Drogi Użytkowniku,

Dziękujemy za zainteresowanie portalem JastrzebieOnline.pl.

W związku z nowymi regulacjami o ochronie danych osobowych zaktualizowaliśmy chcemy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych przez serwis JastrzebieOnline.pl. Dbamy o to aby Twoje dane były bezpieczne. Jednocześnie informujemy o stosowaniu plików cookies.

Zaktualizowaliśmy w tym celu regulamin portalu oraz politykę prywatności i plików cookies – prosimy o zapoznanie się z nimi.

Klikając przycisk „przejdź do portalu” akceptujesz nowe postanowienia wymienionych dokumentów.

Zamknij komunikat
Pogoda na dziś zobacz prognozy
 0°-3°
20 stycznia 2020

JSW: Zapełnione zwały węgla. Wstrzymają wydobycie?

JSW: Zapełnione zwały węgla. Wstrzymają wydobycie?
fot. pixabay

Polskie górnictwo boryka się z problemem sprzedaży węgla. Zwały tego surowca są zapełnione. Czy oznacza to ryzyko wstrzymania lub ograniczenia wydobycia? Również Jastrzębska Spółka Węglowa ma duże zapasy węgla.

Jak informują działacze związkowi na zwałach Jastrzębskiej Spółki Węglowej znajduje się ok. 1,5 mln ton węgla.  Większość to węgiel energetyczny, z którego korzystają elektrownie oraz indywidualni odbiorcy. Może to, w dłuższej perspektywie oznaczać problem z fedrowaniem, gdyż nie będzie po prostu, gdzie składować tego surowca. JSW podjęła działania zaradcze - przygotowała inne składowiska. Działacze uważają jednak, że najwłaściwszym rozwiązaniem powinna być sprzedaż.

JSW to producent głównie węgla koksowego, a z jego zbytem nie ma problemów. Kwestią zmienną jest jego cena - zależna od koniunktury światowej. Spółka nie jest więc w tak trudnej sytuacji, jak kopalnie, którego podstawowym produktem nie  jest węgiel energetyczny.

Polub i udostępnij
Czytaj też

Związkowcy chcą po 120 tys. zł dla górników [video] Związkowcy chcą po 120 tys. zł dla górników [video]

Kto nowym prezesem JSW? Kto nowym prezesem JSW?

Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (86)
Gość14.02.2020 17:01

W USA kopalnia sprzedaje wegiel w granicach 200 zl/tone. Za wegiel z dostawa do domu dolicza sie 8%.

W Polsce cena wegla z dostawa to okolo 900 zl . Jezeli porownamy koszty wydobycia do kosztow transporu to od razu widac gdzie jest problem. Najwieksza kase robia handlarze pomimo minimalnych kosztow operacyjnych. Jak JSW (albo my Polacy jako teoretyczni wlascicele kopaln ) miala by miec klopoty finansowe to wystarczy zainwestowac we wlasna siec dystrybucji (to tylko 8% kosztow wydobycia ) i zwiekszyc zyski o 200-300 % . Duzo kasy dla braci gornikow a i mozna obnizyc cene w detalu do 600 zl - same korzysci dla wlasciciela kopaln (czyli dla obywateli Polski). Strate poniesie tylko mala grupa milionerow zarabiajacych na handlu. No ale jest to mozliwe w USA a nie w Polsce gdzie kopalnie sa zarzadzane w interesie zarzadcy a nie wlascicieli.

Gośc23.01.2020 8:53

Poczytajcie przynajmniej raz co dzieje się na świecie , o gospodarce,o kapitalizmie gdzie rządzi cena,popatrzcie na nowe technologie. Wy sami montujecie panele słoneczne,pompy ciepła itp itd. Popatrzcie za okno jaką mamy zimę.Zapotrzebowanie na węgiel będzie spadac i jest to nieodwracalne. Osobiście jako górnik bo nim jestem nie brałbym żadnych kredytów długoterminowych i hipotecznych bo górnictwo w ciągu kilku lat będzie najmniej atrakcyjne płacowo.Niestety czasy węgla który miał wynieśc ludzkośc na większy poziom cywilizacyjny dobiegają końca. Współczuję sobie i współczuję Wam, początku końca.

urlopy górnicze?23.01.2020 8:20

A kto wam znowu da pieniądze na te urlopy Unia Europejska ? Ostatnie przerąbaliście i znowu chcecie? Ile lat trzeba będzie jeszcze finansować wasze siedzenie w domu? Brakuje rąk do pracy w budowlance - tam do roboty ( niektórzy wtedy dowiedzą się co to znaczy praca, albo zakładać firmy - wtedy dowiecie się co to znaczy płacić z własnych kieszeni podatki).

Gość23.01.2020 6:05

Albo ta cała Greta.

Ugościł ją, przyjął pod swój dach i pokazał kopalnię jakiś emerytowany związkowiec.

I od razu wylała się na niego cała fala hejtu. O co ten szum? Brać górnicza nie rozumie nadchodzących zmian?

Gość22.01.2020 19:40

@Gerpard sy GRP 2

O ile jeszcze w ogóle w lipcu JSW będzie istniała.

Gerpard sy GRP 222.01.2020 17:10

Jo spokojnie czekom na premijo w lipcu .

Gość22.01.2020 5:58

@Alvaro

"można skorzystać z odejścia na urlopy lub odprawę pieniężną"

Eldorado sie skończyło. Teraz zamiast odpraw będzie skierowanie do PUP-u na przekwalifikowanie. Zapraszamy!

Gość21.01.2020 18:39

jaaa... wy się znocie... jak zarząd spólki z Dudą i Kukizem... ja ja...

Kaz21.01.2020 16:27

Żadnych urlopów górniczych, prezydent Duda was potrzebuje z kilofami.

Alvaro21.01.2020 9:31

Jak w kwietniu, to w lutym musieliby ogłosić że można skorzystać z odejścia na urlopy lub odprawę pieniężną

Pokaż wszystkie opinie (86)