Biznes na okrągło

Drogi Użytkowniku,

Dziękujemy za zainteresowanie portalem JastrzebieOnline.pl.

W związku z nowymi regulacjami o ochronie danych osobowych zaktualizowaliśmy chcemy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych przez serwis JastrzebieOnline.pl. Dbamy o to aby Twoje dane były bezpieczne. Jednocześnie informujemy o stosowaniu plików cookies.

Zaktualizowaliśmy w tym celu regulamin portalu oraz politykę prywatności i plików cookies – prosimy o zapoznanie się z nimi.

Klikając przycisk „przejdź do portalu” akceptujesz nowe postanowienia wymienionych dokumentów.

Zamknij komunikat
Pogoda na dziś zobacz prognozy
 4°
9 grudnia 2019, Publicystyka

Skazani na 5G? "Korfanty" na tropie nowoczesnych technologii

Skazani na 5G? "Korfanty" na tropie nowoczesnych technologii
fot. ZS 2

Szybszy Internet. Lepszy zasięg w telefonie. Dane przepływające pięćdziesiąt lub sto razy szybciej. Wszystko to zapewni nowa generacja sieci komórkowej 5G. Na jej temat pojawiają się różne, czasami niesprawdzone opinie. Uczniowie ZS NR 2 im. Wojciecha Korfantego wzięli udział konferencji naukowej poświęconej tej tematyce.

Próbą odpowiedzi na te wątpliwości była konferencja naukowa pod nazwą „Skazani na 5G”, która odbyła się w Katowicach. Uczniowie Zespołu Szkół Nr 2 im. Wojciecha Korfantego zostali na nią zaproszeni, jako jedyna szkoła w województwie śląskim.  Konferencja została zorganizowana przez Ministerstwo Cyfryzacji i Telewizję TVS w Katowicach.

Co ma zdrowy styl życia z technologią informatyczną? Już teraz wdraża się projekty, dzięki którym można przeprowadzić badanie lekarskie za pośrednictwem telefonu komórkowego. Transmitować obraz zabiegu medycznego tysiące kilometrów lub załatwić sprawę urzędową dzięki sieci internetowej. Już niedługo będzie się to odbywać pięćdziesiąt a nawet sto razy szybciej.

- Nasz szkoła posiada certyfikat „Szkoła Promująca Zdrowie” przyznany przez Ministerstwo Edukacji Narodowej. Dlatego interesują nasz zagadnienia wpływu rozwoju nowoczesnych technologii na życie człowieka. Wokół nowej generacji sieci komórkowej 5G narosło sporo opinii o jej negatywnym oddziaływaniu. Podczas konferencji specjaliści zajmujący się tą problematyką przekonywali, że nie ma się, czego obawiać i nie istnieją przesłanki naukowe, mające potwierdzić te zagrożenia - mówi dyrektor ZS Nr 2 Ewa Mentel.

Sieć 5G umożliwi powstanie inteligentnych miast. W których będą poruszać się autonomiczne autobusy, wyposażone w system kamer, radów, czujników. Nawigacja satelitarna na bieżąco ustali lokalizację. Nie jest to tak odległa przyszłość, jakby mogło się wydawać. Obecnie Dubaj proponuje dostęp do ponad 60 usług rządowych. Do 2030 roku ma tam powstać posterunek policji, w którym roboty będą stanowiły 25 procent pracowników. Już teraz ulice tego miasta są patrolowane przez pierwsze roboty, a przestępstwa można zgłaszać, dotykając monitora na korpusie robota. Oczywiście nie zastąpi to żywych ludzi - policjantów. Może jednak w niektórych sytuacjach uzupełnić ich pracę.

Uczniowie „Korfantego” nie po raz pierwszy biorą udział w konferencjach naukowych będących uzupełnieniem tradycyjnych lekcji. Dla nich perspektywa maksymalnego unowocześnienia otaczającego świata nie jest aż tak odległa. To przecież pokolenie, o którym mówi się, że urodzili się z telefonem komórkowym w ręku, mając w zasięgu laptop czy tablet. To, co ich rodzicom wydaje się zaskakujące lub może nawet niemożliwe, dla nich jest tylko kwestią czasu.

Katarzyna Barczyńska-Łukasik 

Polub i udostępnij
Czytaj też
Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (18)
Hotel Abbasi10.12.2019 14:10

"Dlatego PiS doprotliwie pomaga i wytycza nam drogę."

A piecze nad cenzorami sprawuje Ministerstwo Kultury i Przewodnictwa Islamskiego (tfu! sorry, katolickiego).

Gość10.12.2019 10:38

@Hotel Abbasi

"Radykalny reżim i państwo wyznaniowe, jakie usiłuje zaprowadzić PiS są bezpieczne, jeśli chodzi o wolność jednostki."

W rzeczy samej. Wszak jedynie słuszna paria sama wie najlepiej, co jest dla jednostki dobre. Jednostka nie jest rozumna i sama nie potrafi rozpoznać dobra od zła. Dlatego PiS doprotliwie pomaga i wytycza nam drogę.

Gość10.12.2019 8:16

Jak sie komuś technologia nie podoba, to niech spada na wioche, z której się tu przywlukł ha ha ha

Hotel Abbasi10.12.2019 6:18

"niebezpieczna jeśli chodzi o wolność jednostki"

Dobre. Radykalny reżim i państwo wyznaniowe, jakie usiłuje zaprowadzić PiS są bezpieczne, jeśli chodzi o wolność jednostki.

Gość10.12.2019 6:08

Temat na pewno godny dyskusji. Dobrze, że młodzież się tym zajmuje i ma własne spojrzenie na problem.

normalny 09.12.2019 22:10

A wiec niech szanowny oponent poniżej wyrzuci swoją komórkę do kosza, bo też można go inwigilowac już teraz, nie czekając na 5G.

Gość09.12.2019 21:40

Belgowie zabronili... stwierdzajac ze obywatele Belgi nie beda krolikami doswiadczalnymi... wiec my Polaczki bedziemy kroliczkami:)

Pokaż wszystkie opinie (18)