Pogoda na dziś zobacz prognozy
 19°12°
Sklep Medicanna
25 listopada 2019

Strefa Centrum. To jeszcze nie koniec

Strefa Centrum. To jeszcze nie koniec
fragment Studium zagospodarowania terenu C-70 przygotowanego przez firmę ARKUS BPD Sp. z o.o. na zlecenie właściciela terenu, firmy Atrium Jastrzębie-Zdrój z o.o.

Odbyły się konsultacje z mieszkańcami w sprawie zagospodarowania Strefy Centrum. Jedni chcą by znajdowało się tam miejsce o charakterze usługowo-rekreacyjnym, a drudzy typowy park. Mieszkańcy mogą się wypowiedzieć na ten temat w ankiecie.

- Zachęcamy mieszkańców do podzielenia się z nami swoimi przemyśleniami na ten temat. Obecnie trwają prace nad nowym „Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta Jastrzębie-Zdrój”. Dokument ten wskaże, jak powinny być zagospodarowane poszczególne obszary miasta, a bardzo ważnym terenem jest ten zlokalizowany w kwartale ulic: Warszawskiej, Północnej, Porozumienia Jastrzębskiego i Sybiraków oraz od ulicy Północnej do nieczynnej linii kolejowej - mówi Katarzyna Wołczańska, rzecznik jastrzębskiego magistratu.

Według koncepcji właściciela terenu w Strefie Centrum ma się znajdować nowoczesny obiekt rekreacyjno-usługowy. W jego skład wchodziłyby sale kinowe, kluby fitness i restauracje oraz budynki konferencyjno-biurowe i nowoczesne mieszkania, a wszystko to z maksymalnym poszanowaniem zieleni. Zlokalizowane pomiędzy nimi place z fontannami, oczkami wodnymi i zielenią miałyby stanowić miejsce spotkań i integracji. Natomiast stowarzyszenia proekologiczne postulują odkupienie od inwestora tego terenu i przeznaczenie go na teren rekreacyjny - parkowy.

- Przed Miastem stoją duże wyzwania i trudne decyzje odnośnie wizji centrum: Czy nowe studium powinno utrzymać obecne przeznaczenie terenu, czyli handlowo-usługowe? Czy też nowe studium powinno wprowadzić w tym obszarze lub jego części tereny zieleni parkowej, a miasto powinno podjąć próbę przejęcia terenu? W takim przypadku należy liczyć się z wielomilionowymi roszczeniami odszkodowawczymi. Wreszcie – jaka wizja brakującego centrum miasta wydaje Ci się najlepsza, najbardziej rozwojowa oraz spełniająca oczekiwania i ambicje mieszkańców? - pytają urzędnicy. 

Ankieta na temat Strefy Centrum 

Polub i udostępnij
Czytaj też

Palił się pustostan za kinem Centrum Palił się pustostan za kinem Centrum

Co dalej ze Strefą Centrum? Zależy od radnych Co dalej ze Strefą Centrum? Zależy od radnych

Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (57)
Osadnik 28.11.2019 13:31

centrum dziedzictwa przyrody Górnego śląska nie widzi co w Katowicach się dzieje ?? Wielkie budowanie mieszkań biurowców arterii miejskiej. Z naszej prowincji chcą sobie zrobić płuca na Śląsku ??

Daniel28.11.2019 8:22

"Inwentaryzacja i Waloryzacja przyrodnicza miasta Jastrzębia-Zdrój", opinie Centrum Dziedzictwa Przyrody Górnego Śląska i ekspertyza Głównego Instytutu Górnictwa - mówią wyraźnie jak wielką wartość przyrodniczą i ekosystemową ma te ok. 10 tys drzew w centrum Jastrzębia. Tak więc to że ty tam widzisz tylko chaszcze - w najlepszym przypadku świadczy o poważnych problemach ze wzrokiem, ale to pewnie niestety tylko zwykła ignorancja ...

Gość28.11.2019 6:53

Ludzie, jakie walory ekologiczne mają te chaszcze ha ha ha. Poza tym można je wkomponować w miasto i bedzie ładnie. Na typowy park to i tak za mało miejsca jest. Więc co to ma być kolejna dziura dla bezdomnych? Niech to bedzie zagospdoarowane i tyle!

