Pogoda na dziś zobacz prognozy
 18°13°
Wesele w Dąbrówce
8 stycznia 2020

Są pieniądze na bezpieczne funkcjonowanie miasta (video)

Są pieniądze na bezpieczne funkcjonowanie miasta (video)
fot. Robert Szymański

Na co wystarczy, a na co zabraknie pieniędzy w 2020 roku w Jastrzębiu? Odpowiedź na to pytanie znajduje się w uchwalonym budżecie miasta, który ujmuje wszystkie wydatki na najbliższy rok.

Jak podkreśla prezydent miasta Anna Hetman, autorka przedłożonego radzie miasta budżetu, środków nie zabraknie na bieżące funkcjonowanie. Będzie między innymi realizowany program Bezpieczne Miasto, polegający na doświetleniu przejść dla pieszych, ruszą prace związane z modernizacją ulicy Północnej i budową publicznego przedszkola w dzielnicy Zdrój. Dworzec autobusowy przy ul. Sybiraków zostanie przeznaczony dla małych firm, które będą mogły wynajmować tam pomieszczenia.

Program Przygotowany przez Telewizję Regionalną TVT 

Polub i udostępnij
Czytaj też

Konkurs na aplikację promującą miasto. Jest nagroda Konkurs na aplikację promującą miasto. Jest nagroda

Mieszkańcy zdecydują na co wydać 3 mln zł Mieszkańcy zdecydują na co wydać 3 mln zł

Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (36)
Kierowniczka11.01.2020 13:13

Jak ma wyglądać to doświetlenie przejść dla pieszych? Jest to wielki problem, bo piesi są w ogóle niewidoczni zwłaszcza o zmroku. Niemożliwym jest narzucić ubieranie się w jasne nakrycia, a odblaski są obowiązkowe (?) tylko poza terenem zabudowanym.
Dużym problemem jest wyłączanie oświetlenia we wczesnych godzinach porannych i zbyt póżne włączanie w godzinach popołudniowych.
Dobrym rozwiązaniem było by włączanie świateł czujnikowych, a nie czasowych.

Zaolziański Karzeł Wasyl10.01.2020 6:18

@....????
- "44 placów zabaw w przedszkolach"? No to temat dla CBA, ponieważ przedszkoli jest góra kilkanaście. Niech nie zmyli was wysoka ich numeracja. Najwyżej na liście jest chyba PP26, bo w kolejności numeracji są "dziury".
- "modernizacja placówek oświatowych" Remont JEDNEJ szkoły na Rauptawie ma pochłonąć bagatela 18 mln?
- "Więcej dróg na terenach inwestycyjnych" Jak do tej pory jedynymi inwestorami na tych terenach są drogowcy.
- "przyjazny klimat dla biznesu" Klimat jest bardzo przyjazny: misje gospodarcze, rokroczne forum. I nic więcej!

Inżynier Kura09.01.2020 17:58

"Najważniejsze cele to: "

Pociskacie ten sam kit od lat. Była strategia miejska, nie była realizowana. Te same obiecanki ma nowa. I co? Nic kasy nie ma na nic. Miasto zamienia się w cywilizacyjna pustynię.
Piszesz o transporcie za 0 zł, kiedy nawet istniejący ograniczono. Tabor stanowią stare trupy.

....????09.01.2020 17:18

Kłamstwa ????
Prezydent podkreślała, że już udało się zrealizować wiele zadań - modernizacja Ośrodka Wypoczynku Niedzielnego, komunikacja za ?0? zł dla młodzieży i studentów, wybudowanie 18 boisk sportowych w szkołach oraz 44 placów zabaw w przedszkolach, także modernizacja placówek oświatowych.

