Życzenia Wielkanocne

Drogi Użytkowniku,

Dziękujemy za zainteresowanie portalem JastrzebieOnline.pl.

W związku z nowymi regulacjami o ochronie danych osobowych zaktualizowaliśmy chcemy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych przez serwis JastrzebieOnline.pl. Dbamy o to aby Twoje dane były bezpieczne. Jednocześnie informujemy o stosowaniu plików cookies.

Zaktualizowaliśmy w tym celu regulamin portalu oraz politykę prywatności i plików cookies – prosimy o zapoznanie się z nimi.

Klikając przycisk „przejdź do portalu” akceptujesz nowe postanowienia wymienionych dokumentów.

Zamknij komunikat
Pogoda na dziś zobacz prognozy
 0°°
Życzenia wielkanocne Krzysztof Gadowski
11 grudnia 2019

Radni apelują do rządu w sprawie plastiku

Radni apelują do rządu w sprawie plastiku
fot. UM Jastrzębie

Rada Miasta Jastrzębie-Zdrój apeluje do rządu o podjęcie działań w kierunku ograniczenia zanieczyszczeń plastikiem poprzez ograniczenie wprowadzenia do sprzedaży przedmiotów plastikowych.

Radni uważają, że selektywna zbiórka odpadów i recykling opakowań plastikowych jest niewystarczająca. Dlatego apelują do rządu o wprowadzenie takich regulacji prawnych, które obejmą ograniczenie wprowadzania do sprzedaży takich produktów.

Postulują również obowiązek raportowania danych dotyczących produkcji i wprowadzania na rynek produktów plastikowych jednorazowego użytku, sposobów redukcji poziomu ich użycia zgodnie z hierarchią gospodarowania odpadami. Chcą, aby cykl życia produktu obejmował proces od projektu do jego utylizacji, a nie jedynie udział w kosztach sprzątania. Radni uważają, że powinna być obowiązkowa informacja o podjętych działaniach na rzecz zmniejszenia zużycia jednorazowego plastiku, wdrażania systemów ponownego użycia i napełniania. Domagają się wprowadzenia systemu kaucyjnego na jednorazowe butelki plastikowe.

- Ludzie na całym świecie podejmują działania, by ograniczać zużycie produktów jednorazowego użytku. Czas, by takie samo zaangażowanie, jakie podejmuje każdy z nas, podjęło państwo polskie. Rada Miasta Jastrzębie-Zdrój apeluje o wprowadzenie niezbędnych rozwiązań bez zbędnej zwłoki - napisali wnioskodawcy uchwały.

Polub i udostępnij
Czytaj też

Nie przychodź do urzędu, jeśli nie musisz Nie przychodź do urzędu, jeśli nie musisz

Nie wiesz jak wysłać e-PIT? Dowiedz się Nie wiesz jak wysłać e-PIT? Dowiedz się

Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (27)
Osadnik 20.12.2019 20:48

Weźcie się do roboty zamiast debatować nad ideą ekologii. Miasto pogrąża się z każdym rokiem a Ci czepiają się plastiku

plastik/szkło13.12.2019 21:17

W zeszła sobotę byłem u znajomych na urodzinach. Około 20 osób rożnej maści zawodowej.
Poruszano temat szkło czy plastik bo ekologia.
Zapytałem prosto "jest tu na stole około 20 butelek PET z napojami w kuchni zapas taki sam. Mieszkacie na 4 piętrze w bloku bez windy.Czy jak jesteście za szkłem to będziecie te flachy tachać na 4 piętro i puste szkło z powrotem? Czy wolicie PET który waży krocie mniej a też można wsadzić do kontenera na recykling plastiku"
Zapadła błoga cisza nikt więcej nie poruszył tematy szkła i plastiku do końca imprezy.
Podejrzewam że wszystkie internetowe krzykacze w tym własnie miejscu i tak będą dalej korzystać z plastiku.
Pozdrawiam.

s&d szczepionkowy faszyzm12.12.2019 23:50

Prawdomówny, chapeau bas.

Prawdomowny12.12.2019 20:42

W Niemczech w każdym markecie sa maszyny, do których przy okazji zakupów można wrzucic wszystkie plastikowe butelki otrzymując w zamian zwrot kaucji. W Polsce jak zwykle problem ale tak to już w jest w neokolonialnych państewkach sterowanych zdalnie przez zupełnie kogoś innego.
@Radny: osobiście fb mam tam gdzie cała ta Wasza śmieszna rade. Wezcie się za prace bo najprostsze kwestie Was przerastają. W realu, nie śmiesznych wizualizacjach i projektach.

ekolog12.12.2019 19:31

Rada Miasta jak to dumnie brzmi..... i tylko tyle

Gość12.12.2019 9:38

Wprowadzić zakaz sprzedaży na terenie Polski napojów w plastiku i sprawa załatwiona wprowadzić jak lata temu szklane butelki i punkty skupu tych butelek i załatwione ale taki obrót sprawy uderzalby w niemieckie koncerny które wysyłają do nas napoje w plastiku na masową skalę i taki TVN zrobiłby wrzawę że konstytucja demokracja i inne bajki typu kornik itd pozdrawiam naiwnych.

Gość12.12.2019 8:31

@Radny

"Na fb chyba powstała w sprawie tego grupa..."

A gdzie wizualizacja, koncepcja i konsultacje społeczne? I najważniejsze - gdzie w tym wszystkim nowe logo?

Jarek12.12.2019 6:55

Do @ gościa. Jestem w Krakowie lub przez niego przejeżdżam od 15 lat przynajmniej 2 razy w tygodniu. Więc mi tu nie pitol Gościu. Zmiana jest kolosalna. Choćby wczoraj w Jastrzębiu i okolicach syf a tam normalne powietrze.

Gość do Jarek12.12.2019 0:29

Co w Krakowie się dało?
Przestali palić węglem i drewnem, wygasili piec w hucie. A smog jak był tak jest. Tylko nie słuchaj urzędasów a ludzi i media. Nawet jako pierwsi w kraju podpisali umowę z GOOGLE na monitoring CO2 i smogu.

Radny11.12.2019 22:06

Była chyba inicjatywa na zakup maszyny do odkupywania butelek gdzie przedsiębiorca deklarował, że z własnych środków będzie pokrywał koszty odkupu może warto rozpocząć od tego? Na fb chyba powstała w sprawie tego grupa...

Pokaż wszystkie opinie (27)