Drogi Użytkowniku,

Dziękujemy za zainteresowanie portalem JastrzebieOnline.pl.

W związku z nowymi regulacjami o ochronie danych osobowych zaktualizowaliśmy chcemy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych przez serwis JastrzebieOnline.pl. Dbamy o to aby Twoje dane były bezpieczne. Jednocześnie informujemy o stosowaniu plików cookies.

Zaktualizowaliśmy w tym celu regulamin portalu oraz politykę prywatności i plików cookies – prosimy o zapoznanie się z nimi.

Klikając przycisk „przejdź do portalu” akceptujesz nowe postanowienia wymienionych dokumentów.

Zamknij komunikat
Pogoda na dziś zobacz prognozy
 13°
23 grudnia 2019

JSW przeprowadzi doświadczenie w kopalni

JSW przeprowadzi doświadczenie w kopalni
fot. pixabay

Jastrzębska Spółka Węglowa przy współpracy z Polskim Górnictwem Naftowym i Gazownictwem oraz Państwowym Instytutem Geologicznym przeprowadzi doświadczenie na jednej z kopalń w celu pozyskaniu metanu.

Celem doświadczenia, które ma być przeprowadzone w kopalni „Budryk” jest wdrożenie programu Geo-metan II. W celu pozyskania tego gazu ze złoża. Otwory i hydroszczelinowanie zostaną wykonane w nieeksploatowanej dotychczas partii złoża, a przez odwierty będzie ujmowany metan.

 - Wykonamy w ten sposób klasyczne odmetanowanie przedeksploatacyjne, a jeśli wyniki uzyskane podczas tego projektu będą satysfakcjonujące, będziemy kontynuować ten projekt w innych lokalizacjach. W kopalniach JSW pracujemy coraz głębiej, dlatego zagrożenie metanem będzie rosło. Z jednej strony to cenny surowiec energetyczny, ale jest też niezwykle szkodliwy dla środowiska. Podejmujemy, więc szereg działań w różnych obszarach, aby zapewnić bezpieczeństwo dla naszych załóg, minimalizować wypływ metanu do atmosfery i maksymalizować gospodarcze wykorzystanie ujmowanego przez nas gazu - mówi Artur Dyczko, zastępca prezesa JSW ds. strategii i rozwoju. 

Odmetanowanie górotworu jest jednym ze strategicznych procesów technicznych decydujących o możliwości wydobycia węgla, bo to najskuteczniejszy sposób zwalczania zagrożenia metanowego. Tylko w 2018 r. w kopalniach JSW wydzieliło się ok. 400 mln metrów sześciennych metanu, z czego ujęto ponad 130 mln m sześciennych metanu - głównie z wyrobisk eksploatacyjnych w trakcie prowadzenia wydobycia węgla. Efektywność odmetanowania kopalń to zaledwie nieco ponad 30 proc. Odmetanowanie przedeksploatacyjne ma szansę to zmienić właśnie dzięki ujmowaniu gazu przed rozpoczęciem robót udostępniających złoże.

 

 

 

Polub i udostępnij
Czytaj też

JSW świadoma w sprawach klimatu JSW świadoma w sprawach klimatu

Odprawa dla górników w wysokości 70-80 tys. zł? Odprawa dla górników w wysokości 70-80 tys. zł?

Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (14)
ryl27.12.2019 10:09

czyli jest szansa opłacić doktorat.

Egon26.12.2019 18:43

Z tego co pamiętam, podobne eksperymenty mieli już w latach 90-tych ubiegłego wieku przeprowadzać w rejonie jastrzębskich kopalń amerykanie.

Podatnik25.12.2019 18:30

No ameryka. Zapytajcie ludzi z Firmy ZOK oni z tego żyją od wielu lat.

darek 24.12.2019 22:31

metan oddziałuje obojetnie na czynniki ludzkie

zeby do Hhh24.12.2019 14:07

Przeczyta

Adam23.12.2019 23:32

Leszek ma racje to nic odkrywczego, stare odgrzewane technologie.

Kalfaktor z badyhałzu23.12.2019 21:00

Polak to sam sobie musi udowodnić że to gówno warta technologia.Poltexmetan próbował w latach 90tych i wyszło wielkie "G".

Hhh23.12.2019 16:12

Ta kopalnia to jeden wielki experyment bolter próbuje jechać metry bez obudowy tworzom oddział kopalniany do odmetanowania i zbierajom takich francuzów la lebro i le leser do wiertnic bo nie trzeba sie narobić za chwila scianowcy i przodkowcy bydom mieć ukraińców w samej scianie lub przodku powodzenia nawet restauracja kole gruby jest z żarciem ukraińskim

do "CH4"23.12.2019 15:06

A ty coś tak wrogo nastawiony. Nikt niczego nie odkrył. Informacja mówi o planowanym doświadczeniu i sprawdzeniu nowego projektu. Czytaj ze zrozumieniem, lub nawdychaj się metanu.
A poza tym, miłych świąt!

Janusz Tracz 23.12.2019 13:22

caly czas jest przeprowadzane doswiadczenie : "jak bardzo dokrecić srubę pracownikom pod wzgledem braku rąk do pracy, braku narzędzi i braku cześći ", eksperyment w toku...

Pokaż wszystkie opinie (14)