Prezydent oparła swój program wyborczy na czterech filarach: Gospodarka i rozwój, Przyjazne przestrzenie, Bezpieczna rodzina, Kultura i sport. Najważniejsze cele to: nowoczesny transport miejski - bilety ?0? zł dla wszystkich. Więcej dróg na terenach inwestycyjnych i przyjazny klimat dla biznesu, rewitalizacja Parku Zdrojowego, modernizacja Ośrodka Wypoczynku Niedzielnego, rewitalizacja ul. 1 Maja, przyjazne podwórka dla mieszkańców, modernizacja i rozbudowa obiektów sportowych, budowa połączenia kolejowego Jastrzębie - Katowice, wspólne inicjatywy biznesowe z Katowicką Specjalną Strefą Ekonomiczną i Jastrzębską Spółką Węglową, zmiana planu zagospodarowania przestrzennego, rozwój infrastruktury w polu inwestycyjnym Dębina, budowa drogi w polu inwestycyjnym Moszczenica

Lokator. 09.01.2020 15:32

Prosze pojechać na nowo oddany odcinek drogi do niby strefy przeznaczonej pod inwestycje od ul. TOwarowej brakło asfaltu żenada ,proponuje wybrać sie tam radnym bezradnym nich zobaczą jakość wykonania drogi do nikond .

Zadowolona Ilona09.01.2020 11:30

Panie inżynierze, co pan opowiada? Już jeden wiadukt bardzo szybko u nas wyremontowano, mam na myśli ten na ulicy Wyzwolenia. Nie wiem czy pan wie, ale przebiega pod nim żelazny szlak rowerowy, który jest kolejną, bardzo potrzebna inwestycją w naszym mieście. Dzięki niemu ściągną do nas kolejni wielcy inwestorzy. Podobnie ma się sprawa z inwestycjami w miejskie chodniki. Są w coraz lepszym stanie więc mam po czym równo chodzić z moim pieskiem. Autobusy jeżdżą punktualnie, urzędnicy naszego magistratu sa bardzo mili, a pani prezydent to bardzo kompetentna, odpowiedzialna, doświadczona i charyzmatyczna menedżerka. To jest to

Inżynier Kura09.01.2020 10:49

"nie było wizualizacji i forum gospodarczego"

Moze makiete tej niezwyklej budowli chca najpierw pokazac na Wystawie Swiatowej w Dubaju.
To wyjasnialoby milczenie a jednoczesnie uzasadnialoby potrzebe organizacji misji gospodarczej.
Przeciez caly wydzial UM buduje przyszly sukces gospodarczy miasta, w koncu musi byc widac jakis efekt tej mrowczej pracy.

Gość09.01.2020 9:45

Jedynie referendum może jeszcze uratować Jastrzębie!

Gość09.01.2020 8:48

"A wiadukt???? Ile można czekać..."

Hola, hola... Powoli.

Przecież jeszcze nawet nie odbyły się w tej sprawie konsultacje społeczne, nie było wizualizacji i forum gospodarczego na ten temat. O braku zupełnie nowego logo promującego ten projekt nawet nie wspominam.

Inżynier Kura09.01.2020 6:24

"A wiadukt???? "

Jakie pięć złotych?
Miasto ma strategię a nie jakieś wiadukty do naprawy.
Strategii, oczywiście, nikt realizował nie będzie, "bezpieczny" budżet nie przewidujemy. Ważne, że jest, ktoś zrobił i zarobił.

Gość 09.01.2020 5:14

A wiadukt???? Ile można czekać...

Gość08.01.2020 23:01

Czyli dworca autobusowego już nie będzie? A było to dzieło życia posła Gadowskiego.

Inżynier Kura08.01.2020 21:46

"nowi mają ulgi i 1 zł za m2 płacą"

Niech się przekwalifikuja na dostawców piasku, zamieniają dworzec w krzemową dolinę.

Jurek 08.01.2020 20:02

To co widzę że w naszym mieście, to dojechać biznes co ludzie od 30 lat mają, i im czynsze podnosić, a nowi mają ulgi i 1 zł za m2 płacą, sami widzą w urzędzie miasta i jest lipa co się dzieje! A tak to nie utrzymacię przedsiębiorstw w naszym mieście co mają duże koszta i myślą zamknąć interes i po zwalniać pracowników, pani prezydent się nie martwi bo już ponad 50 % pracuje w Czechach!!

emeryt08.01.2020 19:49

Jeszcze zróbcie porządek z tym wywozem śmieci,bo w sobotę wszystkie pojemniki pełne a płacić sobie śmieciarze każą i to coraz drożej.Postaram się zrobić zdjęcia jak wywożący sortują śmieci a zdziwicie się,że wszystko do jednego wora.

