Pogoda na dziś zobacz prognozy
 0°
3 grudnia 2019

Urząd Miasta przyjazny dla osób niepełnosprawnych

Urząd Miasta przyjazny dla osób niepełnosprawnych
fot. UM Jastrzębie / Łukasz Parylak

Mieszkańcy posiadający różne niepełnosprawności często załatwiają sprawy w jastrzębskim magistracie. Z myślą o nich w holu został zamontowany terminal informacyjny.

Jest to terminal z kolorowym poddrukiem, z łatwo wyczuwalnymi elementami wypukłymi oraz czytelnym, kontrastowym układem graficznym uzupełnionym w postaci tekstów czarnodrukowych i pinów brajlowskich.

- Dzięki niemu osoby niewidome czy słabowidzące, ale też starsze i mające problemy ze słuchem uzyskają informacje o przestrzeni, w której się znajdują – wyjaśnia Anna Hetman, prezydent miasta.

Terminal wyposażony jest w wypukły plan budynku urzędu, system nagłaśniający odczytujący komunikaty, klawiaturę oraz podpisy brajlowskie, wypukłe i w druku powiększonym.

Warto podkreślić, że jest to kolejne udogodnienie dla osób niepełnosprawnych w jastrzębskim magistracie. Przypomnijmy, że osoby niesłyszące i niemówiące mogą przy pomocy wiadomości tekstowej SMS (pod numerem 516 844 320) zasięgnąć wszelkich potrzebnych informacji w Urzędzie Miasta, a także zgłosić sprawę. Na poręczach w budynku magistratu są nakładki z informacją podaną alfabetem Braille’a, a przed schodami tzw. pola uwagi – żółte pasy informujące osoby niedowidzące, że wchodzą na stopień. Z kolei na przeszklonych powierzchniach (wszystkich szklanych drzwiach) znajdują się taśmy ostrzegawcze. W urzędzie są dwie windy, którymi osoby poruszające się na wózku inwalidzkim mogą się przemieszczać między piętrami. Przyciski w nich są podświetlane, dzięki czemu osobom z dysfunkcją wzroku łatwiej z nich korzystać. Ponadto przyciski dyspozycji z oznaczeniem numerycznym posiadają informacje w języku Braille’a.

 

Polub i udostępnij
Czytaj też

W piątek skrócona obsługa mieszkańców W piątek skrócona obsługa mieszkańców

W Jastrzębiu blokowane są miejsca dla niepełnosprawnych? W Jastrzębiu blokowane są miejsca dla niepełnosprawnych?

Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (7)
gość03.12.2019 22:44

Ok, ale co z tymi słabo widzącymi a nie znającymi Braillea? Nie każdy niepełnosprawny tam idzie i chcę czuć się jak intruz. w przestrzseni publicznej pani prezydent wszytko fajnie wygląśda.

menel03.12.2019 21:59

przyjazny dla niepełnosprawnych ale nie dla petentów

Hotel Abbasi03.12.2019 12:22

"A jak tam elektroniczny obieg dokumentów"

Z elektroniznego obiegu wylaczona jest poczta ekektroniczna.
Na jakakolwiek odpowiedz czekac trzeba kilkanascie dni.

Hotel Abbasi03.12.2019 11:36

"Każdy wyprodukowany papierek jest skanowany"

Najpierw trzeba napisac w wordzie, wydrukowac, przybic pieczatke, dopiero potem sie skanuje.

Znafca temató03.12.2019 9:46

"A jak tam elektroniczny obieg dokumentów za 14 milionów?"

Ma się świetnie. Każdy wyprodukowany papierek jest skanowany, a przed wyrzuceniem kserowany. Pozdrawiam.

Gość03.12.2019 9:00

A jak tam elektroniczny obieg dokumentów za 14 milionów?

Hotel Abbasi03.12.2019 8:17

A jak niepełnosprawny dałby sobie radę na own?