mam domek ale również posiadam mieszkanie więc znam obie strony medalu z autopsji

Oko proroka08.11.2019 8:35

Czestmir nikt nie dziaduje mylisz pojęcia ,ty lub twoi bliscy może bierzecie 500 plus czy dziadujesz ja chcę raz na 30 lat coś od spółdzielni ,"gratis",następny liberał od siedmiu boleści z domków?

Ja08.11.2019 8:24

Najpierw niech się społdzielnia z kominiarzami zajmą kominami wentylacyjnymi , które nie mają ciągu.

Czestmir08.11.2019 8:04

@Oko proroka

Bo co, bo się należy?

A jaki to wydatek kupić sobie samemu czujkę? Aut na parkingach osiedlowych więcej niż ustawa przewiduje, wózki w Biedronkach wypełnione po brzegi zakupami, niejednokrotnie zbędnymi, a dziadować chcesz o czujkę?

Oko proroka08.11.2019 7:38

Może spółdzielnie mieszkaniowe " zasponsorujom" swoim członkom coś z naszej kieszeni czujki kupią hurtem i za przysłowiowym złotówkę sprzedają lokatorom