Wyziew trolla08.01.2020 19:04

Każdego roku Ministerstwo Finansów publikuje zestawienie dochodów osiągniętych przez gminy z podatków w przeliczeniu na jednego mieszkańca. Jastrzębie na 556. miejscu w Polsce spośród 2477 gmin. największe przychody na mieszkańca uzyskał Kleszczów w województwie łódzkim: wieś, w której działa kopalnia odkrywkowa węgla brunatnego oraz elektrownia ?Bełchatów?. Przychody wyniosły aż 31 028,40 zł. Na drugim krańcu tabeli znalazł Potok Górny w województwie lubelskim ? tutaj kwota dochodu podatkowego przypadającego na jednego mieszkańca wyniosła jedynie 454,97 zł.

Gość08.01.2020 19:01

Witam ,a ja tak na szybciora:kiedy kursy naszego MZK zostaną dopasowane do potrzeb mieszkańców,to raz
Autobusy jeżdżące w kierunku Pawłowic czy Bzia nie mogą zrobić jednej rundki na plac autobusowy ,przy K.W.K.,,Zofiółwka,, ?!!!
Płacę podatki i inne takie ,czy do wafla nie ma rady na nasze problemy?!

Gość08.01.2020 18:03

Nie trzeba być geniuszem, żeby przewidzieć, że Jastrzębie, które kurczowo trzymało się rylowni tak skończy. Podatków nie ma, szkody coraz większe, wykształceni i mobilni emigrują, zostali górnicy i emeryci - im wiele nie trzeba. Kto w takim mieście zainwestuje? Niestety garstka tych, którzy są powiązani z JSW robiła wszystko, aby miasto nigdy nie odeszło od górnictwa, wciskając ciemnotę ludziom, że jest to w interesie miasta. Masa krytyczna została już przekroczona, miasto obecnie jest na równi pochyłej. Pozostała tylko kwestia tego, czy likwidacja i upadek miasta będzie chaotyczny, czy też w jakiś sposób kontrolowany.

Inżynier Kura08.01.2020 16:09

"ruszą prace "

Prace koncepcyjne, czyli gadki szmatki.
Co dokwidacji dworca. Przed laty w Jastrzebiu mawiano, ze dworce sa w miastach a na wsiach przystanki.
Skoro urzednicy uznali, ze taka zdobycz cywilizacyjna w miescie jest zbedna, moze zajeliby sie, siegajac do tych samych argumentow, niektorymi swoimi wydzialami? Jesli istnieja watpliwosci co do celowosci takich rozwazan, mozna przeprowadzic konsultacje spoleczne (ktorej w sprawie dworca nie przeprowadzono).

Gość08.01.2020 13:54

@myślący (inaczej?)

"Gość i inż kura to ta sama maruda."

A ja uważam, że Gość i gość to ta sama osoba albo nie. Skoro Darek to Dariusz, dlaczego Marek to nie Mariusz?

Gość08.01.2020 13:39

polska bieda

olo08.01.2020 13:29

Teraz narzekacie ? a trzeba było pomyśleć przy urnach wyborczych !!! a nie dać się otumanić obietnicami z rękawa...w Jastrzębiu się liczą tylko urzędnicy UM i nauczyciele którzy teraz mieli wolne od świąt do Trzech Króli podczas gdy w innych rejonach województwa okres sylwestrowo-noworoczny był normalnymi dniami nauki!!! np. na śląsku cieszyńskim.

myślący08.01.2020 13:29

Gość i inż kura to ta sama maruda. Podobno poza jJastrzębiem mieszka się lepiej! No to żegnamy.

Gość08.01.2020 13:00

Zapytajcie panią prezydent ile kasy jest na kontach UM.

gość08.01.2020 12:55

Nauczyciele mają pracować w szkole a nie administrować miastem. Proszę nie mylić z zarządzaniem. Ta pani w kampaniach przedwyborczych dużo bujania w przestrzeni publicznej obiecała Teraz tej buja ale nas i myśli, że jest taka naumiana.

