Drogi Użytkowniku,

Dziękujemy za zainteresowanie portalem JastrzebieOnline.pl.

W związku z nowymi regulacjami o ochronie danych osobowych zaktualizowaliśmy chcemy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych przez serwis JastrzebieOnline.pl. Dbamy o to aby Twoje dane były bezpieczne. Jednocześnie informujemy o stosowaniu plików cookies.

Zaktualizowaliśmy w tym celu regulamin portalu oraz politykę prywatności i plików cookies – prosimy o zapoznanie się z nimi.

Klikając przycisk „przejdź do portalu” akceptujesz nowe postanowienia wymienionych dokumentów.

Zamknij komunikat
Pogoda na dziś zobacz prognozy
 0°°
21 stycznia 2020

Związkowcy chcą podwyżek płac w górnictwie

Związkowcy chcą podwyżek płac w górnictwie
fot. Kompania Węglowa

Centrala Związkowa „Sierpień 80” wystosował do pozostałych organizacji pracowniczych list. Poruszono w nim m.in. potrzebę podwyżek płac w górnictwie oraz politykę energetyczną rządu.

„Sierpień 80”  wskazuje na potrzebę podwyżek płac w górnictwie. Działacze uważają, że wbrew obiegowym opiniom i publikowaniu w mediach średnich wynagrodzeń oraz nagłaśnianie „rzekomych przywilejów górniczych”, płace w górnictwie nie należą do wysokich.

-  Choć górnicy ponieśli ciężar kryzysowych czasów branży i przekształceń tej branży, to od lat nie mieli realnych podwyżek wynagrodzenia za pracę. Górnicy chcą  pracować i zarabiać pieniądze. Aby branża przetrwała i miał kto wydobywać węgiel, we wszystkich spółkach wydobywczych (Polska Grupa Górnicza, Jastrzębska Spółka Węglowa, Tauron Wydobycie i Lubelski Węgiel Bogdanka) konieczne są podwyżki płac i wprowadzenie Zakładowych Układów Zbiorowych Pracy. Górnictwo węgla kamiennego jest jedyną branżą w Polsce, w której od ponad 10 lat nie było żadnych podwyżek płac – piszą działacze „Sierpnia 80”.

Związkowcy wskazują również na powiększające się zwały węgla w polskich kopalniach i wzrost importu węgla z Rosji.

„Sierpień 80” odniósł się również do sytuacji Jastrzębskiej Spółki Węglowej.  Działacze wskazują nie tylko na rosnące zapasy węgla energetycznego, ale na możliwe problemy z węglem koksującym.  Niepokojące jest to, że jeden z poważnych odbiorców tego surowca ArcelorMittal Poland ogranicza swoją produkcję i istnieje niebezpieczeństwo, że w skutek polityki klimatycznej Unii Europejskiej być może wycofa się z Polski.

- Związki zawodowe działające w górnictwie, wzorem lat poprzednich, muszą stanąć razem, ramię w ramię przeciwko lekceważeniu przez rządzących i braku niezbędnych decyzji. Sytuacja jest na tyle poważna, że dłużej tolerować jej nie można – uzasadniają w piśmie związkowcy z „Sierpnia 80”.

Polub i udostępnij
Czytaj też

Kiedy i czy w ogóle górnicy dostaną premię z zysku? Kiedy i czy w ogóle górnicy dostaną premię z zysku?

Hejt na górników potępia coraz więcej osób Hejt na górników potępia coraz więcej osób

Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (57)
Gość23.01.2020 6:48

@Lokator

"proponuje wystartować w następnych wyborach"

Jestem akurat wyznawcą powiedzonka "jeśli nie potrafisz, nie pchaj się na afisz". Natomiast osoby kandydujce a tym bardziej wybrane i obecnie piastujące podobne stanowiska muszą liczyć się z krytyką. To jest nieuniknione.

Gość23.01.2020 6:01

Przecież górnicy to światli ludzie.

Zawsze się mogą przekwalifikować na jastrzębskich przewodników.

Wszak pani burmistrz obiecała nam turystykę i branżę IT. O, albo na programistów. Mogliby programować pralki.

pol22.01.2020 23:36

Zdecydowanie popieram podwyżki, im szybciej to padnie tym lepiej.

Lokator 22.01.2020 20:59

Czytając te komentarze aż mi jes was żal marnujcie sie poprostu ,proponuje wystartować w następnych wyborach do rady miasta szkoda zeby taki potencjał sie marnował .

UFO22.01.2020 19:29

Jedno jest pewne bracia górnicy;
Im więcej będzie widać na dachach instalacji fotowoltaicznych, tym mniej proporcjonalnie będzie malał popyt na nasz węgiel.

@ Do polak wegiel.... 22.01.2020 14:33

a my pól nie mamy???

Polak węgiel dwa bratanki22.01.2020 10:50

"jest surowiec naruralny pod ziemia to sie go wydobywa..."

O to wlasnie chodzi, nie ma to sensu, ale sie go wydobywa.
Sprzdac nie mozna, produkcja stali w Kraju ustaje, produkowac prad z wegla coraz drozej, ale sie go wydobywa, bo trzeba utrzymac nieliczna grupe beneficjentow tego stanu rzeczy i bez refleksji dewastowac srodowisko naturalne.

Gość22.01.2020 10:28

Nie ma zbytu to pensje obciąć a nie podwyżki.

Gość22.01.2020 8:50

Węgiel na zwałach i zamiast ograniczyć dalsze wydobycie i zatrudnienie o 50% to oni chcą na tych samych warunkach zarabiać więcej. Gdzie tu logika? Zresztą co ja wypisuję, wymagać myślenia od górnika to porażka.

Gość22.01.2020 8:00

Działacz związkowy to najlepszy zawód świata. Nic nie robisz, za nic nie ponosisz odpowiedzialności, nic nie potrafisz, a kasa płynie szerokim korytem do twojej kieszeni.

Pokaż wszystkie opinie (57)