Pogoda na dziś zobacz prognozy
 23°17°
Sklep Medicanna
3 grudnia 2019

Urząd Miasta przyjazny dla osób niepełnosprawnych

Urząd Miasta przyjazny dla osób niepełnosprawnych
fot. UM Jastrzębie / Łukasz Parylak

Mieszkańcy posiadający różne niepełnosprawności często załatwiają sprawy w jastrzębskim magistracie. Z myślą o nich w holu został zamontowany terminal informacyjny.

Jest to terminal z kolorowym poddrukiem, z łatwo wyczuwalnymi elementami wypukłymi oraz czytelnym, kontrastowym układem graficznym uzupełnionym w postaci tekstów czarnodrukowych i pinów brajlowskich.

- Dzięki niemu osoby niewidome czy słabowidzące, ale też starsze i mające problemy ze słuchem uzyskają informacje o przestrzeni, w której się znajdują – wyjaśnia Anna Hetman, prezydent miasta.

Terminal wyposażony jest w wypukły plan budynku urzędu, system nagłaśniający odczytujący komunikaty, klawiaturę oraz podpisy brajlowskie, wypukłe i w druku powiększonym.

Warto podkreślić, że jest to kolejne udogodnienie dla osób niepełnosprawnych w jastrzębskim magistracie. Przypomnijmy, że osoby niesłyszące i niemówiące mogą przy pomocy wiadomości tekstowej SMS (pod numerem 516 844 320) zasięgnąć wszelkich potrzebnych informacji w Urzędzie Miasta, a także zgłosić sprawę. Na poręczach w budynku magistratu są nakładki z informacją podaną alfabetem Braille’a, a przed schodami tzw. pola uwagi – żółte pasy informujące osoby niedowidzące, że wchodzą na stopień. Z kolei na przeszklonych powierzchniach (wszystkich szklanych drzwiach) znajdują się taśmy ostrzegawcze. W urzędzie są dwie windy, którymi osoby poruszające się na wózku inwalidzkim mogą się przemieszczać między piętrami. Przyciski w nich są podświetlane, dzięki czemu osobom z dysfunkcją wzroku łatwiej z nich korzystać. Ponadto przyciski dyspozycji z oznaczeniem numerycznym posiadają informacje w języku Braille’a.

 

Polub i udostępnij
Czytaj też

Wicepremier Piotr Gliński odwiedził Jastrzębie. Prezydent bez zaproszenia Wicepremier Piotr Gliński odwiedził Jastrzębie. Prezydent bez zaproszenia

Dyżury zespołu do spraw niepełnosprawności są wznowione Dyżury zespołu do spraw niepełnosprawności są wznowione

Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (7)
gość03.12.2019 22:44

Ok, ale co z tymi słabo widzącymi a nie znającymi Braillea? Nie każdy niepełnosprawny tam idzie i chcę czuć się jak intruz. w przestrzseni publicznej pani prezydent wszytko fajnie wygląśda.

menel03.12.2019 21:59

przyjazny dla niepełnosprawnych ale nie dla petentów

Hotel Abbasi03.12.2019 12:22

"A jak tam elektroniczny obieg dokumentów"

Z elektroniznego obiegu wylaczona jest poczta ekektroniczna.
Na jakakolwiek odpowiedz czekac trzeba kilkanascie dni.

Hotel Abbasi03.12.2019 11:36

"Każdy wyprodukowany papierek jest skanowany"

Najpierw trzeba napisac w wordzie, wydrukowac, przybic pieczatke, dopiero potem sie skanuje.

Znafca temató03.12.2019 9:46

"A jak tam elektroniczny obieg dokumentów za 14 milionów?"

Ma się świetnie. Każdy wyprodukowany papierek jest skanowany, a przed wyrzuceniem kserowany. Pozdrawiam.

Gość03.12.2019 9:00

A jak tam elektroniczny obieg dokumentów za 14 milionów?

Hotel Abbasi03.12.2019 8:17

A jak niepełnosprawny dałby sobie radę na own?