Daniel27.11.2019 9:33

Jorguś ty jako ignorant widzisz tam tylko "wątpliwej jakości zieleń" a tymczasem dDokument własny Urzędu Miasta Jastrzębie pt. "Inwentaryzacja i Waloryzacja przyrodnicza miasta Jastrzębia-Zdrój" z 2012 mówi wyraźnie teren ten "pełni ważną funkcję w ekosystemie miasta będąc ostoją wielu rzadkich gatunkach ptaków" oraz że "dobrym pomysłem wydaje się nadanie obiektowi charakteru parkowego"!. Wysoką wartość przyrodniczą i rekreacyjna tego terenu potwierdza także opinia Centrum Dziedzictwa Przyrody Górnego Śląska. Miasto zamówiło także dodatkowa ekspertyzę Głównego Instytutu Górnictwa- który nie tylko potwierdził wartość przyrodniczą tego terenu ale wyraźnie stwierdził: "...Z uwagi na rozległość terenu, specyfikę krajobrazową czy wiek drzewostanu i dużą liczbę drzew wyróżniających się .... nie jest możliwie wykreowanie podobnego obiektu w innym miejscu miasta Jastrzębia Zdroju!".

Daniel27.11.2019 9:26

To nie Janecki to dużo wcześniej "ktoś" "przypadkiem" zawalił tę sprawę i miasto straciło 11,5 hektara własnego centrum. Pieniądze z Unii na ekologię, na tereny zielone i ochronę przyrody są przyznawane preferencyjne - UM ma pracowników którzy potrafią pozyskać takie fundusze również z innych źródeł w tym wojewódzkich i rządowych.

Gość27.11.2019 8:58

50mln na zakup terenu drugie tyle na zagospodarowanie czyli potrzeba około 100mln

do Daniel 27.11.2019 8:06

Jeśli chodzi o ścieżki rowerowe to na to była kasa zewnętrzna z Unii Europejskiej, a nie z miasta. Trzeba by być totalanym idiąta, aby myśleć, że miasto wywaliło tyle kasy na scieżki rowerowe z budzetu , bo skąd niby miało by mieć takie środki. Nie siej więc propagandy. Jeśli załatwisz kase z Unii, choćby jakies 25 mln zł na te chaszcze to wtedy możemy wrócić do rozmowy. A jesłi załatwisz dalszą kasę na zagospodarowanie tego syfu to będzie już całkiem dobrze. Janecki sprzedał te tereny i d***. Czemu my mamy płacić za jego błędne czy nie decyzje? Chcesz to płać ze swoich, ale wątpie czy masz tyle kasy.

Leon 27.11.2019 7:24

Precz z ekoTERRORYSTAMI. Jak sobie chcą robić park, to niech za własną kasę odkupią tą działkę i za własną kasę robią. A nie, żeby 50 mln wywalić na to, aby te chaszcze były tam nadal, a miasto miało zablokowane wszelkie inwestycje. Co za bzdurne i egoistyczne myślenie!

Jorguś27.11.2019 6:36

Kiedy czytam te PISowskie komentarze n/t ochrony wątpliwej jakości zieleni w tym zadymionym mieście, to od razu przypomina mi się bandycka zgoda wydana przez durnego PISowskiego ministra na wycinkę setek tysięcy drzew przez prywatnych właścicieli działek. Np. w Łebie wycięto w dwa dni 4h!!! Interweniował wtedy nawet Kaczyński, szkoda, że po fakcie. Gdzie wtedy byli ci domorośli obrońcy zieleni? I proszę tego nie mylić z wycinką puszczy- bo to kolejne bandyckie posunięcie PISowskiego rządu. A teraz czytam tutaj o jakieś wypociny o wycince samosiejek, które mają być niby naszym parkiem, niby naszymi "płucami miasta". Zdrowia życzę każdemu z takimi "płucami". ;-)

Daniel26.11.2019 21:53

Nie róbcie z Jastrzębia żebraczego miasta! Skoro na ścieżki rowerowe na obrzeżach można było wydać kilkanaście milionów zł - to nie ma powodów, dla którego w kolejnym roku zamiast kolejnych ścieżek rowerowych miasto odzyska swoje centrum! I na bazie tysięcy drzew, które tam rosną stworzy zieloną strefę rekracyjno-parkową. Kolejną galerię handlową i blokowisko można wybudować gdzie indziej, a nie na najcenniejszym terenie dla ekosystemu Jastrzębia.

górnik jasmos26.11.2019 17:36

Zwolennicy parku niech zrobią zrzutkę i wykupią ten teren od właścicieli. Park to też koszty. Uzbrojenie terenu , zbudowanie infrastruktury to koszty na które nas nie stać a właściciel nie ma w tym interesu i trudno mu się dziwić.

do Jastrzębie26.11.2019 14:33

"Jak najbardziej jestem za strefą zieleni.Park mile widziany a nie nastepne sklepy."

