Drogi Użytkowniku,

Dziękujemy za zainteresowanie portalem JastrzebieOnline.pl.

W związku z nowymi regulacjami o ochronie danych osobowych zaktualizowaliśmy chcemy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych przez serwis JastrzebieOnline.pl. Dbamy o to aby Twoje dane były bezpieczne. Jednocześnie informujemy o stosowaniu plików cookies.

Zaktualizowaliśmy w tym celu regulamin portalu oraz politykę prywatności i plików cookies – prosimy o zapoznanie się z nimi.

Klikając przycisk „przejdź do portalu” akceptujesz nowe postanowienia wymienionych dokumentów.

Zamknij komunikat
Pogoda na dziś zobacz prognozy
 0°°
12 listopada 2019

Wirtualne złoża węgla w JSW

Wirtualne złoża węgla w JSW
fot. pixabay

Może trudno to sobie wyobrazić, ale złoża węgla Jastrzębskiej Spółki Węglowej mają wirtualną postać, która przyjmuje formę 3D. W spółce zakończono właśnie projekt pt. „Model złoża i planowanie produkcji w JSW S.A.”, którego celem było wdrożenie nowoczesnego systemu zarządzania złożem i planowania produkcji, zgodnie ze światowymi trendami w tym zakresie.

W ramach projektu wdrożono system oparty na dwóch światowych rozwiązaniach informatycznych, które znacznie unowocześniły proces zarządzania złożem oraz projektowania w kopalniach. Podobne systemy są podstawą funkcjonowania zagranicznych koncernów wydobywczych z Australii czy też ze Stanów Zjednoczonych. W Polsce w oparciu o modele 3D złóż produkcję planowały dotychczas tylko LW Bogdanka oraz kopalnie KGHM. Teraz dołączyła do nich JSW

Model złoża 3D jest graficzną wizualizacją jego struktury wraz z występującymi w nim zaburzeniami, stworzoną na podstawie posiadanych informacji o złożu. Podstawą stworzenia modelu 3D złoża było dostosowanie infrastruktury informatycznej w kopalniach do zespołowej pracy działów mierniczo-geologicznych oraz działów przygotowania produkcji wraz z  przygotowaniem i weryfikacją danych.
 

W wyniku prac projektowych w kopalniach JSW stworzona została centralna baza danych geologicznych zasilona danymi z 250 otworów powierzchniowych, 1 440 otworów dołowych, 14 670 profilowań chodnikowych, ponad 24 000 prób jakościowych, 100 uskoków głównych oraz ponad 150 uskoków. Finalnym efektem prac projektowych są modele przestrzenne strukturalne i jakościowe złóż w kopalniach JSW oraz harmonogramy strategicznych produkcji. W Spółce ustalono harmonogram wykonania 700 kilometrów projektowanych wyrobisk korytarzowych oraz 480 ścian wydobywczych, w tym 50 typów obudów wyrobisk korytarzowych oraz 25 algorytmów ograniczeń produkcyjnych. Ponadto wizualizacja posiadanych złóż i nowoczesny model złoża 3D pozwalają na lepsze zrozumienie zmienności warunków  górniczo-geologicznych w kopalniach, natomiast program do harmonogramowania umożliwia jeszcze lepszą optymalizację produkcji w JSW m.in. poprzez możliwość tworzenia różnych scenariuszy produkcyjnych w kopalniach.

  - Wiarygodność informacji dotyczącej wielkości zasobów oraz jakości węgla, który ma być eksploatowany, stanowi jedną z kluczowych informacji, które są niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania kopalni węgla kamiennego. Proces optymalizacji kosztowej w sferze działalności operacyjnej może być skutecznie przeprowadzony tylko wówczas, gdy Spółka będzie posiadała dogłębną wiedzę na temat wszystkich ponoszonych kosztów oraz będzie mogła szybko reagować a zmiany zachodzące w sferze produkcyjnej  - podkreśla Artur Dyczko, zastępca prezesa JSW ds. strategii i rozwoju.

Polub i udostępnij
Czytaj też

W JSW nie ma już siły wyższej W JSW nie ma już siły wyższej

Górnicy oddają krew i ratują chorych na wirusa Górnicy oddają krew i ratują chorych na wirusa

Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (22)
Santre17.11.2019 23:21

Pokłady złoża to jedno a zagrożenia i warunki górniczo geologiczne to drugie. Na tej głębokości fedrunek to nie lada wyzwanie. Nie mam przekonania do kopalni np. Bzie fedrunek na uskoku na tej głębokości.....

Były szarfista13.11.2019 14:51

Ciekawe czy znajdą SKARBNIKA?. No przecież on siedzi na powierzchni w ZZ.

jeff13.11.2019 9:09

oj deczko ,deczko tylko tyle sie nauczyłes w ostatnim czasie??licze że w koncu te zdechłe 16 mln ton z tego bedzie.

Gość13.11.2019 7:01

@Janusz Tracz

Ale ty się żalisz, czy chwalisz?

Jak wiesz coś konkretnego to gnaj z tym do prokuratury, a jeśli nie, to zamilcz, ponieważ siejesz pomówienia.

Janusz Tracz 12.11.2019 23:11

to pewnie tak jak z niektorymi przetargami, kupnem sprzetu itp itd, tez wirtualne, ale znikajace pieniadze nie sa juz wirtualne

Qba12.11.2019 18:13

Wydobycie w jastrzebskiej spółce też ma wirtualną postać :))))) że o przygotówkach nie wspomnę :))))

Górnik12.11.2019 17:12

W latach `80 i `90 . Mało kto wiedział o komputerach. A o technologii 3D chyba jeszcze nikt nie wiedział. A takie wirtualne a raczej lewe ściany istniały na każdej kopalni. Wiedzieli o nich wszyscy oprócz mag górniczych. Ciekawi mnie tylko kto brał kasę za węgiel wydobyty z tych ścian.
Druga fajna sprawa to wirtualni pracownicy w tamtych czasach. Na każdym oddziele było po 2-4 ludzi zatrudnionych mających szychty i wszystko inne tylko tych ludzi nikt nie widział na oczy a pobory za nich pobierano. No teraz też tacy są nazywają się ZZ.

Hotel Abbasi12.11.2019 16:33

"Czy znaleźli już j pokłady węgla w nowej kopalni, czy dalej szukają?"

To nie jest wazne. Wazne, ze stoi buda, ktora tam nie stala i mozna te "kopalnie" bedzie otwierac przed wyborami i z okazji rocznic i miesiecznic.
Jak sie ktory uprze to go na dol w kuble zwioza.

Gość12.11.2019 14:52

Ktoś tu skończył LO lub bibliotekarstwo!!!!

Hotel Abbasi12.11.2019 13:03

"No i będzie wydobywany wirtualny węgiel."

Juz dawno jest, w ksiegowosci zwalowiska nie odpowiadaja rzeczywistosci.

Pokaż wszystkie opinie (22)