Plugawy anonim08.01.2020 12:50

My tu gadu gadu a tymczasem....taryfa biletowa w Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.
Za przejazd do 1 kilometra do tej pory płacono 2,20 zł za bilet normalny, teraz proponuje się kwotę 1,60 zł.
Przy odległości od 2 do 5 kilometrów cena biletu ma się zmniejszyć z 3,10 zł do 2,80 zł.
Bilet 20-minutowy nie będzie kosztował już 3,20 zł, a 3,40 zł,
Bilet 40-minutowy nie 3,80 zł a 4,00 zł,
Bilet 90-minutowy nie 4,80 zł a 5,00 złotych Jak to się ma do cen biletów w tej upadającej osadzie górniczej.

Gość08.01.2020 12:20

@inżynier BOLEK

"obiecanej w kampanii wyborczej"

Właśnie chodzi o to, że kampania wyborcza trwa nadal. Pierwsza i druga kadencja zapowiadają szereg kolejnych

szczesliwy08.01.2020 11:37

u nas jest kasa tylko na kawałki chodnikow, byle jakie łatanie dziur na drodze- zwane remontem drogi, szmaciane torby- zwane miejska ekologia, itd

Maksiu08.01.2020 11:30

Jak to Kazik śpiewał:
(...) natomiast dużą część owoców pracy
Pożera aparat administracyjno-urzędniczy
Socjalizm totalitarny zmienił się w koncesyjno-etatystyczny

Ile znudzonych herbatkami biurew zatrudnia Kleszczów i Pawłowice razem? Wydawać pieniądze każdy potrafi, nawet Tusk, ale zarządzać z głową to trzeba umieć. Nauczyciele do szkół! a nie do zarządzania miastem.

inzynier BOLEK08.01.2020 10:45

Proszę Panią kiedy wiadukt? Kiedy remont drogi Jastrzębie-Żory? obiecanej w kampanii wyborczej?

Gość08.01.2020 10:14

Każdy kto widział budżet wie że prezydent kłamie. Nie ma pieniedzy na bezpieczenstwo tylko na pensje w urzędzie i dodatki dla nauczycieli. Na duże inwestycje nie mają nic i czekają jak w każdej bajce na pozyskanie środków zewnętrznych.

kononowicz08.01.2020 8:42

Płacę duże podatki od nieruchomości. Pode mną fedrują a nawet nie ma pracy dla mnie w tym mieście. Tak jak wcześniej ktoś napisał, miasto niewiele ma z kopalń oprócz szkód. Skandal

do Gość Dziś o 7:2808.01.2020 8:42

Gmina Kleszczów ma na swoim terenie tylko jedną kopalnię .... i jest najbogatszą gminą w Polsce , my mamy de facto trzy kopalnie i miasto ledwo wiąże koniec z końcem to fenomen w skali światowej , to ja się pytam jak funkcjonują miasta i gminy gdzie nie ma żadnych zakładów.

Kierownik WC08.01.2020 8:38

Na dworcu podobno filie ma otworzyć Microsoft i Aple ... ale mają być to tylko punkty sprzedaży produktów :)

Inżynier Kura08.01.2020 8:00

"Są pieniądze na bezpieczne funkcjonowanie miasta"

Tak, znaczy miasta nie zlikwidują. 1600 pracowników UM otrzyma pensje. Mieszkańcy będą egzystować wśród pogarszających się warunków życia i regresu cywilizacji.
Mamieni o powrocie kolei a likwidowany jest nawet dworzec autobusowy.
Tak rysuje się miasto, które wkrótce ma żyć z IT i turystyki.

Gość08.01.2020 7:28

"środków nie zabraknie na bieżące funkcjonowanie"...

Czegoś tu nie rozumiem. W tej upadającej osadzie górniczej swoją siedzibę ma JSW, największy w Europie producent węgla koksowego. I co z tego mamy oprócz pracy dla mieszkańców gmin ościennych i szkód górniczych? Takie za przeproszeniem Pawłowice potrafią z jednej kopalni wycisnąć maksymalne podatki.
Czy tylko nieudolność pani burmistrz przekłada się na brak perspektyw dla jej poddanych? Chyba tylko.