Drogi Użytkowniku,

Dziękujemy za zainteresowanie portalem JastrzebieOnline.pl.

W związku z nowymi regulacjami o ochronie danych osobowych zaktualizowaliśmy chcemy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych przez serwis JastrzebieOnline.pl. Dbamy o to aby Twoje dane były bezpieczne. Jednocześnie informujemy o stosowaniu plików cookies.

Zaktualizowaliśmy w tym celu regulamin portalu oraz politykę prywatności i plików cookies – prosimy o zapoznanie się z nimi.

Klikając przycisk „przejdź do portalu” akceptujesz nowe postanowienia wymienionych dokumentów.

Zamknij komunikat
Pogoda na dziś zobacz prognozy
 3°
25 listopada 2019

Strefa Centrum. To jeszcze nie koniec

Strefa Centrum. To jeszcze nie koniec
fragment Studium zagospodarowania terenu C-70 przygotowanego przez firmę ARKUS BPD Sp. z o.o. na zlecenie właściciela terenu, firmy Atrium Jastrzębie-Zdrój z o.o.

Odbyły się konsultacje z mieszkańcami w sprawie zagospodarowania Strefy Centrum. Jedni chcą by znajdowało się tam miejsce o charakterze usługowo-rekreacyjnym, a drudzy typowy park. Mieszkańcy mogą się wypowiedzieć na ten temat w ankiecie.

- Zachęcamy mieszkańców do podzielenia się z nami swoimi przemyśleniami na ten temat. Obecnie trwają prace nad nowym „Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta Jastrzębie-Zdrój”. Dokument ten wskaże, jak powinny być zagospodarowane poszczególne obszary miasta, a bardzo ważnym terenem jest ten zlokalizowany w kwartale ulic: Warszawskiej, Północnej, Porozumienia Jastrzębskiego i Sybiraków oraz od ulicy Północnej do nieczynnej linii kolejowej - mówi Katarzyna Wołczańska, rzecznik jastrzębskiego magistratu.

Według koncepcji właściciela terenu w Strefie Centrum ma się znajdować nowoczesny obiekt rekreacyjno-usługowy. W jego skład wchodziłyby sale kinowe, kluby fitness i restauracje oraz budynki konferencyjno-biurowe i nowoczesne mieszkania, a wszystko to z maksymalnym poszanowaniem zieleni. Zlokalizowane pomiędzy nimi place z fontannami, oczkami wodnymi i zielenią miałyby stanowić miejsce spotkań i integracji. Natomiast stowarzyszenia proekologiczne postulują odkupienie od inwestora tego terenu i przeznaczenie go na teren rekreacyjny - parkowy.

- Przed Miastem stoją duże wyzwania i trudne decyzje odnośnie wizji centrum: Czy nowe studium powinno utrzymać obecne przeznaczenie terenu, czyli handlowo-usługowe? Czy też nowe studium powinno wprowadzić w tym obszarze lub jego części tereny zieleni parkowej, a miasto powinno podjąć próbę przejęcia terenu? W takim przypadku należy liczyć się z wielomilionowymi roszczeniami odszkodowawczymi. Wreszcie – jaka wizja brakującego centrum miasta wydaje Ci się najlepsza, najbardziej rozwojowa oraz spełniająca oczekiwania i ambicje mieszkańców? - pytają urzędnicy. 

Ankieta na temat Strefy Centrum 

Polub i udostępnij
Czytaj też

Kolejne kino Cinema City w pobliżu Jastrzębia Kolejne kino Cinema City w pobliżu Jastrzębia

Którędy do kina? Jak będzie wyglądała Strefa Centrum? Którędy do kina? Jak będzie wyglądała Strefa Centrum?

Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (57)
Osadnik 28.11.2019 13:31

centrum dziedzictwa przyrody Górnego śląska nie widzi co w Katowicach się dzieje ?? Wielkie budowanie mieszkań biurowców arterii miejskiej. Z naszej prowincji chcą sobie zrobić płuca na Śląsku ??

Daniel28.11.2019 8:22

"Inwentaryzacja i Waloryzacja przyrodnicza miasta Jastrzębia-Zdrój", opinie Centrum Dziedzictwa Przyrody Górnego Śląska i ekspertyza Głównego Instytutu Górnictwa - mówią wyraźnie jak wielką wartość przyrodniczą i ekosystemową ma te ok. 10 tys drzew w centrum Jastrzębia. Tak więc to że ty tam widzisz tylko chaszcze - w najlepszym przypadku świadczy o poważnych problemach ze wzrokiem, ale to pewnie niestety tylko zwykła ignorancja ...

Gość28.11.2019 6:53

Ludzie, jakie walory ekologiczne mają te chaszcze ha ha ha. Poza tym można je wkomponować w miasto i bedzie ładnie. Na typowy park to i tak za mało miejsca jest. Więc co to ma być kolejna dziura dla bezdomnych? Niech to bedzie zagospdoarowane i tyle!

Daniel27.11.2019 9:33

Jorguś ty jako ignorant widzisz tam tylko "wątpliwej jakości zieleń" a tymczasem dDokument własny Urzędu Miasta Jastrzębie pt. "Inwentaryzacja i Waloryzacja przyrodnicza miasta Jastrzębia-Zdrój" z 2012 mówi wyraźnie teren ten "pełni ważną funkcję w ekosystemie miasta będąc ostoją wielu rzadkich gatunkach ptaków" oraz że "dobrym pomysłem wydaje się nadanie obiektowi charakteru parkowego"!. Wysoką wartość przyrodniczą i rekreacyjna tego terenu potwierdza także opinia Centrum Dziedzictwa Przyrody Górnego Śląska. Miasto zamówiło także dodatkowa ekspertyzę Głównego Instytutu Górnictwa- który nie tylko potwierdził wartość przyrodniczą tego terenu ale wyraźnie stwierdził: "...Z uwagi na rozległość terenu, specyfikę krajobrazową czy wiek drzewostanu i dużą liczbę drzew wyróżniających się .... nie jest możliwie wykreowanie podobnego obiektu w innym miejscu miasta Jastrzębia Zdroju!".

Daniel27.11.2019 9:26

To nie Janecki to dużo wcześniej "ktoś" "przypadkiem" zawalił tę sprawę i miasto straciło 11,5 hektara własnego centrum. Pieniądze z Unii na ekologię, na tereny zielone i ochronę przyrody są przyznawane preferencyjne - UM ma pracowników którzy potrafią pozyskać takie fundusze również z innych źródeł w tym wojewódzkich i rządowych.

Gość27.11.2019 8:58

50mln na zakup terenu drugie tyle na zagospodarowanie czyli potrzeba około 100mln

do Daniel 27.11.2019 8:06

Jeśli chodzi o ścieżki rowerowe to na to była kasa zewnętrzna z Unii Europejskiej, a nie z miasta. Trzeba by być totalanym idiąta, aby myśleć, że miasto wywaliło tyle kasy na scieżki rowerowe z budzetu , bo skąd niby miało by mieć takie środki. Nie siej więc propagandy. Jeśli załatwisz kase z Unii, choćby jakies 25 mln zł na te chaszcze to wtedy możemy wrócić do rozmowy. A jesłi załatwisz dalszą kasę na zagospodarowanie tego syfu to będzie już całkiem dobrze. Janecki sprzedał te tereny i d***. Czemu my mamy płacić za jego błędne czy nie decyzje? Chcesz to płać ze swoich, ale wątpie czy masz tyle kasy.

Pokaż wszystkie opinie (57)