Drogi Użytkowniku,

Dziękujemy za zainteresowanie portalem JastrzebieOnline.pl.

W związku z nowymi regulacjami o ochronie danych osobowych zaktualizowaliśmy chcemy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych przez serwis JastrzebieOnline.pl. Dbamy o to aby Twoje dane były bezpieczne. Jednocześnie informujemy o stosowaniu plików cookies.

Zaktualizowaliśmy w tym celu regulamin portalu oraz politykę prywatności i plików cookies – prosimy o zapoznanie się z nimi.

Klikając przycisk „przejdź do portalu” akceptujesz nowe postanowienia wymienionych dokumentów.

Zamknij komunikat
Pogoda na dziś zobacz prognozy
 0°°
27 stycznia 2020

Na co można było wydać miliony złotych w Jastrzębiu?

Na co można było wydać miliony złotych w Jastrzębiu?
fot. UM Jastrzębie

Miasto Jastrzębie, jak i pozostałe gminy górnicze musiało zwrócić miliony złotych z tytułu pobranych od spółki górniczej podatku od podziemnych wyrobisk. Te pieniądze można było przeznaczyć na przedszkola, żłobki, remonty dróg.  

Przedstawiciele świata nauki, samorządowcy i reprezentanci strony rządowej debatowali nad tym, jak rozwiązać problem podatku od wyrobisk górniczych.

Seminarium eksperckie zwołano z inicjatywy przewodniczącej zarządu Stowarzyszenia Gmin Górniczych w Polsce, Anny Hetman, w siedzibie Rzecznika Praw Obywatelskich w Warszawie.

Niejasne definicje zawarte w przepisach podatkowych stały się dla polskich gmin nie lada problemem. Samo Jastrzębie-Zdrój po zmianie wykładni podatkowej musiało zwrócić 102 miliony złotych. Kwotę podatku, pobranego zgodnie z wcześniejszymi przepisami, należało zwiększyć o karne odsetki. Zmiana interpretacji przepisów pociągnęła za sobą brak w budżecie kolejnych 130 milionów. Dla gmin to ogromne obciążenie. By sobie z nim poradzić, dwie z nich musiały dokonać emisji obligacji, jedna – zaciągnęła kredyt. Konsekwencje tego odczuwają również jastrzębianie. Wiele spośród zaplanowanych inwestycji (w tym te związane z budową dróg, oświetlenia ulicznego, żłobków i przedszkoli) musiało zostać ograniczone lub odsunięte w czasie.

- Nie sposób zarządzać miastem bez stabilnego i przejrzystego prawa. To musi być podstawa. Podczas spotkania mogliśmy wspólnie z ekspertami zastanowić się, jak zmienić prawo, by nie narażać w przyszłości polskich gmin na tak poważne konsekwencje, jak te, z którymi musimy się teraz zmierzyć - mówiła przewodnicząca Stowarzyszenia Gmin Górniczych, Anna Hetman.

Historia sporu dotyczącego podatku od wyrobisk górniczych sięga 2011 roku (w tym roku Trybunał Konstytucyjny dokonał interpretacji, wyłączającej wyrobiska górnicze z podstawy opodatkowania podatkiem od nieruchomości). Z konsekwencjami, związanymi ze zmieniającą się definicją „budowli” w polskim prawie, gminy borykają się do dziś.

 

Polub i udostępnij
Czytaj też

W JSW nie ma już siły wyższej W JSW nie ma już siły wyższej

Górnicy oddają krew i ratują chorych na wirusa Górnicy oddają krew i ratują chorych na wirusa

Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (40)
Marzyciel02.02.2020 10:43

Zmieniłbym ,,podziemia? na największy klub podziemia w Europie

Gość29.01.2020 19:41

Druga kadencja,a ta kobieta dalej nic nie robi!

;-)29.01.2020 10:02

@haha

PiS jest pod tym względem nielepsze.

Brak jest po prostu alternatywy. Powinien nim być bezpartyjny manager.

haha29.01.2020 0:08

hetmanka zarzneła jastrzebie teraz szuka kasy z JSW hahahahha macie swoje PO chcieliscie to macie:D

C:WINDOWS_28.01.2020 12:34

"na mieście kupa ćpunów i alkoholików'

I złodziejów.

Bo każdy ćpun i alkoholik to złodziej jest.

SRK28.01.2020 6:18

Na zz zawsze mają mało

Gość28.01.2020 2:33

Na monitoring i zwiększenie bezpieczeństwa przed jastrzębską patologią, bo strach wyjść z domu, na mieście kupa ćpunów i alkoholików.

Ja27.01.2020 20:53

Ania wracaj do szkoły. Może tam wielka rada pedagogiczna cię doceni

b27.01.2020 18:24

na cement pod widukt

Gość27.01.2020 18:14

ja bym dał na kościół :D

Pokaż wszystkie opinie (40)