Drogi Użytkowniku,

Dziękujemy za zainteresowanie portalem JastrzebieOnline.pl.

W związku z nowymi regulacjami o ochronie danych osobowych zaktualizowaliśmy chcemy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych przez serwis JastrzebieOnline.pl. Dbamy o to aby Twoje dane były bezpieczne. Jednocześnie informujemy o stosowaniu plików cookies.

Zaktualizowaliśmy w tym celu regulamin portalu oraz politykę prywatności i plików cookies – prosimy o zapoznanie się z nimi.

Klikając przycisk „przejdź do portalu” akceptujesz nowe postanowienia wymienionych dokumentów.

Zamknij komunikat
Pogoda na dziś zobacz prognozy
 0°°
18 lutego 2020

Ktoś chce przejąć polskie kopalnie?

Ktoś chce przejąć polskie kopalnie?
fot. JSW S.A.

Kopalnie wydobywające węgiel energetyczny przeżywają trudny czas. Na zwałach piętrzą się zapasy węgla, a „zielona” polityka Unii Europejskiej mocno stawia na ograniczenie emisji dwutlenku węgla do atmosfery.

W poniedziałek górnicy z Polskiej Grupy Górniczej wysypali węgiel w biurze poselskim premiera Mateusza Morawieckiego. Żądali zablokowanie importu węgla rosyjskiego do Polski.

W sprawie sytuacji w górnictwie zabrał głos jeden z działaczy związkowych Jastrzębskiej Spółki Węglowej.

 - Kogo wybierze każdy rząd? Miliony wyborców, którzy nie chcą płacić drogo za prąd czy 45 tysięcy górników? Można teraz wysnuć spiskową teorię na podstawie tych faktów – to Niemcy chcą doprowadzić do upadku polskie kopalnie węgla energetycznego a później przejąć je za bezcen. To niestety częściowa bzdura. Oczywiście naszym sąsiadom zależy na naszej słabości i zależności energetycznej, ale polskie górnictwo węgla energetycznego poza wyjątkami jest z różnych względów obecnie tak nieefektywne, że nie opłaca się to nawet Niemcom. Likwidacja nie dotyczy węgla koksującego. Tutaj padają jasne deklaracje ze strony przedstawicieli Unii Europejskiej. Węgiel koksujący jest surowcem strategicznym i musi zostać utrzymany - uważa Artur Fildebrandt, Związek Zawodowy Kadra kopalni „Pniówek”.

Polub i udostępnij
Czytaj też

Cała nadzieja w górnikach [video] Cała nadzieja w górnikach [video]

Kiedy i czy w ogóle górnicy dostaną premię z zysku? Kiedy i czy w ogóle górnicy dostaną premię z zysku?

Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (32)
analityk 21.02.2020 2:59

Masz złe dane kurs jsw 16,01zł:) i bedzie 8-10zł tak jak mówiłem rok temu przypomne sie.

Gość19.02.2020 8:14

Kiedy bedom płacić piętnastki?

Jest za co. Tylko dzięki nam i naszemi taniemu i dobremu węglu, cena akcji JSW nie spadła jeszcze poniżej 17zł.

17,85 PLN -0,45 (2,46%)

Gość19.02.2020 7:46

@Marcin

"nie bądźcie zawistni"

Do kogo zwracasz się z tym apelem, do Polaków katolików? Oj naiwny, naiwny, naiwny...

Gość19.02.2020 5:41

Ktoś chce przejąć polskie kopalnie?

Widzę, że teoria spiskowa ma się w najlepsze.

Kopalnie już zostały przejęte przez korupcjogenne ZZ.

To sem ja18.02.2020 21:58

"To niestety częściowa bzdura."
-doprawdy? Niemcy mają w d.pie ue. To jest ich narzędzie.
Jak myślisz związkowcu, po co otwierają nową elektrownie na węgiel...?

Marcin18.02.2020 20:36

Co do związków zawodowych - to kiedyś powiedział prezydent USA o jakimś generale z Meksyku - może to i skur..syn ale to nasz skur..syn. To prawda że zostały przywileje ale nie bądźcie zawistni. Sami to wybronili

Byk18.02.2020 19:32

do Gość 14:16 ty kim ty jesteś ze innych wyzywasz podejrzewam że miernotą która chce sobie podnieśc tu ego bo mu w życiu nie wychodzi.

Byk18.02.2020 19:29

Bardzo dobrze niech przejma zrobia porządek z tymi ZZ gdzie trzeba jak chłopy mówią dać w łapę jak ktoś chce ząłatwić prace lub załatwiaja pociotkom gdzie przywileje zostały z komuny. Prywatne rece zrobia porządek z tym wszystkim dosyć rozkradania na prawo i lewo.

Jarek18.02.2020 18:40

Ryle, wtluczcie sobie do waszych główek, że biznes ma w 4 literach wasze kopalnie. Dziś w USA gaz, który jest odpadem przy wydobywaniu ropy łupkowej, jest sprzedawany poniżej ceny rynkowej. Firmy wydobywcze proszą o jego odbiór. Jeśli się nic nie zmieni, to będą musieli go spalać. Szacuje sie, że w Chinach i USA zostanie 50% elektrowni węglowych. A do roku 32 nie będzie już żadnej.

Gość18.02.2020 17:30

C windows weź człowieku kreujesz się na mega mózg a jesteś poprostu teoretykiem gnijącym przed kompem.

Pokaż wszystkie opinie (32)