Drogi Użytkowniku,

Dziękujemy za zainteresowanie portalem JastrzebieOnline.pl.

W związku z nowymi regulacjami o ochronie danych osobowych zaktualizowaliśmy chcemy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych przez serwis JastrzebieOnline.pl. Dbamy o to aby Twoje dane były bezpieczne. Jednocześnie informujemy o stosowaniu plików cookies.

Zaktualizowaliśmy w tym celu regulamin portalu oraz politykę prywatności i plików cookies – prosimy o zapoznanie się z nimi.

Klikając przycisk „przejdź do portalu” akceptujesz nowe postanowienia wymienionych dokumentów.

Zamknij komunikat
Pogoda na dziś zobacz prognozy
 3°
5 grudnia 2019

Polsko-czeskie przygotowania świąteczne

  • Polsko-czeskie przygotowania świąteczne
  • Polsko-czeskie przygotowania świąteczne
  • Polsko-czeskie przygotowania świąteczne
  • Polsko-czeskie przygotowania świąteczne
Więcej zdjęć:
fot. ZS2

ZS NR 2 im. Wojciecha Korfantego w Jastrzębiu-Zdroju w ramach współpracy transgranicznej odwiedził szkołę gastronomiczno-hotelarską w czeskich Šilheřovicach. Uczniowie wspólnie przygotowali tradycyjne przysmaki na świąteczny stół.

ZS NR 2 od kilkunastu lat współpracuje z czeską szkołą gastronomiczną po drugiej stronie naszej południowej granicy w Šilheřovicach. Adepci sztuki kulinarnej odwiedzają się, aby wymieniać przepisami, a także poznawać kulturę obu krajów. Jest to tym bardziej istotne, ponieważ nasze miasto mocno stawia na współpracę polsko-czeską, na wzajemne poznanie się mieszkańców jednego przecież regionu.

- Wizyta naszych uczniów w zaprzyjaźnionej szkole czeskiej, tuż przed Świętami Bożego Narodzenia, miała na celu wspólne przygotowanie wypieków na świąteczny stół. Poznanie tradycji kulinarnych naszych sąsiadów. Ważnym aspektem jest też wzajemne poznanie się młodzieży, wymiana doświadczeń oraz zapoznanie się ze zwyczajami naszych sąsiadów, nawiązanie zwyczajnych ludzkich kontaktów - mówi dyrektor „Korfantego” Ewa Mentel.

Czesi również chętnie współpracują z naszą młodzieżą i mocno stawiają na współpracę ponad granicą, która ma łączyć a nie dzielić.

- ZS NR 2 z Jastrzębia to szkoła o ugruntowanych tradycjach gastronomicznych w Waszym regionie. Cenimy sobie współpracę z nią. Wy Polacy, macie wiele ciekawych pomysłów i można się od Was wiele nauczyć. Dlatego bardzo chętnie współpracujemy z „Korfantym” - podkreślała Dana Volejničkova, dyrektor czeskiej szkoły.

Jastrzębska młodzież wspólnie z czeskimi kolegami przygotowała świąteczne wypieki. Niektóre z nich były dla Polaków niemałym zaskoczeniem.

- Nie wiedzieliśmy, że w Czechach jedną z tradycji kulinarnych jest przygotowanie wypieków w postaci diabła. Jak się później dowiedzieliśmy, ma on przypominać ludziom, że jeśli będą prowadzić niegodne życie na ziemi, to nie unikną kary symbolizowanej właśnie przez diabła i piekło - mówił jeden z uczniów „Korfantego”.

 

Polub i udostępnij
Czytaj też

Sukcesy naukowe "Korfantego" Sukcesy naukowe "Korfantego"

Koncert świąteczny w "Korfantym".  ZS2 dla WOŚP [video] Koncert świąteczny w "Korfantym". ZS2 dla WOŚP [video]

Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (14)
Gość08.12.2019 20:08

"Dużo dobroci, proponuję xzamieszkać w Czechach wtedy nire będzie tak słodko."

Zgadza się.

Dlatego raz jeszcze podkreślam, że dobrze jest u nich zarabiać, ale u nas mieszkać i tę kasę wydawać. Dziękuję.

Gość08.12.2019 11:46

@do g. 22.3807.12.2019 22:34

To już nawet nie chodzi o sam fakt odliczenia, ale o wysokość przysługujących kwot. Przepracowałem w Polsce kilkanaście lat, więc mam porównanie z pierwszej ręki. Dodatkowym atutem jest to, że pobierając polskie 500+ w dalszym ciągu przysługują czeskie dodatki na dzieci, ponieważ u nas jest to pomoc rządowa, a u nich społeczna. Co więcej na niepracującą żonę w Czechach plus dwójka dzieci do 26 lat = zwrot z czeskiego podatku 12 600zł.

Gość zołza z ofiówki 08.12.2019 8:05

Do Gościa z 22:34.Rozwiń temat co do realiów życia u czeskich braci :-)

Gość08.12.2019 5:55

Piękny aniołek :)

do g. 22.3807.12.2019 22:34

Dużo dobroci, proponuję xzamieszkać w Czechach wtedy nire będzie tak słodko. Odnoście podatków. W polsce jeżeli jednak jeden z małżonków nie pracuje - DOCHÓD DZIELI SIĘ NA DWIE OSOBY. Czyje chwalisz pod lasem a nie widzisz dobroci pod nosem.

Gość zołza z ofiówki 07.12.2019 14:59

A je to : -)

Gość06.12.2019 21:25

I niech się młodzież odwiedza

Pokaż wszystkie opinie (14)