KIK Jastrzębie
Pogoda na dziś zobacz prognozy
 15°
Wynajmij biuro od 2 zł
31 stycznia 2020

5 mln zł długu do spłacenia. Kiedy oddadzą? Nie wiadomo

5 mln zł długu do spłacenia. Kiedy oddadzą? Nie wiadomo
fot. pixabay

Ponad 5 mln złotych mają do spłacenia względem miasta mieszkańcy lokali socjalnych i komunalnych. Jest to kwota główna oraz należne odsetki z tytułu niepłacenia czynszu.

Przewodniczący Społecznej Komisji Mieszkaniowej radny Ryszard Piechoczek podsumował rok działalności komisji. Niestety, jak co roku istotne miejsce w tym zestawieniu zajmują należności z tytułu niezapłaconych czynszów przez lokatorów mieszkań socjalnych i komunalnych. Za 2019 rok ogółem wyniosły 5, 431 mln zł, przy czym 2,86 mln zł to należność główna, a 2,574 mln zł to naliczone odsetki.

Mieszkania socjalne zamieszkują osoby, których nie stać na wynajęcie lub zakup mieszkania. Mają minimalne dochody lub nie osiągają ich wcale. Często nie pracują. Nierzadko są eksmitowani z mieszkań zarządzanych przez spółdzielnie mieszkaniowe. Natomiast mieszkania komunalne przyznawane są osobom, posiadającym dochody, jednak ich wysokość nie pozwala na zaciągnięcie kredytu hipotecznego lub zakup własnego lokum.

Polub i udostępnij
Czytaj też

Straciłeś pracę z powodu pandemii? Uzyskaj dopłatę do czynszu Straciłeś pracę z powodu pandemii? Uzyskaj dopłatę do czynszu

Można odpracować zaległości czynszowe Można odpracować zaległości czynszowe

Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (36)
skrajna bieda w sim/tbs24.03.2022 10:10

Pracujących ciężko i uczciwie nie stać na czynsz w tbs/sim/mieszkanie plus . Dlaczego politykę mieszkaniową ogłasza się jako sukces? Każdy w miarę kumaty wie, że budowanie blokowisk z zaporowymi czynszami na wsiach to będzie gigantyczna porażka, podobna do porażki TBS która pogrąży Rząd ?! Dlaczego Ministerstwo Rozwoju fatalną ustawą o mieszkalnictwie chce zniszczyćdobry Rząd ?tawą o mieszkalnictwie ma zniszczyc Namawianie ich n te mieszkania to wciągnie w spiralę długów z drogich państwowych kredytów. Bo nawet jak ktoś chce uciec to nie może. Na zwrot wkładu, który zamiast udziałem w nieruchomości nazwali "partycypacją"( żeby pozbawić należnego, ze względu na zapłatę gotówką za 1/3 kosztów mieszkania, prawa własności) trzeba czekać 12 miesięcy! Z czego w tym czasie wtedy żyć? Z czego ma zapłacić rodzina wynajęty tańszy pokój w tym czasie? W Polsce poszerzają się obszary biedy. Ponad 40% Polaków zarabia minimalną pensję. Przy opłatach (czynsz plus prąd woda ogrzewanie) 1400-2000 za małe mieszkanie nie ma szans przeżyć. A 40-50 latkowie nie dostaną przecież pracy w korpo za 5tys. Oni musieli pracować za grosze w okresie transformacji i dalej muszą. To oni zapłacili wszystkie jej koszty. Rząd powinien im to zrekompensować ! Zagraniczne firmy, młodzi ministrowie nie mają pojęcia jak było w latach 90. Krajowy Fundusz Mieszkaniowy i BGK rozdaje pieniądze dotacje i granty wpływowym i bogatym a z biednych pracujących ludzi dusi kredytem w czynszach. A na co wydaje pieniądze z ukrytych w czynszach kredytów z odebranego ludziom od ust jedzenia ? To nie będę pisać. Każdy może sprawdzić. Najgorsze jest jednak zaklinanie rzeczywistości. Wydawany bełkot o sukcesach i "pozytywnych trendach". Jak ogłaszają wielkopomny sukces to wiadomo, że będzie gigantyczna porażka. Bieda się rozszerza, skala samobójstw wśród biednych pracujących i emerytów których nie stać na czynsze wzrasta i was też może niedługo dotknąć. Polacy nawet 20zł na dzień nie mają.

