Pogoda na dziś zobacz prognozy
 26°18°
6 lutego 2020

Nowoczesny ośrodek dla niepełnosprawnych otwarty

Nowoczesny ośrodek dla niepełnosprawnych otwarty
fot. UM Jastrzębie / Barbara Englender

10 pracowni, a wśród nich takie, które umożliwiają naukę codziennych czynności, wykonywanie prostych przedmiotów czy muzykoterapię. Środowiskowy Dom Samopomocy rozpoczął swoją działalność.

- Dzisiejsze spotkanie to dowód na to, że warto być zdeterminowanym i próbować do końca. Jesteśmy w znanym budynku, ale stworzonym na nowo, kompleksowo zmodernizowanym, na co czekaliśmy od wielu, wielu lat. Dzięki staraniom szeregu różnych osób i organizacji, udało nam się uzyskać zgodę i środki ze strony rządowej na utworzenie Środowiskowego Domu Samopomocy. Trzykrotnie aplikowaliśmy o nie bezskutecznie, mimo bardzo wysokiej oceny wojewody, udało się dopiero za czwartym tym razem - mówiła prezydent Anna Hetman, przecinając wstęgę.

W Środowiskowym Domu Samopomocy, który prowadzi w Jastrzębiu Stowarzyszenie Oligos, opiekę znalazły osoby dotknięte zaburzeniami psychicznymi oraz niepełnosprawnością intelektualną. Docelowo będzie to 60 osób. W tej chwili na zajęcia uczęszcza już 34 podopiecznych w wieku od 18 do 70 lat. Rekrutacja prowadzona jest przez Ośrodek Pomocy Społecznej.

Podopieczni ŚDS-u spędzają w placówce 6 godzin dziennie, między 6.30 a 15.30. W tym czasie  korzystają między innymi z zajęć w pracowniach. Tematyka warsztatów jest dostosowywana do ich preferencji.

- Chcemy wychodzić naprzeciw zainteresowaniom i predyspozycjom naszych podopiecznych. Można powiedzieć, że nasze programy są dla nich szyte na miarę - podkreślała Daniela Salachna, kierownik jastrzębskiego Środowiskowego Domu Samopomocy.

Dla uczestników zajęć przewidziane są ciepłe posiłki. Co ważne, podopieczni ŚDS-u przygotowują je samodzielnie.

- To dla nas priorytet, aby to, czego będą się tutaj uczyć, potrafili przełożyć na codzienne życie w domu (samodzielne bądź z rodzinami). Myślę, że dla nich to usamodzielnienie będzie bardzo ważne. Cała nasza praca jest nakierowana na wytworzenie maksymalnie przyjaznej atmosfery. Chcielibyśmy stworzyć tym ludziom takie małe niebo na ziemi – deklarowała Daniela Salachna.

Stowarzyszenie Oligos ma już doświadczenie w prowadzeniu Środowiskowego Domu Samopomocy. Jego przedstawiciele podkreślają, że wszystkie zajęcia prowadzone są przez wykwalifikowanych pedagogów. Podopieczni ŚDS-u będą również uczestniczyć w spotkaniach poza budynkiem.

- Osoby niepełnosprawne były kiedyś tematem tabu. Gdy w rodzinie pojawiło się dziecko niepełnosprawne, zamykano je w domu. Te osoby prawie nie miały kontaktu ze światem. A ten ośrodek pozwoli im wyjść do ludzi, pójść do kina, restauracji czy sklepu. Sam fakt, że będą spędzać czas z innymi osobami, jest dla nich niezmiernie ważny. Musimy pamiętać, że czy to osoba zdrowa, czy niepełnosprawna, każdy potrzebuje integracji z drugim człowiekiem – zaznaczała Daniela Salachna ze Stowarzyszenia Oligos.

Środowiskowy Dom Samopomocy to jeden z elementów polityki miasta wobec osób z niepełnosprawnością.

- Wiemy doskonale, że takie osoby potrzebują opieki przez całe życie, permanentnej rehabilitacji. W mieście działa już przedszkole specjalne, szkoły specjalne czy warsztaty terapii zajęciowej. Środowiskowy Dom Samopomocy i planowana placówka całodobowa będą uzupełnieniem tej sieci -  podkreślała prezydent Anna Hetman.