Nie no jasne, zróbmy park, a do porządnego kina i na większe zakupy wciąż będziemy jeździć do Rybnika, a do roboty na Czechy i do Żor...
Jeden park już mamy - najpierw tam niech pokończą remonty.

Daniel26.11.2019 14:09

Na konsultacjach społecznych, w środę 6 listopada 2019 w obecności Pani Prezydent, wielu radnych i mieszkańców miasta, na pytanie jaką mamy gwarancję, że rzeczywiście pozostaną na tym terenie drzewa, inwestor powiedział wyraźnie, że NIE DAJE ŻADNYCH GWARANCJI! Dlatego miasto powinno odzyskać całość lub część swojego centrum. To 11,5 hektara - zmieści się galeria handlowa i park z ofertą rekreacyjno-wypoczynkową. Właściciel łaski nie robi - przez 15 lat nic tam nie zostało zrobione! Po 15 latach - Miasto ma suwerenne prawo aby dowolnie zmienić plan zagospodarowania przestrzennego dla tego terenu i nie musi tego uzgadniać z inwestorem! 10 tys. drzew to skarb którego nie da się kupić za żadne pieniądze...

Gość26.11.2019 11:50

Jeśli będzie tam park to miasto będzie ponosiło olbrzymie Koszta żeby 5ha Parku utrzymywać , jeśli powstało by tam centrum handlowe do do kasy miasta wpłyną pieniądze i będzie na inwestycje

Gość26.11.2019 11:34

Ta Sytuacja że o ternie prywatnym ma zdecydować prezydent i społeczeństwo przypomina mi Komunę

do gość 25.11.2019 20:0226.11.2019 9:30

Tam nie ma jednego właściciela, tam jest wieeeeeelu właścicieli.

ech26.11.2019 9:28

teren jest prywatny, a miasta nie stać na wykup i tyle.

Jastrzębie 26.11.2019 7:35

Jak najbardziej jestem za strefą zieleni.Park mile widziany a nie nastepne sklepy.

Maksiu26.11.2019 7:12

Nawet psy podnoszą nogę na Anki inwestycje? niemożliwe.

Gość25.11.2019 23:18

Przestać sądzić chaszcze i łąki a wreszcie coś pożytecznego. Wybieg dla psów za tysiące świeci pustakami

Gość25.11.2019 22:23

Czekają na zwłokę aż inwestor kopnie w kalendarz ????????

do Marek25.11.2019 22:19

"Ale ty mnie zaimponowałeś"...
tym wpisem!!! He he
Mój 8 letni syn pisze bardziej inteligentne posty, jak ty.
Gdzieś ty zdobywał taki cięty dowcip?
W kółku różańcowym?

Gość25.11.2019 21:28

Wybudować tam Getto dla mieszkańców Wodzisławia żeby do roboty za daleko nie mieli.

gość25.11.2019 20:02

Właściciel terenu powinien budować to co zamierza. Z jakiej racji jakieś jakieś stowarzyszenie czy inni mają decydować??? Po co te durne konsultację? Za wynajem pomieszczeń od SILESIA Film Katowice Hetmanowa płaci co roku MILION zł za kino Centrum i siedzibę Miejskiego Ośrodka Kultury i to Wam pasi? Kto za tym stoi i dlaczego, kto na tym trzyma łapę??? Jeden parki już jest i zero pożytku. Co roku z budzetu miasta marnuje się miliony zł na jego utrzymanie a zero korzyści dla rozwoju miasta.

Hotel Abbasi25.11.2019 17:55

Trzeba zrobić referendum wśród mieszkańców i na 100% się okaże, ze tych popierających tą sektę "Wzrastaj"(czyli chaszcze z kupami i mieszkanka dla komarów i żuli) popiera nie więcej niż 1% mieszkańców. To jest centrum miasta i nie ma tam miejsca na jakieś dzikie, bezwartościowe samosiejki !!!