gość04.02.2020 19:06

Niektórzy przyzwyczaili się, że wszystko im się należy za darmo i to jest skutek - bloki przy ul. Gagarina i ul. Stodoły.. Mieszkania socjalne i komunalne powinni otrzymywać tylko ci co gwarantują opłacanie czynszu. Niech odrobiają zaległości. Stawka za godzinę pracy - 17 zł. Na ul. Gagarina dostali nowe bloki za wielkie miliony i teraz jeszcze do patoli mamy dokładać kolejne miliony z naszych podatków> Kupić kontenery i wysiedlić zalegających a mieszkania zostaną dla ludzi, którzy chętnie je zagosspodarują i będą płacić czynsz.
.

Zołza z Zofiófki04.02.2020 16:32

Zwykłego Kowalskiego banki , komornicy i US ciągają za ,,1,,złotówkę ,bo nie zapłacił w terminie albo go wywalili z pracy i nie ma z czego spłacać!
Socjal ma lepsze plecy od zwykłego pracującego zjadacza chleba???

Gość03.02.2020 15:43

A ja jestem za PO a też nie płacę moi rodzice byli za PZPR i też nie płacili a to te same partię tylko nazwy zmienione.

C:WINDOWS_03.02.2020 6:00

@s&d szczepionkowy faszyzm

"A do tego najeżdżanie na kopalnie..."

Jak można nie najeżdżać na kopalnie? Przecież to wrzód na zdrowym organiźmie społeczeństwa. Wieczne dopłacanie z budżetu na przywileje rodem z komunizmu, a o szkodach górniczych to już nawet nie wspomnę.

Nie ma mowy02.02.2020 15:54

Zwolennicy PiS nie będą niczego oddawać. Im się należy. Zwłaszcza teraz, gdy ceny poszły w górę. Już słychać przekleństwa zwolenników, bo się dowiedzieli, że to wina PO. O tym informuje ich I sekretarz POP PiS.

Pan koperta02.02.2020 15:10

Janusz nosacz pomóż biednym nie bądź obojętny

gość02.02.2020 10:40

Na mieszkania komunalne nie można zaiągnąć kreydtu ale można na nich zarobić. NIe tylko biedni dostają mieszkania, ale np. lekarze też. Ilu lokatorów ywkupiło już mieszkania korzystając z wielkich dotacji z budżetu miasta? Ilu z nich je sprzedało na wolnym rynku i zarobiło ale dotacji do budżetu miasta nie zwróciło??? Pracowników w magistracie w ostatnich latach przybyło ale robić się jeszcze nie nauczyło. Nikt od nich nie wymaga więc udają, że pracują. i tylko nasze podatki marnują!!!

Janusz Nosacz 01.02.2020 9:45

Ja wiem kiedy ! Nigdy !!

Do informacjia01.02.2020 8:06

Co z tego ze zglossi sie na 1000 lecia mieszkancy oraz wspolnota zglaszala pania co kota wyrzuca jedzecnie przez okno i wynosi .... co sie okazało nic nie zrobia bo to nic takiego.... byly imne przyklady zglaszania ale spoldzielnia i administrator ma to gdzieś ,

s&d szczepionkowy faszyzm01.02.2020 0:56

"kupno mieszkań (...) Daloby rowniez rokujacym rodzinom szanse na integracje a nie poglebianie upadku i izolacji w Szerokiej". Czy komuchy płacą ci za głoszenie takich dyrdymałów?
Sam sobie ich przygarnij i "dostosuj". Co za lewackie brednie... Że tez moderator to puszcza...
A do tego najeżdżanie na kopalnie... weź się głąbie wyprowadź i nie truj forum pod różnymi nickami.

Brak słów 31.01.2020 21:15

Jest taka w Zdroju co nie płaci i eksmisję ma. I co z tego... jak teraz oficjalnie ma dwa mieszkania, jedno w Zdroju, drugie na Gagarina i nic z nią nie mogą zrobić...