Polub i udostępnij
Czytaj też

Dom Samopomocy dla dorosłych zaprasza Dom Samopomocy dla dorosłych zaprasza

Urząd Miasta przyjazny dla osób niepełnosprawnych Urząd Miasta przyjazny dla osób niepełnosprawnych

Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (17)
zdrojowiec09.02.2020 19:47

Nikomu nie życzę dziecka niepełnosprawnego. A skoro już się narodzi, trzeba rodzinie pomóc. Pojedź, zobacz a będziesz inaczej mówił. Trochę pokory!!!

DOBRA wiadomość !!!07.02.2020 22:21

To jest bardzo dobra wiadomość.

Bubamara07.02.2020 17:33

"planował zmienić siedzisko"

To nie. Zawsze siedzi na trybunie faworytów.

Podatnik06.02.2020 23:11

Czyżby radny Szereda planował zmienić siedzisko znowu? Tak blisko posła z konkurencyjnej watahy.

janek06.02.2020 21:39

a co z naszymi rekompasami za węgiel panie pośle wybory sie skończyły a obietnice ucichly przypominam kto z posłów się chwalił że jest najbardziej aktywny

kpina06.02.2020 20:52

Wy lepiej dostosujcie budynek USC dla niepełnosprawnych, bo matka z dzieckiem w wózku musi się prosić obcych ludzi o pomoc w dostaniu się do biur. A w środku ciasnota i tłok + śmierdząca toaleta z przewijakiem dla dzieci?

mieszkaniec06.02.2020 17:40

Nowoczesny obiekt spełniający europejskie standardy jest pięknym prezentem dla niepełnosprawnych. Aż dziwne, że jeszcze są wolne miejsca.

Gość06.02.2020 14:17

do Gość
Dziś o 7:49
To ośrodek dla ciebie,może ci coś on pomoże na twój zryry łeb.

Gość06.02.2020 11:54

A jak tam przygotowania do misji gospodarczej w Dubaju, pani prezydent?

Pan Gadowski też już pewnie zaopatrzony w krem z filtrem UV.

Krem kupiony w Polsce więc napędził gospodarkę.

gość06.02.2020 10:04

Przy tej okazji na kamerkę załapał się poseł z gabinetu cieni. Zaraz emeryturka a w ogóle nie zabłysnął ani dla tej sypialni nic nie zrobił oprócz obiecanek. Przykre - żyje na koszt podatnika a efektów ciągle brak!

egon06.02.2020 9:29

O widzę że najaktywniejszy poseł wyszedł z ukrycia...

Gość06.02.2020 9:00

Wielkie otwarcie.

A potem zamkną po cichu jak oddział dziecięcy.

Ale przedtem nakarmią społeczeństwo garścią obietnic doprawionych bełkotem.

Oko proroka06.02.2020 8:26

Coś pożytecznego dla niepełnosprawnych z pewnością przyczyni siedla ich rozwoju każdej dziedzinie życia ,popieram i życzę tym którzy do tej budowy przyczynili i użytkownikom zdrowia pierwszy raz muszę to przyznać uznanie dla pani prezydent

Gość06.02.2020 8:10

Pani burmistrz jak widać szykuje sobie miękkie dyrektorskie lądowanie po ustawowym zakończeniu kadencji.

O ile wcześniej mieszkańcy jej na taczce nie wywiozą poza granice tej upadającej osady górniczej.

Nic, tylko lans. A może by tak wiadukt otworzyć, albo oddział dziecięcy?

stasiu06.02.2020 8:09

bardzo dobra wiadomość. Takie obiekty są potrzebne.

Gość06.02.2020 7:49

"Nic, tylko się pociąć" - pomyślała zapewne biało-czerwona wstęga podczas otwarcia.

Najważniejsze że jest słitfocia.

Udanego dnia!

Sztandar Młodych06.02.2020 7:22

Cztery pary nożyczek, przecież można obiekt otwierać wielokrotnie.