Jas25.11.2019 17:43

Stowarzyszenia proekologiczne nie powinny się wypowiadać w tej kwestii bo działają na szkodę naszego miasta.. już wolę zeby tam powstała galeria handlowa bez choćby jednego drzewa na jej przyległym terenie aniżeli miasto miałoby odkupić ten teren i zrobić park... park nie da miejsc pracy... obiekt stworzony z publicznych pieniędzy będzie kolejnym słabym i niegodnym uwagi miejscem bo państwo jest bardziej ograniczone niż prywatny inwestor. Jeśli zabudowa strefy centrum miałaby oznaczać brak zieleni to dlaczego mielibyśmy nie ponieść takiego kosztu względem nowych miejsc pracy oraz swego rodzaju boost?owi ekonomicznego dla tego umierającego miasta!! Cokolwiek będzie lepsze niż publiczny park.. czyli kolejne miejsce będące rajem dla wandali, złodziei i meneli których w mieście nie brakuje..

Gość25.11.2019 16:40

Byłam na spotkaniach.20 bloków po11 pięter plus galeria= korki i smog w centrum.Większość mieszkańców proponowała30% usługi i handel,a70% sfera rekreacjna.To rozsądny kompromis.Na calym swiecie dba o tereny zielone,z czasem można tam zaprojektować teren przyjazny mieszkańcom.Galerie na obrzeżach miast.

Marek25.11.2019 16:37

Jastrzębskie rylownie usilnie szukają miejsca na nową hałdę. Wstępna lokalizacja wskazana przez UM to tuż obok oś 1000 lecia lub Zofiówki. Ja proponuję strefę centrum.

Hotel Abbasi25.11.2019 15:42

Nie może być tak, że kilka oszołomionych osób żyjących w innym świecie, blokuje inwestycje w 90 tys mieście !!! Tam już dawno piwinien być ogromny plac budowy.

Janusz Nosacz 25.11.2019 14:45

Jo bych tam chcioł nowa gruba bo bych mioł blisko na szychta !

Hotel Abbasi25.11.2019 14:38

"Ja bym tam wybudował nową siedzibę UM."

Przeciez beda powierzchnie biurowe jak marzenie. Zawsze mozna jakis wydzial czegos i czegos tam otworzyc.
Albo przeniesc tam z Omegi Centrum Nauki Grupy Wyszechradzkiej, postindustrialne dziedzictwo czy DS.

Gość25.11.2019 13:45

Ja bym tam wybudował nową siedzibę UM.

Coś na kształt zamku z czołówki bajek Disneya.

Na bogato. A co, należy im się za ciężką pracę.

Hawk25.11.2019 12:30

Na miejscu właściciela nie konsultowal bym z nikim nic, tylko budował to co mi przyniesie korzyść finansowa, mogli nie sprzedawać wieśniaki terenu

Gość25.11.2019 12:30

Wybudować Superjednostkę 2

Pirlo 25.11.2019 12:21

Konsternacja to tak

Maksiu25.11.2019 12:11

Anka jest tylko skuteczna w:
1. Ogłaszaniu konsultacji i zglaszaniu pomyslow.
2. Podpisywaniu dokumentow, ktore do niczego nie zobowiazuja.
3. W układaniu grzywki.

Gość25.11.2019 11:36

Koncepcja bardzo dobra, proszę działać i budować

Hotel Abbasi25.11.2019 11:32

"super w stresie centrum i będzie nawiązanie do bloku z Pólnocnej"

Tez mysle, ze blok na Polnocnej, ogrzewalnie i strefe centrum polaczy wspolna koncepcja.

Konsternacja25.11.2019 11:07

Sale kinowe, kluby fitness i restauracje oraz budynki konferencyjno-biurowe i nowoczesne mieszkania moim zdaniem mogą być na terenie między ul. Północną, a starym torowiskiem. Natomiast w pozostałej części- place z fontannami, oczkami wodnymi i zielenią, tzn. teren rekreacyjny - parkowy.

Jerzy25.11.2019 11:04

Godlewski z Gromotyką niech zaplanują wtedy będzie super w stresie centrum i będzie nawiązanie do bloku z Pólnocnej.

Gość25.11.2019 9:55

Wazne by wydzial UM do kontaktow spolecznych mial co robic. To znaczy teoretycznie chociaz bo i tak nic nie robi

stasiu25.11.2019 9:45

miasto powinno uczynić wszystko, żeby ten inwestor mógł rozwinąć ten kwartał.
Wszystko jest lepsze od koczowiska bezdomnych w centrum.

Adam25.11.2019 9:28

Jak tam most Pani Hetman? Też konsultacje nadal? Ile jeszcze lat???

Hotel Abbasi25.11.2019 9:26

"raczej w tym haśle chodzi o to, że będzie gorzej"

Miasto zdychac bedzie jeszcze wiele lat.

