Drogi Użytkowniku,

Dziękujemy za zainteresowanie portalem JastrzebieOnline.pl.

W związku z nowymi regulacjami o ochronie danych osobowych zaktualizowaliśmy chcemy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych przez serwis JastrzebieOnline.pl. Dbamy o to aby Twoje dane były bezpieczne. Jednocześnie informujemy o stosowaniu plików cookies.

Zaktualizowaliśmy w tym celu regulamin portalu oraz politykę prywatności i plików cookies – prosimy o zapoznanie się z nimi.

Klikając przycisk „przejdź do portalu” akceptujesz nowe postanowienia wymienionych dokumentów.

Zamknij komunikat
Pogoda na dziś zobacz prognozy
 6°
12 listopada 2019

Wirtualne złoża węgla w JSW

Wirtualne złoża węgla w JSW
fot. pixabay

Może trudno to sobie wyobrazić, ale złoża węgla Jastrzębskiej Spółki Węglowej mają wirtualną postać, która przyjmuje formę 3D. W spółce zakończono właśnie projekt pt. „Model złoża i planowanie produkcji w JSW S.A.”, którego celem było wdrożenie nowoczesnego systemu zarządzania złożem i planowania produkcji, zgodnie ze światowymi trendami w tym zakresie.

W ramach projektu wdrożono system oparty na dwóch światowych rozwiązaniach informatycznych, które znacznie unowocześniły proces zarządzania złożem oraz projektowania w kopalniach. Podobne systemy są podstawą funkcjonowania zagranicznych koncernów wydobywczych z Australii czy też ze Stanów Zjednoczonych. W Polsce w oparciu o modele 3D złóż produkcję planowały dotychczas tylko LW Bogdanka oraz kopalnie KGHM. Teraz dołączyła do nich JSW

Model złoża 3D jest graficzną wizualizacją jego struktury wraz z występującymi w nim zaburzeniami, stworzoną na podstawie posiadanych informacji o złożu. Podstawą stworzenia modelu 3D złoża było dostosowanie infrastruktury informatycznej w kopalniach do zespołowej pracy działów mierniczo-geologicznych oraz działów przygotowania produkcji wraz z  przygotowaniem i weryfikacją danych.
 

W wyniku prac projektowych w kopalniach JSW stworzona została centralna baza danych geologicznych zasilona danymi z 250 otworów powierzchniowych, 1 440 otworów dołowych, 14 670 profilowań chodnikowych, ponad 24 000 prób jakościowych, 100 uskoków głównych oraz ponad 150 uskoków. Finalnym efektem prac projektowych są modele przestrzenne strukturalne i jakościowe złóż w kopalniach JSW oraz harmonogramy strategicznych produkcji. W Spółce ustalono harmonogram wykonania 700 kilometrów projektowanych wyrobisk korytarzowych oraz 480 ścian wydobywczych, w tym 50 typów obudów wyrobisk korytarzowych oraz 25 algorytmów ograniczeń produkcyjnych. Ponadto wizualizacja posiadanych złóż i nowoczesny model złoża 3D pozwalają na lepsze zrozumienie zmienności warunków  górniczo-geologicznych w kopalniach, natomiast program do harmonogramowania umożliwia jeszcze lepszą optymalizację produkcji w JSW m.in. poprzez możliwość tworzenia różnych scenariuszy produkcyjnych w kopalniach.

  - Wiarygodność informacji dotyczącej wielkości zasobów oraz jakości węgla, który ma być eksploatowany, stanowi jedną z kluczowych informacji, które są niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania kopalni węgla kamiennego. Proces optymalizacji kosztowej w sferze działalności operacyjnej może być skutecznie przeprowadzony tylko wówczas, gdy Spółka będzie posiadała dogłębną wiedzę na temat wszystkich ponoszonych kosztów oraz będzie mogła szybko reagować a zmiany zachodzące w sferze produkcyjnej  - podkreśla Artur Dyczko, zastępca prezesa JSW ds. strategii i rozwoju.

Polub i udostępnij
Czytaj też

Kopalnie będą walczyć z koronawirusem Kopalnie będą walczyć z koronawirusem

Górnicy dostali najniższe podwyżki, średnia płaca to 7,2 tys. zł Górnicy dostali najniższe podwyżki, średnia płaca to 7,2 tys. zł

Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (22)
Santre17.11.2019 23:21

Pokłady złoża to jedno a zagrożenia i warunki górniczo geologiczne to drugie. Na tej głębokości fedrunek to nie lada wyzwanie. Nie mam przekonania do kopalni np. Bzie fedrunek na uskoku na tej głębokości.....

Były szarfista13.11.2019 14:51

Ciekawe czy znajdą SKARBNIKA?. No przecież on siedzi na powierzchni w ZZ.

jeff13.11.2019 9:09

oj deczko ,deczko tylko tyle sie nauczyłes w ostatnim czasie??licze że w koncu te zdechłe 16 mln ton z tego bedzie.

Gość13.11.2019 7:01

@Janusz Tracz

Ale ty się żalisz, czy chwalisz?

Jak wiesz coś konkretnego to gnaj z tym do prokuratury, a jeśli nie, to zamilcz, ponieważ siejesz pomówienia.

Janusz Tracz 12.11.2019 23:11

to pewnie tak jak z niektorymi przetargami, kupnem sprzetu itp itd, tez wirtualne, ale znikajace pieniadze nie sa juz wirtualne

Qba12.11.2019 18:13

Wydobycie w jastrzebskiej spółce też ma wirtualną postać :))))) że o przygotówkach nie wspomnę :))))

Górnik12.11.2019 17:12

W latach `80 i `90 . Mało kto wiedział o komputerach. A o technologii 3D chyba jeszcze nikt nie wiedział. A takie wirtualne a raczej lewe ściany istniały na każdej kopalni. Wiedzieli o nich wszyscy oprócz mag górniczych. Ciekawi mnie tylko kto brał kasę za węgiel wydobyty z tych ścian.
Druga fajna sprawa to wirtualni pracownicy w tamtych czasach. Na każdym oddziele było po 2-4 ludzi zatrudnionych mających szychty i wszystko inne tylko tych ludzi nikt nie widział na oczy a pobory za nich pobierano. No teraz też tacy są nazywają się ZZ.

Hotel Abbasi12.11.2019 16:33

"Czy znaleźli już j pokłady węgla w nowej kopalni, czy dalej szukają?"

To nie jest wazne. Wazne, ze stoi buda, ktora tam nie stala i mozna te "kopalnie" bedzie otwierac przed wyborami i z okazji rocznic i miesiecznic.
Jak sie ktory uprze to go na dol w kuble zwioza.

Gość12.11.2019 14:52

Ktoś tu skończył LO lub bibliotekarstwo!!!!

Hotel Abbasi12.11.2019 13:03

"No i będzie wydobywany wirtualny węgiel."

Juz dawno jest, w ksiegowosci zwalowiska nie odpowiadaja rzeczywistosci.

Pokaż wszystkie opinie (22)