Sztandar Młodych31.01.2020 19:59

https://www.mzn.jastrzebie.pl/index.php/14-aktualno%C5%9Bci/72-wynajem-lokali-u%C5%BCytkowych 

Lokal dla przedsiebiorcow jest jeden. Ceny wynajmu nie podano, minimalna stawka mozliwa do wyszukiwania.
Natomiast zawarto zastrzrzenie, ze stawka bedzie kazdego roku wyzsza.
Czy menelom stawka czynszu tez jest podwyzszana?

Dla UM uczciwy i zaradny obywatel to szkodnik, ktorego trzeba zwalczac. Co innego menele i np. JSW wyrzadzajaca szkody gornicze niszczace drogi. Naprawe szkod finansuje podatnik. W ograniczonym zakresie, bo napraw sie prawie nie przeprowadza.

Sztandar Młodych31.01.2020 19:41

"Jak zwykle podniesie się czynsze tym co płacą i będzie po sprawie"

Nie po to MZN przerobil garaz na biura, by sprawy upraszczac.
Dla przedsiebiorcy jakies wyimaginowane warunki typu dzialalnosc w kulturze, czy potem w innowacjach.
Menel nie musi zadnej dzialanosci przejawiac, urzad gotow sie rozmnozyc, by o meneli zadbac.
Daszek to osobna spolka miejska i osobna administracja dla obslugi kilku wybudowanych blokow i budowy srednio dwoch mieszkan rocznie.

To sem ja31.01.2020 19:00

Przumusowe niepłatne prace społeczne.
Nie robi? Na bruk.
Ma dzieci? Dzieci do domu dziecka. Itd.
Tak się kończą socjalizmy...

Józef31.01.2020 18:13

Jak zwykle podniesie się czynsze tym co płacą i będzie po sprawie

Ja31.01.2020 18:05

Są tacy co pracują i też nie płacą bo po co i narzekają jak ich źle traktują , bo mają eksmisję. Mieszkania komunalne powinny być przeznaczone dla kobiet z dziećmi, które zostały wyrzucone przez małżonka i nie mają dachu nad głową, dotyczy to też osób starszych , a nie młodych nierobów i alkoholików

C:WINDOWS_31.01.2020 17:08

Ja tesz trochę wiszę kasy ale nie mam zamiaru odawać.

Sztandar Młodych31.01.2020 14:28

"Postawić kontenery na uboczu tak samo jak zrobiły Żory"

Nie nie nie. Jastrzebie mialo inne plany. Mial powstac budynek za pare milionow dla garstki rodzin. Oferenci chcieli jeszcze wiecej milionow, wiec ten nie powstaje (wg BIP przetarg jest od kwietnia 2019 w trakcie rozstrzygania).
Nalezy tu zaznaczyc, ze kupno mieszkan na wolnym rynku wyniosloby znacznie mniej. Daloby rowniez rokujacym rodzinom szanse na integracje a nie poglebianie upadku i izolacji w Szerokiej.

informacja31.01.2020 13:42

Niektórzy mieszkańcy bloków nie zasługują na to, gdyż śmiecą, palą papierosy na klatkach schodowych, bo w mieszkaniu nie chcą smrodzić, wyrzucają jedzenie z okna i balkonów.
Ale nie wiedzą, że są kamery nagrywające całą dobę. Mieszkańcy są zachęcani do informowania administracji osiedla o takich przypadkach. Wiele osób zapłaciło już wysokie mandaty za celowe działanie przeciw porządkowi. Nie wspominamy o "samosądach" czyli wymuszeni wyprowadzenia się z bloku.
Takie akcje trwają przez cały rok.

Beata31.01.2020 12:37

Nie płacą... No i co z tego... Nikt im nic nie zrobi.

Ania31.01.2020 12:28

Postawić kontenery na uboczu tak samo jak zrobiły Żory. Najbliższy sklep 2km. ! I tych co nie płacą tam osiedlić !

C:WINDOWS_31.01.2020 11:31

@KitKat

Ooo, Polak katolik? Zapewne z uwielbieniem bliźniego swego, jak siebie samego. To widać, słychać i czuć.

Człowieku, wymienione przez ciebie kraje po prostu STAĆ na rozdawnictwo. Dlaczego Romowie masowo osiedlają się w Czechach? Bo panuje tam ogólnospołeczne przyzwolenie na socjal dla nich. U nas zaś nie.

