KIK Jastrzębie
Pogoda na dziś zobacz prognozy
 16°11°
BS Kredyt bez gwiazdek
22 stycznia 2020

Szkoła otrzymała złom w darze

Szkoła otrzymała złom w darze
fot. SP 14

Ponad 3 tony złomu ofiarowali mieszkańcy Boryni i Skrzeczkowic Szkole Podstawowej nr 14. Dzięki jego sprzedaży nowego blasku nabrał ogród znajdujący się w atrium szkoły.

Za zebrane w ten sposób pieniądze udało się kupić prawie 100 roślin (docelowo na wiosnę będzie ich 146). Choć ogród zaprojektował architekt Marcin Dziadek, większość prac wykonali uczniowie.

- Ważne jest to, że sami ten ogród zrobili i sami będą o niego dbać. Dzięki temu projektowi dzieci nauczyły się przede wszystkim pracy. Zobaczyły, jak wygląda budowa ogrodu od podstaw. To była mrówcza praca, choć szczerze mówiąc, byłam w szoku, jak szybko udało się to zrobić. Na tym jednak praca uczniów się nie kończy, to oni będą pielęgnować rośliny - tłumaczy Magdalena Wyrembelska, opiekunka projektu. Na środku kwadratowego dziedzińca zasadzono wiśnię.

Prócz niej w ogrodzie pojawiły się także sadzonki czarnego bzu, lilaków czy hortensji. Przy wyborze konkretnych roślin niezwykle istotny był czas ich kwitnienia.

-  Dobieraliśmy rośliny tak, by większość z nich kwitła wiosną i jesienią, bo latem nas tutaj nie ma. Stąd też jest sporo gatunków zimozielonych lub takich, które mają owoce widoczne zimą. Pierwsze kwiaty pojawią się już od lutego - podkreślała Magdalena Wyrembelska.

W ciepłe dni atrium jest zawsze otwarte.

Polub i udostępnij
Czytaj też

Będzie skup złomu na Podhalańskiej? Będzie skup złomu na Podhalańskiej?

Pożar na złomowisku Czy to było podpalenie? Pożar na złomowisku Czy to było podpalenie?

Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (11)
gość23.01.2020 6:46

Cenna inicjatywa. Jak się dba tak się ma. Brawo mieszkańcy i kadra szkoły!

gość22.01.2020 22:43

Na chodniki nie mają a na drzewka mają. Niech ta Anna podda się do dymisji ze swoimi pupilami. Andrzejek odszedł i znowu nikt nie myśli w tej edukacji. Nowy wiadomo, że z peło, wieć nic nowego nie będzie.

Gość22.01.2020 22:38

Są szkoły z robakami i grzybami a prezydent bluszcze kupuje.

Boryniok22.01.2020 20:14

A nasz niedoszły kulawy kościelny swój złom przytachał? Bo jak brać to pierwszy ale jak dać to go nie widać.

WS22.01.2020 18:33

Super inicjatywa, super realizacja. Tak to w tym mieście wygląda. Jak nie zrobisz sam to nie ma co liczyć na władze miasta. A co z boiskiem przy szkole? Z tym problemem systemem gospodarskim chyba sobie nie poradzą. Kiedyś na boisko wychodziło się w obuwiu sportowym teraz dzieci chcąc wyjść na boisko musieli by założyć gumiaki. Taką mamy teraz władzę w mieście, że zaczynają coś robić ale nic nie doprowadzają do końca. Nikogo nie interesuje to,że już dwa lata uczniowie nie mogą korzystać z boiska. PORAŻKA

gość22.01.2020 18:26

Im zamiast ogrodu przed szkołą potrzebne są w Sołectwie chdniki, których w ogóle brak. Dzieci do szkoły chodzą poboczami i narażają się na utratę zdrowia i życia. Niech prezydent z maryśką wyjdą z siebie, staną obopk siebie i niech zaczną myśleć, a nie bujać w obłkach. Maryśka ma już wiek emerytalny wg PO, bierze emeryturę i wielką wypłatę a nic nie robi!! Reorganizacja w urzędzie i będą pieniądze na niezbędne chodniki i inne wydatki!!!!

gość22.01.2020 10:50

A kiedy zrobią chodnik dla dzieci uczeszczających do szkoły? Tak urząd dba o bezpieczeństwo najmłodszych? Ograniczyć zbędne omprezki i kasa się znajdzie. Masakira na tej Boryni!

Gość22.01.2020 10:26

Są szkoły które się rozpadają i szkoły na wsiach które remontuje prezydent.

Gość22.01.2020 7:57

To bardziej pomoc dla dostawców sadzonek.

Gość22.01.2020 7:34

pięknie...

Gość22.01.2020 6:17

"ogród znajdujący się w atrium szkoły"

Za moich czasów to w szkole przede wszystkim były klasy.

I nauczyciele z powołania. Nie to, co teraz. Żal mi was, dzisiejsi uczniowie.