Explozja Tańca

Drogi Użytkowniku,

Dziękujemy za zainteresowanie portalem JastrzebieOnline.pl.

W związku z nowymi regulacjami o ochronie danych osobowych zaktualizowaliśmy chcemy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych przez serwis JastrzebieOnline.pl. Dbamy o to aby Twoje dane były bezpieczne. Jednocześnie informujemy o stosowaniu plików cookies.

Zaktualizowaliśmy w tym celu regulamin portalu oraz politykę prywatności i plików cookies – prosimy o zapoznanie się z nimi.

Klikając przycisk „przejdź do portalu” akceptujesz nowe postanowienia wymienionych dokumentów.

Zamknij komunikat
Pogoda na dziś zobacz prognozy
 0°°
25 listopada 2019

Strefa Centrum. To jeszcze nie koniec

Strefa Centrum. To jeszcze nie koniec
fragment Studium zagospodarowania terenu C-70 przygotowanego przez firmę ARKUS BPD Sp. z o.o. na zlecenie właściciela terenu, firmy Atrium Jastrzębie-Zdrój z o.o.

Odbyły się konsultacje z mieszkańcami w sprawie zagospodarowania Strefy Centrum. Jedni chcą by znajdowało się tam miejsce o charakterze usługowo-rekreacyjnym, a drudzy typowy park. Mieszkańcy mogą się wypowiedzieć na ten temat w ankiecie.

- Zachęcamy mieszkańców do podzielenia się z nami swoimi przemyśleniami na ten temat. Obecnie trwają prace nad nowym „Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta Jastrzębie-Zdrój”. Dokument ten wskaże, jak powinny być zagospodarowane poszczególne obszary miasta, a bardzo ważnym terenem jest ten zlokalizowany w kwartale ulic: Warszawskiej, Północnej, Porozumienia Jastrzębskiego i Sybiraków oraz od ulicy Północnej do nieczynnej linii kolejowej - mówi Katarzyna Wołczańska, rzecznik jastrzębskiego magistratu.

Według koncepcji właściciela terenu w Strefie Centrum ma się znajdować nowoczesny obiekt rekreacyjno-usługowy. W jego skład wchodziłyby sale kinowe, kluby fitness i restauracje oraz budynki konferencyjno-biurowe i nowoczesne mieszkania, a wszystko to z maksymalnym poszanowaniem zieleni. Zlokalizowane pomiędzy nimi place z fontannami, oczkami wodnymi i zielenią miałyby stanowić miejsce spotkań i integracji. Natomiast stowarzyszenia proekologiczne postulują odkupienie od inwestora tego terenu i przeznaczenie go na teren rekreacyjny - parkowy.

- Przed Miastem stoją duże wyzwania i trudne decyzje odnośnie wizji centrum: Czy nowe studium powinno utrzymać obecne przeznaczenie terenu, czyli handlowo-usługowe? Czy też nowe studium powinno wprowadzić w tym obszarze lub jego części tereny zieleni parkowej, a miasto powinno podjąć próbę przejęcia terenu? W takim przypadku należy liczyć się z wielomilionowymi roszczeniami odszkodowawczymi. Wreszcie – jaka wizja brakującego centrum miasta wydaje Ci się najlepsza, najbardziej rozwojowa oraz spełniająca oczekiwania i ambicje mieszkańców? - pytają urzędnicy. 

Ankieta na temat Strefy Centrum 

Polub i udostępnij
Czytaj też

Co dalej ze Strefą Centrum? Jesienią decyzja Co dalej ze Strefą Centrum? Jesienią decyzja

Kino Samochodowe już w piątek. Zapisy trwają Kino Samochodowe już w piątek. Zapisy trwają

Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (57)
Osadnik 28.11.2019 13:31

centrum dziedzictwa przyrody Górnego śląska nie widzi co w Katowicach się dzieje ?? Wielkie budowanie mieszkań biurowców arterii miejskiej. Z naszej prowincji chcą sobie zrobić płuca na Śląsku ??

Daniel28.11.2019 8:22

"Inwentaryzacja i Waloryzacja przyrodnicza miasta Jastrzębia-Zdrój", opinie Centrum Dziedzictwa Przyrody Górnego Śląska i ekspertyza Głównego Instytutu Górnictwa - mówią wyraźnie jak wielką wartość przyrodniczą i ekosystemową ma te ok. 10 tys drzew w centrum Jastrzębia. Tak więc to że ty tam widzisz tylko chaszcze - w najlepszym przypadku świadczy o poważnych problemach ze wzrokiem, ale to pewnie niestety tylko zwykła ignorancja ...

