Pogoda na dziś zobacz prognozy
 19°14°
Sklep Medicanna
13 stycznia 2020

Tam giną ludzie - przejścia dla pieszych [video]

Tam giną ludzie - przejścia dla pieszych [video]
fot. Damian Hetman / jastrzebieonline.pl

Powinny to być bezpieczne miejsca dla pieszych na drogach. Coraz częściej jednak stanowią śmiertelne zagrożenie. Na pasach rocznie ginie 200 osób w całej Polsce, przeważnie z winy kierowców.

Mundurowi zwracają uwagę na to, że przejście dla pieszych powinno zapewniać bezpieczeństwo, tak się jednak coraz częściej nie dzieje. Policja Śląska przedstawiła spot pt. „Zanim ominiesz, pomyśl...”. Jego pomysłodawcą  jest śląska drogówka,   która do udziału w nim zaprosiła aktorkę Kingę Preis. 

- Zamiarem policjantów było pobudzenie świadomości, co do zagrożeń na drodze, a tym samym zbudowanie właściwych relacji pomiędzy uczestnikami ruchu drogowego. Poprzez spot mundurowi chcieli zachęcić do refleksji zarówno pieszych, jak i kierowców - informuje Policja.

Według policyjnych danych 87% wypadków na oznakowanych przejściach dla pieszych spowodowanych jest z winy kierowców, a 10% - pieszych. 

Polub i udostępnij
Czytaj też

Zderzenie samochodów w pobliżu szpitala Zderzenie samochodów w pobliżu szpitala

Piesi mogli zginąć na pasach Piesi mogli zginąć na pasach

Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (16)
Gerard15.01.2020 20:55

Trafili 100% w rejestracje auta które wyprzedziło na pasach!!! Tak właśnie jeżdżą kierowcy po Jastrzębskich drogach z literami SWD w swojej rejestracji! Brawo!

Pieszy kierowca 15.01.2020 11:29

Kiedyś uczono poruszania sie pieszych przed wejściem na pasy Popatrz w lewo potem w prawo i jeszcze raz w lewo teraz pieszy wchodzi nie patrzy w cale bo myśli że ma pierwszeństwo Kierowcy nie są bez winy ale lepiej się upewnić czy coś nie nadjeżdża a wtargnięcie na pasy też powinno być karane

Erobeesoen14.01.2020 13:10

Prawda jest taka, ze w tym jastrzebiu to chodzicie jak pipki. Nikt nie patrzy czy z naprzeciwka jedzie samochod. A jak juz widze tych, ktorzy nosza sluchawki i wgl nie patrza na jezdnie to ch mnie strzela

Gorniczek14.01.2020 9:40

Czemu w mieście nie ma fotoradarów? Ze 3 by się przydały....gdzie panowie policjanci? W dzień nie uświadczysz potrolu bo w autach się wożą, przejadą i tyle ich było widać.... Prewencja i jeszcze raz prewencja. !

Gość14.01.2020 5:59

@Erni

"Niech kierowcy przyjadą do Holandii"

A gdzie to jest? Przecież nie ma już takiego kraju jak Holandia. Weź się czasem zorientuj, co w świecie słychać.

Pieszy14.01.2020 2:34

Niech lepiej Urząd Miasta naprawi podświetlenia przejścia dla pieszych na które wydali po 70 tys. Złoty. Były sprawne tylko kilka miesięcy ,teraz popsute i mają wywalone..

Emi13.01.2020 21:56

Niech lepiej zainwestują w przejścia w jebiu jest z nimi tragedia

Gps13.01.2020 21:50

Nagminnie wpajają przechodniom, że mają pierwszeństwo na pasach. I wielu nie myślących wykorzystuje to. Nie rozglądają się przed wejściem na przejście. W wielu przypadkach takie pierwszeństwo okazuje się ostatnim pierwszeństwem. Edukacja, edukacja i jeszcze raz edukacja. Proszę włączyć myślenie.

Erni13.01.2020 21:33

Niech kierowcy przyjadą do Holandii..... Od razu wszystkiego się nauczą

maziizam13.01.2020 20:37

Światła obok szpitala powinny być zlikwidowane, a uruchomione przejście podziemne koło szpitala - zgadzam się z Inżynier Kura

Likwidacja migających pomarańczowych świateł przy przejściach zlikwidować to samo tablice prędkości samochodów (wyrzucone pieniądze w błoto, a nawet rozpraszają kierującego) za to doświetlić przejścia oraz każde przejście z miejscem pomiędzy pasami ruchu dla pieszego tak żeby pieszy mógł na dwie raty przejść i nie blokować ruchu.

Za to piesi powinni ubierać się w nocy w jaskrawe kolory lub założyć kamizelkę, odblask itd naprawdę dają sobie przez to większa szansę na przeżycie!!

20.0013.01.2020 19:52

Nie zgadzam się. Do wielu wypadków przyczyniają się piesi. Nagminnie piesi nie upewniają się, czy nadjeżdża jakiś pojazd, ubrani są na czarno bądź szaro i naszych słabo oświetlonych przejściach są niewidoczni!!! Często też okazują brak szacunku kierowcom.

szofer13.01.2020 17:05

Kiedyś ludzie sprawdzali czy przejście przez jezdnię jest bezpieczne. Teraz myślą MAM PRAWO WOLNO MI i idą często zapatrzeni w smartfony. Nie mówię że zawsze ale bardzo często. Pierwszeństwo pieszego miało poprawić jego bezpieczeństwo a zadziałało odwrotnie.

Górnik13.01.2020 15:47

Moim zdaniem powinni zmienić oświetlenie na przejściach , bo to co świeci na pomarańczowo nic nie daje na ul podchalanskiej jeszcze jak pada to piesi są mało widoczni

Gość13.01.2020 7:28

Inna sprawa, że przejście dla pieszych koło szpitala mimo, że posiada sygnalizację świetlną, co - nomen omen - miałoby się jednak p[rzyczynić do poprawy bezpieczeństwa, to nazbyt często nie spełnia swojej roli. Dlaczego? Bo wiecznie spieszący się piesi nie mają czsu na naciskanie przycisku i czekanie na zielone, tylko przebiegają!

Przechodzień13.01.2020 7:25

Jadąc wieczorem się po naszym pięknym mieście zauważam, że np. większość przejść dla pieszych - szczególnie te na al. Piłsudskiego - są oświetlone tylko z jednej strony. po drugiej cima.
W związku z tym, przechodzień będący w tej nieoświetlonej strefie staje się niewidoczny i o nieszczęście aż się prosi.

Inżynier Kura13.01.2020 7:02

Koło szpitala jest podziemne, ale instalacja elektryczna i dostosowanie dla niepełnosprawnych przerosło możliwości urzędników. Uznali, że to niewykonalne.