Hotel Abbasi25.11.2019 9:25

"To jeszcze nie koniec"

Mysle, ze, nawiazujac do piatkowego newsa ostatecznego, cala te ankiete mozna pochowac w urnie.

Gość25.11.2019 9:11

Po co jeżdzić do Afryki skoro mamy dzicz w centrum miasta?

smerf12525.11.2019 9:07

Ankieta co zrobić na czyjejś działce, kogoś ładnie pokręciło.

Gość25.11.2019 9:05

"To jeszcze nie koniec" - niestety do przodu nic w Jastrzębiu nie idzie, więc raczej w tym haśle chodzi o to, że będzie gorzej.

Jacek25.11.2019 9:02

Ludzie pomyślcie czy nasze miasto stać jest na wypłacenie tak dużego odszkodowania a następnie ten teren przekształcić w park? Jeżeli wypłacimy tak duże odszkodowanie to ten teren jak i wiele inwestycji zostanie wstrzymanych na kilka lat a następnie znów będziecie narzekać na brak inwestycji w mieście.

Hotel Abbasi25.11.2019 8:50

Rowniez 2013.
Wszystko wskazuje na to, ze Pani Prezydent i RM nie maja pojecia, ze taki dokument istnieje i dostepny jest swiatu na stronach UM.

"Stworzenie wielofunkcyjnej przestrzeni publicznej w rejonie ulic Sybiraków
i Północnej, która będzie jednym z 3 podstawowych elementów
multicentrycznej koncepcji rozwoju tkanki miejskiej Jastrzębia-Zdroju.
Z uwagi na fakt, że teren objęty projektem jest własnością inwestora
zewnętrznego, rolą samorządu jest wypracowanie i zastosowanie optymalnej
formuły prawno-organizacyjnej dla skutecznej implementacji zadania. Projekt
wpisuje się w realizację celów strategicznych 1. i 3. "

KAZ25.11.2019 8:47

Kampania Biała wstążka rusza w Jastrzębiu-Zdroju.

Ksanti25.11.2019 8:47

Skąd miasto weźmie pieniądze na karę umowną dla właściela guntów w tej strefie jak nie ma nawet na naprawę chodników a nie mówiąc już o budowie mostu oraz ronda na Józefa Piłsudskiego / Granicznej / Północnej ...

KAZ25.11.2019 8:44

Nie ma co dumać, medytować. Po prostu wierzę w to. Wierzę że tak się stanie. Kocham te najbogatsze miasto w Europie, kto wie czy nie na świecie. Świat nam zazdrości. Włodarze z całego świata dzwonią do Pani Prezydent i pytają jak to możliwe, że to Miasto stoi w czołówce światowej. Oczywiście Pani Prezydent nie zdradza tajemnicy.

Hotel Abbasi25.11.2019 8:41

Sluchajcie, jakie bzdury w 2013 r. dokument pomiescil.
Gdzie dokladnie na terenie maista to centrum BRI sie znajduje?

"Uruchomienie centrum B+R+I (badania, rozwój, innowacje) będzie także stymulować rozwój
przedsiębiorczości. Można się spodziewać, że firmy powstające w takim otoczeniu będą miały
wysoki potencjał w sensie kompetencji i specjalistycznych zasobów. Z uwagi na trwałe
zjawisko niskiego poziomu aktywności gospodarczej mieszkańców inspirowanie powstania
nawet niewielu firm o wysokim potencjale innowacyjnym należy potraktować jako jedno
z podstawowych wyzwań w ramach 2. Celu strategicznego."

Hotel Abbasi25.11.2019 8:32

A czy cos z dokumentu z 2013 zrealizowano?
https://bip.jastrzebie.pl/artykul/3622/22456/strategia-rozwoju-miasta-jastrzebie-zdroj-do-roku-2020 

Po co wymysla sie i publikuje takie bzdury, skoro nie sa dla nikogo (w szczegolnosci wladz maista) wiazace?

Gość25.11.2019 8:30

Urzędnicy muszą pytać mieszkańców, ponieważ nie znają ich oczekiwań.

Gdyby sami byli mieszkańcami Jastrzębia-Zdroju, wiedzieliby bez pytania.

Gość25.11.2019 8:19

Ankiety, konsultacje, koncepcje...

To WSZYSTKO na co stać tę wydmuszę, czyli żartobliwie nazywaną magistratem tej upadającej osady górniczej.

Ale co się dziwić, skoro 90% urzędników to mieszkańcy okolicznych miast i gmin, którzy sabotują rozwój miasta.