Pogoda na dziś zobacz prognozy
 18°16°
Wesele w Dąbrówce
20 stycznia 2020

Uwaga! Zmuszali ich do żebractwa za granicą [video]

Uwaga! Zmuszali ich do żebractwa za granicą [video]
fot. KMP Jastrzębie

Wielu jastrzębian pracuje lub ma rodzinę w Wielkiej Brytanii. Ważną informacją będzie dla nich, że działała tam szajka zmuszająca Polaków do żebractwa. Rozpracowali ją śląscy policjanci.

Policjanci z wydziału kryminalnego katowickiej komendy wojewódzkiej zajmujący się zwalczaniem handlu ludźmi wpadli na trop kilku mieszkańców Dolnego Śląska, którzy wykorzystywali obywateli Polski do pracy przymusowej i żebractwa na terenie Wielkiej Brytanii. Śląscy kryminalni nawiązali współpracę z brytyjską policją, a na wniosek polskiej i brytyjskiej prokuratury powstał Wspólny Zespół Dochodzeniowo-Śledczy. Dzięki międzynarodowej współpracy służb zatrzymano łącznie kilkadziesiąt osób, w tym czterech mieszkańców Dolnego Śląska, którzy trafili do aresztu. Za handel ludźmi grozi im od 3 do 15 lat więzienia.

- Na terenie Polski zatrzymano 4 osoby. Mężczyźni w wieku 42 i 20 lat oraz kobiety w wieku 72 i 41 lat zostali doprowadzeni do prokuratury. Zebrany w sprawie materiał dowodowy pozwolił na postawienie im prokuratorskich zarzutów handlu ludźmi. Podejrzani w Polsce werbowali chętnych do pracy w Wielkiej Brytanii, gdzie z kolei wykorzystywali pokrzywdzone osoby w pracy o charakterze przymusowym oraz w żebractwie. Z tego tytułu przestępcy czerpali korzyści majątkowe. Proceder prowadzili przez kilka miesięcy 2016 roku. Decyzją sądu zatrzymani trafili na 3 miesiące do aresztu. Za handel ludźmi grozi im od 3 do 15 lat więzienia. Czynności w sprawie trwają, a śledczy planują kolejne zatrzymania - informuje śląska policja.

Polub i udostępnij
Czytaj też

Ukrywała narkotyki w słoiku Ukrywała narkotyki w słoiku

22-latce spodobała się kradzież 22-latce spodobała się kradzież

Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (5)
Zołza z Zofiófki21.01.2020 15:56

Do Gościa 7:56.Jedni to robią na legalu inni nie LOL

kononowicz20.01.2020 10:13

Wygląda na to, że nasi górnicy też są zmuszani do przymusowej i bezsensownej pracy...

Inżynier Kura20.01.2020 8:09

Ale to po polsku mówili im co robić, a nie w obcym języku. Gomułka i Duda by pochwalili.

Gość20.01.2020 7:56

A od kiedy załatwienie komuś pracy podpada pod handel ludźmi?

Wobec tego tak samo podejrzany jest ot chociażby urząd pracy.

Gość20.01.2020 7:43

Dlaczego nikt nie wpadł do tej pory na "zatrudnienie" w ten sposób okupujących małe przejście podziemne?