Gość28.11.2019 6:53

Ludzie, jakie walory ekologiczne mają te chaszcze ha ha ha. Poza tym można je wkomponować w miasto i bedzie ładnie. Na typowy park to i tak za mało miejsca jest. Więc co to ma być kolejna dziura dla bezdomnych? Niech to bedzie zagospdoarowane i tyle!

Daniel27.11.2019 9:33

Jorguś ty jako ignorant widzisz tam tylko "wątpliwej jakości zieleń" a tymczasem dDokument własny Urzędu Miasta Jastrzębie pt. "Inwentaryzacja i Waloryzacja przyrodnicza miasta Jastrzębia-Zdrój" z 2012 mówi wyraźnie teren ten "pełni ważną funkcję w ekosystemie miasta będąc ostoją wielu rzadkich gatunkach ptaków" oraz że "dobrym pomysłem wydaje się nadanie obiektowi charakteru parkowego"!. Wysoką wartość przyrodniczą i rekreacyjna tego terenu potwierdza także opinia Centrum Dziedzictwa Przyrody Górnego Śląska. Miasto zamówiło także dodatkowa ekspertyzę Głównego Instytutu Górnictwa- który nie tylko potwierdził wartość przyrodniczą tego terenu ale wyraźnie stwierdził: "...Z uwagi na rozległość terenu, specyfikę krajobrazową czy wiek drzewostanu i dużą liczbę drzew wyróżniających się .... nie jest możliwie wykreowanie podobnego obiektu w innym miejscu miasta Jastrzębia Zdroju!".

Daniel27.11.2019 9:26

To nie Janecki to dużo wcześniej "ktoś" "przypadkiem" zawalił tę sprawę i miasto straciło 11,5 hektara własnego centrum. Pieniądze z Unii na ekologię, na tereny zielone i ochronę przyrody są przyznawane preferencyjne - UM ma pracowników którzy potrafią pozyskać takie fundusze również z innych źródeł w tym wojewódzkich i rządowych.

Gość27.11.2019 8:58

50mln na zakup terenu drugie tyle na zagospodarowanie czyli potrzeba około 100mln

do Daniel 27.11.2019 8:06

Jeśli chodzi o ścieżki rowerowe to na to była kasa zewnętrzna z Unii Europejskiej, a nie z miasta. Trzeba by być totalanym idiąta, aby myśleć, że miasto wywaliło tyle kasy na scieżki rowerowe z budzetu , bo skąd niby miało by mieć takie środki. Nie siej więc propagandy. Jeśli załatwisz kase z Unii, choćby jakies 25 mln zł na te chaszcze to wtedy możemy wrócić do rozmowy. A jesłi załatwisz dalszą kasę na zagospodarowanie tego syfu to będzie już całkiem dobrze. Janecki sprzedał te tereny i d***. Czemu my mamy płacić za jego błędne czy nie decyzje? Chcesz to płać ze swoich, ale wątpie czy masz tyle kasy.

Leon 27.11.2019 7:24

Precz z ekoTERRORYSTAMI. Jak sobie chcą robić park, to niech za własną kasę odkupią tą działkę i za własną kasę robią. A nie, żeby 50 mln wywalić na to, aby te chaszcze były tam nadal, a miasto miało zablokowane wszelkie inwestycje. Co za bzdurne i egoistyczne myślenie!

Jorguś27.11.2019 6:36

Kiedy czytam te PISowskie komentarze n/t ochrony wątpliwej jakości zieleni w tym zadymionym mieście, to od razu przypomina mi się bandycka zgoda wydana przez durnego PISowskiego ministra na wycinkę setek tysięcy drzew przez prywatnych właścicieli działek. Np. w Łebie wycięto w dwa dni 4h!!! Interweniował wtedy nawet Kaczyński, szkoda, że po fakcie. Gdzie wtedy byli ci domorośli obrońcy zieleni? I proszę tego nie mylić z wycinką puszczy- bo to kolejne bandyckie posunięcie PISowskiego rządu. A teraz czytam tutaj o jakieś wypociny o wycince samosiejek, które mają być niby naszym parkiem, niby naszymi "płucami miasta". Zdrowia życzę każdemu z takimi "płucami". ;-)

Daniel26.11.2019 21:53

Nie róbcie z Jastrzębia żebraczego miasta! Skoro na ścieżki rowerowe na obrzeżach można było wydać kilkanaście milionów zł - to nie ma powodów, dla którego w kolejnym roku zamiast kolejnych ścieżek rowerowych miasto odzyska swoje centrum! I na bazie tysięcy drzew, które tam rosną stworzy zieloną strefę rekracyjno-parkową. Kolejną galerię handlową i blokowisko można wybudować gdzie indziej, a nie na najcenniejszym terenie dla ekosystemu Jastrzębia.

Pokaż wszystkie opinie (57)