Drogi Użytkowniku,

Dziękujemy za zainteresowanie portalem JastrzebieOnline.pl.

W związku z nowymi regulacjami o ochronie danych osobowych zaktualizowaliśmy chcemy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych przez serwis JastrzebieOnline.pl. Dbamy o to aby Twoje dane były bezpieczne. Jednocześnie informujemy o stosowaniu plików cookies.

Zaktualizowaliśmy w tym celu regulamin portalu oraz politykę prywatności i plików cookies – prosimy o zapoznanie się z nimi.

Klikając przycisk „przejdź do portalu” akceptujesz nowe postanowienia wymienionych dokumentów.

Zamknij komunikat
Pogoda na dziś zobacz prognozy
 0°°
11 grudnia 2019

Radni apelują do rządu w sprawie plastiku

Radni apelują do rządu w sprawie plastiku
fot. UM Jastrzębie

Rada Miasta Jastrzębie-Zdrój apeluje do rządu o podjęcie działań w kierunku ograniczenia zanieczyszczeń plastikiem poprzez ograniczenie wprowadzenia do sprzedaży przedmiotów plastikowych.

Radni uważają, że selektywna zbiórka odpadów i recykling opakowań plastikowych jest niewystarczająca. Dlatego apelują do rządu o wprowadzenie takich regulacji prawnych, które obejmą ograniczenie wprowadzania do sprzedaży takich produktów.

Postulują również obowiązek raportowania danych dotyczących produkcji i wprowadzania na rynek produktów plastikowych jednorazowego użytku, sposobów redukcji poziomu ich użycia zgodnie z hierarchią gospodarowania odpadami. Chcą, aby cykl życia produktu obejmował proces od projektu do jego utylizacji, a nie jedynie udział w kosztach sprzątania. Radni uważają, że powinna być obowiązkowa informacja o podjętych działaniach na rzecz zmniejszenia zużycia jednorazowego plastiku, wdrażania systemów ponownego użycia i napełniania. Domagają się wprowadzenia systemu kaucyjnego na jednorazowe butelki plastikowe.

- Ludzie na całym świecie podejmują działania, by ograniczać zużycie produktów jednorazowego użytku. Czas, by takie samo zaangażowanie, jakie podejmuje każdy z nas, podjęło państwo polskie. Rada Miasta Jastrzębie-Zdrój apeluje o wprowadzenie niezbędnych rozwiązań bez zbędnej zwłoki - napisali wnioskodawcy uchwały.

Polub i udostępnij
Czytaj też

Zarząd JSW zostanie oceniony Zarząd JSW zostanie oceniony

Ktoś ukradł gazetę "Jastrząb"? Ktoś ukradł gazetę "Jastrząb"?

Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (27)
Osadnik 20.12.2019 20:48

Weźcie się do roboty zamiast debatować nad ideą ekologii. Miasto pogrąża się z każdym rokiem a Ci czepiają się plastiku

plastik/szkło13.12.2019 21:17

W zeszła sobotę byłem u znajomych na urodzinach. Około 20 osób rożnej maści zawodowej.
Poruszano temat szkło czy plastik bo ekologia.
Zapytałem prosto "jest tu na stole około 20 butelek PET z napojami w kuchni zapas taki sam. Mieszkacie na 4 piętrze w bloku bez windy.Czy jak jesteście za szkłem to będziecie te flachy tachać na 4 piętro i puste szkło z powrotem? Czy wolicie PET który waży krocie mniej a też można wsadzić do kontenera na recykling plastiku"
Zapadła błoga cisza nikt więcej nie poruszył tematy szkła i plastiku do końca imprezy.
Podejrzewam że wszystkie internetowe krzykacze w tym własnie miejscu i tak będą dalej korzystać z plastiku.
Pozdrawiam.

s&d szczepionkowy faszyzm12.12.2019 23:50

Prawdomówny, chapeau bas.

Prawdomowny12.12.2019 20:42

W Niemczech w każdym markecie sa maszyny, do których przy okazji zakupów można wrzucic wszystkie plastikowe butelki otrzymując w zamian zwrot kaucji. W Polsce jak zwykle problem ale tak to już w jest w neokolonialnych państewkach sterowanych zdalnie przez zupełnie kogoś innego.
@Radny: osobiście fb mam tam gdzie cała ta Wasza śmieszna rade. Wezcie się za prace bo najprostsze kwestie Was przerastają. W realu, nie śmiesznych wizualizacjach i projektach.

ekolog12.12.2019 19:31

Rada Miasta jak to dumnie brzmi..... i tylko tyle

Gość12.12.2019 9:38

Wprowadzić zakaz sprzedaży na terenie Polski napojów w plastiku i sprawa załatwiona wprowadzić jak lata temu szklane butelki i punkty skupu tych butelek i załatwione ale taki obrót sprawy uderzalby w niemieckie koncerny które wysyłają do nas napoje w plastiku na masową skalę i taki TVN zrobiłby wrzawę że konstytucja demokracja i inne bajki typu kornik itd pozdrawiam naiwnych.

Gość12.12.2019 8:31

@Radny

"Na fb chyba powstała w sprawie tego grupa..."

A gdzie wizualizacja, koncepcja i konsultacje społeczne? I najważniejsze - gdzie w tym wszystkim nowe logo?

Jarek12.12.2019 6:55

Do @ gościa. Jestem w Krakowie lub przez niego przejeżdżam od 15 lat przynajmniej 2 razy w tygodniu. Więc mi tu nie pitol Gościu. Zmiana jest kolosalna. Choćby wczoraj w Jastrzębiu i okolicach syf a tam normalne powietrze.

Gość do Jarek12.12.2019 0:29

Co w Krakowie się dało?
Przestali palić węglem i drewnem, wygasili piec w hucie. A smog jak był tak jest. Tylko nie słuchaj urzędasów a ludzi i media. Nawet jako pierwsi w kraju podpisali umowę z GOOGLE na monitoring CO2 i smogu.

Radny11.12.2019 22:06

Była chyba inicjatywa na zakup maszyny do odkupywania butelek gdzie przedsiębiorca deklarował, że z własnych środków będzie pokrywał koszty odkupu może warto rozpocząć od tego? Na fb chyba powstała w sprawie tego grupa...

Pokaż wszystkie opinie (27)