Drogi Użytkowniku,

Dziękujemy za zainteresowanie portalem JastrzebieOnline.pl.

W związku z nowymi regulacjami o ochronie danych osobowych zaktualizowaliśmy chcemy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych przez serwis JastrzebieOnline.pl. Dbamy o to aby Twoje dane były bezpieczne. Jednocześnie informujemy o stosowaniu plików cookies.

Zaktualizowaliśmy w tym celu regulamin portalu oraz politykę prywatności i plików cookies – prosimy o zapoznanie się z nimi.

Klikając przycisk „przejdź do portalu” akceptujesz nowe postanowienia wymienionych dokumentów.

Zamknij komunikat
Pogoda na dziś zobacz prognozy
 12°10°
6 lutego 2020

Są pieniądze na kolej w Jastrzębiu. 7 mln zł na projekt

Są pieniądze na kolej w Jastrzębiu. 7 mln zł na projekt

Jest 7 mln zł na to, aby Jastrzębie wróciło na kolejową mapę Polski. Pieniądze mają być przeznaczone na dokumentację projektową 30-kilometrowego odcinka linii kolejowej od granicy polsko-czeskiej do Jastrzębia-Zdroju.

W środę, w ministerstwie infrastruktury w Warszawie podpisano umowę o współpracy przy przygotowaniu dokumentacji projektowej do budowy 30-kilometrowego odcinka linii kolejowej od granicy polsko-czeskiej do Jastrzębia-Zdroju. Porozumienie mówi o przekazaniu 7 mln zł na realizację niezbędnej dokumentacji.

- To bardzo doba widomość dla mieszkańców Jastrzębia-Zdroju. Wiele lat działań, jakie podejmowane były w tym temacie przyniosło efekty. Szczególne uznanie należy wyrazić prezydent Jastrzębia-Zdroju pani Annie Hetman, która zajmowała się tym tematem i przeprowadzała szereg spotkań, konsultacji i rozmów, zarówno na szczeblu wojewódzkim jeszcze u marszałka Saługi, jak i ministerialnym.  Doprowadziła do podpisania porozumienia gmin naszego regionu w sprawie odtworzenia linii kolejowej. Można powiedzieć, że działania i presja podejmowane przez te wszystkie lata mają sens. Cieszę się, że jako poseł tej ziemi również mogłem brać w nich udział – powiedział poseł Krzysztof Gadowski.                                                                                     

Projekt przyczyni się do budowy brakującego ogniwa Transeuropejskiej Sieci Transportowej (TEN-T) i pozwoli na lepsze skomunikowanie kolejowe Polski z Czechami. Realizowany  przez spółkę CPK projekt to ważny element realizacji założeń rządowej Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju, która zakłada walkę z wykluczeniem transportowym. W Programie Kolejowym CPK ten odcinek linii stanowi fragment tzw. szprychy numer siedem: CPK - Centralna Magistrala Kolejowa (CMK) - Węzeł Małopolsko-Śląski (WMŚ) - Katowice - Jastrzębie-Zdrój - granica z Czechami.

 

 

Polub i udostępnij
Czytaj też

Walka o pociąg! Ważą się losy kolei w Jastrzębiu Walka o pociąg! Ważą się losy kolei w Jastrzębiu

Kolej w Jastrzębiu zagrożona? Kolej w Jastrzębiu zagrożona?

Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (53)
Janusz Tracz09.02.2020 22:27

Oooo..
Sam sobie odpowiem, bo wcześniej tego nie widziałem.
Jest już taka możliwość.

To sem ja09.02.2020 10:19

"powiedział poseł Krzysztof Gadowski"
- O_O..... buchachacha.....

LG08.02.2020 13:42

@Prawdomówny: nitki są nawet dwie, jedna przez W-w i druga przez Zebrzydowice. Niemniej jednak w przypadku jakiejkolwiek katastrofy, naprawy, większa ilość nitek jest tylko zaletą, nigdy wadą.

Radio Teheran08.02.2020 12:50

Dworzec kolejowy musi być zarazem centrum przesiadkowym. Miłosnicy historii niech zapomną o dworcach budowanych 120 lat temu, bo ich lokalizacja nijak sie ma do obecnych czasów.

seboc08.02.2020 7:42

Najważniejsze, że wkońcu zaczęło się coś konkretnego dziać.

C:>WINDOWDS_08.02.2020 7:17

Oby jak najszybciej się wzięli do roboty. Kolej to podstawa bytu.

Prawdomowny08.02.2020 0:12

Nitka PL - CZ juz leci przez Wodzisław, na zdrowy rozsądek, po cholerę ktoś miałby robić alternatywną trasę Kato - Praha przez Jastrzębie? Wiem, że myślenie nie jest mocną stroną Jastrzębian ale chociaż przez chwilkę spróbujcie.

Zak07.02.2020 21:59

Są dwa przejścia kolejowe do granicy: Zebrzydowice i Chalupki
I co wybudują 3 po szkodach górniczych ?
Raczej to propaganda

GW07.02.2020 19:41

Propaganda pseudosukcesów trwa w najlepsze.

Gość07.02.2020 19:19

Rylowani dostała koncesję na wydobycie ostatniej części jeszcze wolnych obszarów Jastrzębia od szkód górniczych, zatem zapomnijcie, że ktokolwiek wybuduje do kolej. Ta osada jest skazana na zagładę.

Pokaż wszystkie opinie (53)