Drogi Użytkowniku,

Dziękujemy za zainteresowanie portalem JastrzebieOnline.pl.

W związku z nowymi regulacjami o ochronie danych osobowych zaktualizowaliśmy chcemy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych przez serwis JastrzebieOnline.pl. Dbamy o to aby Twoje dane były bezpieczne. Jednocześnie informujemy o stosowaniu plików cookies.

Zaktualizowaliśmy w tym celu regulamin portalu oraz politykę prywatności i plików cookies – prosimy o zapoznanie się z nimi.

Klikając przycisk „przejdź do portalu” akceptujesz nowe postanowienia wymienionych dokumentów.

Zamknij komunikat
Pogoda na dziś zobacz prognozy
 0°-3°
30 stycznia 2020

Korupcja w spółce górniczej. Jest akt oskarżenia

Korupcja w spółce górniczej. Jest akt oskarżenia
fot. CBA

Powstał akt oskarżenia w związku z korupcją, jakiej dopuścili się pracownicy Spółki Restrukturyzacji Kopalń. Zarzuca się im ustawianie przetargów i łapówki.

Śląski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Katowicach skierował do Sądu Rejonowego w Będzinie akt oskarżenia przeciwko 20 osobom zamieszanym w aferę łapówkarską.

Wśród oskarżonych jest m.in. były wiceprezes Spółki Restrukturyzacji Kopalń Mirosław S. oraz śląskie przedsiębiorca Grzegorz G. Obaj oskarżeni zostali ujęci przez funkcjonariuszy CBA „na gorącym uczynku”, w chwili, gdy Grzegorz G. przekazywał Mirosławowi S. 30 tys. zł. Korzyść majątkowa została przekazana w zamian za niedopełnienie ciążącego na nim obowiązku zapewnienia prawidłowego wydatkowania środków publicznych stosownie do prawa zamówień publicznych i w zamian za nadużycie udzielonych mu uprawnień, polegające na preferencyjnym traktowaniu jednej ze spółek w przetargach publicznych organizowanych w SRK. 

W toku śledztwa prokurator ustalił, że proceder korupcyjny dotyczył kolejnych osób zatrudnionych w SRK i pełniących funkcje publiczne. Zgromadzony materiał dowodowy pozwolił na przedstawienie zarzutów przyjęcia korzyści majątkowych również Markowi C.  (byłemu kierownikowi Zespołu Monitorowania Procesów Likwidacji Kopalń SRK), Przemysławowi K. (byłemu dyrektorowi kopalni Boże Dary) i Bogdanowi P. (byłemu dyrektorowi kopalni Makoszowy).

Jak ustalił prokurator łącznie przyjęte korzyści majątkowe wyniosły ponad 156 tys. zł, przy czym 49 tys. zł wręczono w gotówce, a w pozostałym zakresie były to takie korzyści jak prawo użytkowania samochodu czy sponsorowane wyjazdy zagraniczne.

Polub i udostępnij
Czytaj też

Związkowcy chcą po 120 tys. zł dla górników [video] Związkowcy chcą po 120 tys. zł dla górników [video]

Kto nowym prezesem JSW? Kto nowym prezesem JSW?

Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (20)
Górnik01.02.2020 9:29

Stawki korupcyjne za pis są większe niż za PO.

Do KitKat31.01.2020 19:04

Jesteś z tych co biorą i wskazują innych, czy zazdrościsz, że zarabiają w swoich prywatnych gabinetach.
Mam sporo lat i doświadczenie z leczeniem się i swojej rodziny. Żyję ja i moi bliscy. Nie dałem nigdy żadnej łapówki, a jak kiedyś próbowałem to zrobić, to młody lekarz tak warknął, że zmuszony go byłem przeprosić. To było za czasów "socjalistycznych" gdzie podobno brali wszyscy. Teraz leczę się w państwowej przychodni, gdzie lekarze nic nie mogą, bo tak działa tzw. służba "zdrowia". Również prywatnie, płacąc. Ale to nie są łapówki. Ty powtarzasz zasłyszane głupoty. Zwróć się do PiS z pytaniem dlaczego służba zdrowia na którą płacimy spore pieniądze działa coraz gorzej. Lekarz niema wyboru.

Pan koperta31.01.2020 15:29

Ale to było w gabinecie prywatnym.

KitKat31.01.2020 11:10

Lekarze też nie biorą łapówek. Oni przyjmują pieniądze.
Grodzki i koledzy wyjasnia, dlaczego on moze.

Gość31.01.2020 9:03

Gosc 7.35 pisz konkretnie nazwiskami którzy dyrektorzy ,prezesi są złodziejami i nazwiskami kto jest degeneratem.Opluwac każdy potrafi.

Gość II31.01.2020 7:35

To zdegenerowana władza, która daje możliwość okradania,. Wszyscy którzy dzis są prezesamii, dyr, kier, są z nadania Pisu. Oni mają pozwolenie na bogacenie się, ale muszą się dzielić z partia. Jak my dojdziemy do władzy, nie PO, to policzymy się z tymi złodziejami

C:WINDOWS_31.01.2020 7:33

PO i PiS są siebie warci. Zresztą każda opcja polityczna w tym dzikim kraju jest do toopy.

Kiedy gasną światła kamer, wspólnie się doskponale dogadują, jakby tu jeszcze ograć naiwnych rodaków.

Jan30.01.2020 22:32

Lapowki licz razy 100.

gość30.01.2020 19:02

A co z terenami po kopalni 1 Maja też rozeszły się jak ciepłe bułeczki

kogo popierali? 30.01.2020 18:09

Takie korupcje tylko za zgodą PiS.

Pokaż wszystkie opinie (20)