Gość31.01.2020 11:29

Strefa gospodarcza w Jastrzębiu pusta, biuro strefy w Żorach i cisną wszystkie fabryki do siebie...

KitKat31.01.2020 11:00

Rozpedz sie Gerard z Windowsem i zatrzymaj na scianie. W jaki sposob rzad promuje bezrobocie? Pomysl troche zanim bedziesz cytowal lewakow. W kazdym kraju w UE jest socjal, a najwiekszy w GE, FR, BE czy UK, nawet w Czechach jest wiekszy niz u nas. Tam nawet idiota nie powie, ze rzad promuje socjal a u nas byle Gerard chce byc fajnoPolakiem, yntelygentem. Skad macie tyle komplekow? Skorzystaj Gerard z promocji na bezrobocie, na co czekasz, to taki rarytas.

C:WINDOWS_31.01.2020 10:46

"Warunkiem mieszkań socjalnych powinna być stała praca."

Warunkiem otrzymywania 500+ również, a może nawet przede wszystkim.

Jaka była idea 500+? Zwiększenie dzietności. I co? Ano jak zwykle, wielkie nic, bo nie drgnęło.

Gość31.01.2020 10:24

Taki dług za użytkowanie mieszkania powinien być jak dług alimentacyjny: nie ulega przedawnieniu i tylko rośnie.

Gość31.01.2020 10:09

Warunkiem mieszkań socjalnych powinna być stała praca. Nie dla nierobow. Magistrat wspiera patologie bo to ich elektorat.

Gerard31.01.2020 9:55

Wszystko urzędy robią od D... strony. Zacznijcie od osób rządzących! Zmienić ludzi siedzących w rządzie. A później ustalajcie prawa socjalne, zapomogi itd. Tak jak napisał Windows kraj promuje bezrobocie. To po co oni maja pracować i płacić. Skoro nie musi a jeszcze wpada m.in. 500+. Zabrać to w pis.du
Najlepiej jeszcze 4 krzyże odznaki dać radnym typu T. Slawik - państwo Radni zróbcie coś dla ludzi. I chciecie coś zmienić! Bez jedno stronnej korzyści oczywiście dla was.

Gość31.01.2020 9:49

A ilu jest uczciwie pracujących, którzy nadal muszą mieszkać z rodzicami, bo nie ma dla nich mieszkań?

Nie, nie za darmo, oni by chętnie kupili. Na kredyt ich nie stać, ale na preferencyjnych warunkach by kupili.

I czynsz potem by regulatnie płacili. A tak te lokale zajmują cwane osoby, którym socjal się po prostu należy.

Gość 31.01.2020 9:38

Proste. Mają dlugi albo to odpracują albo lecą na bruk. Niestety tej drugiej opcji nie ma. Spoko, inni płacący czynsz za nich zapłaci.

Lila31.01.2020 9:30

,,Mieszkania socjalne zamieszkują osoby, których nie stać na wynajęcie lub zakup mieszkania. Mają minimalne dochody lub nie osiągają ich wcale"

JAK NIE MAJĄ dochodów to jak mają płcić

Gość31.01.2020 9:22

Teraz się nie dziwie że płacę za mieszkanie własnościowe 500zł w bloku komunalnym jak trzeba ściągnąć od nas żeby utrzymać lokale tych co nie płacą

C:WINDOWS_31.01.2020 9:04

Co się dziwić, skoro nasz (nie)rząd promuje nicnierobienie?

Liczy się tylko socjal, zasiłki i zapomogi.

Jaki kraj, tacy obywatele.

Sztandar Młodych31.01.2020 8:52

Przecież miasto zawsze dług umarza, inaczej dochodziłoby do setek eksmisji. Nowe Jastrzębie wspiera meneli.
Kto chciałby uczciwie pracować na własny rachunek guzik wsparcia dostanie. Jeden tani lokal. Można starać się i pomoc 20 tys. na utworzenie stanowiska pracy. Tylko, że przy tworzeniu grzęd dla urzędników, taki limit nie obowiązuje. Dla kilkudziesięciu osób w dawnym Pec, miasto wyda miliony.

Xxx31.01.2020 8:52

To się nazywa mieszkanie +