Drogi Użytkowniku,

Dziękujemy za zainteresowanie portalem JastrzebieOnline.pl.

W związku z nowymi regulacjami o ochronie danych osobowych zaktualizowaliśmy chcemy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych przez serwis JastrzebieOnline.pl. Dbamy o to aby Twoje dane były bezpieczne. Jednocześnie informujemy o stosowaniu plików cookies.

Zaktualizowaliśmy w tym celu regulamin portalu oraz politykę prywatności i plików cookies – prosimy o zapoznanie się z nimi.

Klikając przycisk „przejdź do portalu” akceptujesz nowe postanowienia wymienionych dokumentów.

Zamknij komunikat
Pogoda na dziś zobacz prognozy
 -1°-1°
13 grudnia 2019

Strażacy z "Korfantego" gasili pożar

  • Strażacy z "Korfantego" gasili pożar
  • Strażacy z "Korfantego" gasili pożar
  • Strażacy z "Korfantego" gasili pożar
  • Strażacy z "Korfantego" gasili pożar
Więcej zdjęć:

Wypadek samochodu osobowego,  wybuch gazu w kamienicy czy pożar lasu. Dzięki technice multimedialnej mogli w nich uczestniczyć uczniowie klasy pożarnictwa i ratownictwa medycznego Zespołu Szkół Nr 2 im. Wojciecha Korfantego w Jastrzębiu-Zdroju.

W „Korfantym” od lat działa klasa o profilu strażackim, która została poszerzona o elementy ratownictwa medycznego. Myliłby się jednak ten, kto uważa, że uczniowie poznają tylko wiedzę teoretyczną. W ubiegłą środę młodzież odwiedziła Centrum Edukacji Przeciwpożarowej w Chorzowie oraz Centralne Muzeum Pożarnictwa w Mysłowicach.

Dzięki efektom multimedialnym uczniowie znaleźli się w centrum akcji ratunkowej katastrofy budowlanej, by za chwilę zobaczyć poważny wypadek drogowy. Weszli do zrujnowanego pożarem mieszkania czy znaleźli się w lesie trawionym przez ogień.

- Właśnie takie wycieczki będące uzupełnieniem tradycyjnych lekcji są nie tylko atrakcyjne dla młodzieży, ale też dobrze oddają specyfikę zawodu strażaka. Bo jest to nie tylko gaszenie pożarów, ale również szeroko rozumiane ratownictwo - techniczne, chemiczne, ekologiczne, medyczne. Osoby, które zwiążą swoją karierę zawodową ze strażą pożarną mają możliwość rozwoju i realizacji swoich zainteresowań - podkreślał Michał Malisz, strażak, historyk pożarnictwa.

Druga część wycieczki to podróż w przeszłość, czyli wizyta w Centralnym Muzeum Pożarnictwa w Mysłowicach. Miejsce to jest prawdziwą kopalnią wiedzy na temat historii straży pożarnej, liczy  ok. 4 tys. eksponatów. Najstarszym były 300-letnie sikawki do gaszenia pożarów, wykonane przez zakon cystersów obsługiwane przez bagatela… 30 osób. Nie zabrakło również akcentów patriotycznych, ponieważ strażacy wnieśli swój wkład w walkę o odzyskanie przez Polskę niepodległości w roku 1918.

- Wycieczka odbyła się dzięki współpracy naszej szkoły z Państwową Strażą Pożarną w Jastrzębiu-Zdroju. Uczniowie klas o profilu strażackim i ratownictwa medycznego w praktyce poznają na czym polega praca strażaka. Mają okazję do bezpośrednich kontaktów z doświadczonymi przedstawicielami tego zawodu - mówiła dyrektor „Korfantego” Ewa Mentel.

A jak wycieczkę ocenili sami uczniowie?

- To zupełnie coś innego, niż lekcja w klasie. Możemy wejść do strażnicy, porozmawiać ze strażakami. W Chorzowie dzięki multimediom wzięliśmy udział w gaszeniu pożaru czy znaleźliśmy się w centrum prowadzonej akcji ratunkowej, w wypadku drogowym. To są bardzo ciekawe zajęcia - dzielił się wrażeniami jeden z uczniów „Korfantego”.

Polub i udostępnij
Czytaj też

Sukces ucznia "Korfantego" w konkursie językowym Sukces ucznia "Korfantego" w konkursie językowym

Koszulka Lewandowskiego na licytacji WOŚP Jastrzębie Koszulka Lewandowskiego na licytacji WOŚP Jastrzębie

Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (4)
Gość13.12.2019 14:00

Pozdrawiam Wszystkich Nauczycieli i pracownikow z Zespolu Szkol nr 2

Gość13.12.2019 10:21

Jedna szkoła, tyle działań. Po prostu szok.

Gość13.12.2019 9:46

Dzieje się w Korfantym, rzeczywiście

Antywegiel13.12.2019 9:35

Szok. Takie rzeczy w jednej szkole...