Drogi Użytkowniku,

Dziękujemy za zainteresowanie portalem JastrzebieOnline.pl.

W związku z nowymi regulacjami o ochronie danych osobowych zaktualizowaliśmy chcemy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych przez serwis JastrzebieOnline.pl. Dbamy o to aby Twoje dane były bezpieczne. Jednocześnie informujemy o stosowaniu plików cookies.

Zaktualizowaliśmy w tym celu regulamin portalu oraz politykę prywatności i plików cookies – prosimy o zapoznanie się z nimi.

Klikając przycisk „przejdź do portalu” akceptujesz nowe postanowienia wymienionych dokumentów.

Zamknij komunikat
Pogoda na dziś zobacz prognozy
 -11°-15°
20 lutego 2020

5 tys. zł kary dla trucicieli, którzy nie wymienią kotła

5 tys. zł kary dla trucicieli, którzy nie wymienią kotła
fot. pixabay

Bolączką Jastrzębia jest tak zwana niska emisja, czyli smog wydobywający się z domów jednorodzinnych.  Teraz można zdobyć nawet 5 tys. zł za podłączenie budynku do sieci.  Miasto ogłosiło też, że za inne ekologiczne inwestycje przyznawane są dotacje.

Każdy użytkownik starego kotła na paliwo stałe zobowiązany jest go wymienić na nowy, co najmniej 5. klasy albo zastosować inne źródło ciepła, takie jak: ciepło systemowe, gaz, pompa ciepła, itp. Wynika to z tzw. uchwały antysmogowej obowiązującej na terenie województwa śląskiego.

Uchwała antysmogowa dotyczy: właścicieli jednorodzinnych budynków mieszkalnych, osób prowadzących działalność gospodarczą (kotły o mocy do 1 MW),  właścicieli budynków wielorodzinnych,  spółdzielni, wspólnot mieszkaniowych, samorządów lokalnych

Jest też narzucony termin wymiany kotła. Dla kotłów, których eksploatacja (pierwsze uruchomienie) rozpoczęła się przed 1 września 2017 r. wyznaczone zostały następujące okresy: do końca 2021 r. trzeba będzie wymienić kotły mające więcej niż 10 lat (licząc od daty ich produkcji) lub nieposiadających tabliczki znamionowej, do końca 2023 r. – kotły eksploatowane w okresie od 5 do 10 lat od daty ich produkcji, do końca 2025 r. – kotły eksploatowane w okresie poniżej 5 lat od daty ich produkcji, do końca 2027 r. - kotły spełniające wymagania w zakresie emisji zanieczyszczeń określonych dla klasy 3 lub klasy 4 wg normy PN-EN 303-5:2012.

Kto nie wymieni kotła w terminie określonym „uchwale”, podlega karze grzywny do wysokości 5000 zł, zgodnie z art. 24 Kodeksu wykroczeń.

 Na wymianę kotłów można uzyskać dotację. Dotacji udziela się w przypadku likwidacji pozaklasowego węglowego kotła c.o. i zastąpienie go energooszczędnym kotłem c.o., w wysokości 50% poniesionych kosztów zakupu i montażu, ale nie więcej niż: 4000,00 zł dla kotła gazowego, 5000,00 zł dla kotła opalanego olejem opałowym, 5000,00 zł dla kotła z automatycznym podajnikiem opalanego biomasą (słoma, odpady drzewne, itp.), 4000,00 zł dla kotła elektrycznego i systemu ogrzewania elektrycznego (podłogowego, ściennego, pieca akumulacyjnego), 4000,00 zł dla kotła węglowego z automatycznym podajnikiem (przysługuje tylko na terenach nieuzbrojonych w sieć gazową lub miejską sieć centralnego ogrzewania), 8000,00 zł do powietrznej lub gruntowej pompy ciepła służącej do ogrzewania budynku.

W przypadku podłączenia jednorodzinnego budynku mieszkalnego do miejskiej sieci centralnego ogrzewania dotacja wynosi 70% poniesionych kosztów, ale nie więcej niż 5000,00 zł. Można ubiegać się również o dofinansowanie na budowę nowego przyłącza do sieci gazowej do budynku mieszkalnego, w wysokości 70% poniesionych kosztów, ale nie więcej niż 1200,00 zł.

Szczegółowych informacji w sprawie zasad dotacji udziela Wydział Ochrony Środowiska i Rolnictwa, nr tel. 32 4785 326 lub można ich szukać na stronie https  Dodatkowo można skorzystać z dotacji w ramach programu „Czyste powietrze” realizowanego przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach https.

 

 

Polub i udostępnij
Czytaj też

Za niezapłaconą grzywnę 20 dni więzienia Za niezapłaconą grzywnę 20 dni więzienia

Zderzenie na Pszczyńskiej. Ranny w szpitalu Zderzenie na Pszczyńskiej. Ranny w szpitalu

Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (31)
Gość24.02.2020 9:50

@Miner

"Co My kur.a jesteśmy inni?"

Bo nas, w odróżnieniu od Niemców, na to stać. Zauważ, że Polacy zazwyczaj wydają więcej, niż zarabiają.

Do Tomasz23.02.2020 21:45

Poszło na filmik o plastiku i na premię za filmik. Proste.

Tomasz.23.02.2020 13:37

W innych miastach, gminach kwoty oscylują w granicach nawet 8 tyś... Gdzie więc jest reszta z tego co Jastrzębie proponuje mieszkańcom?

Miner22.02.2020 22:43

Śmieszy mnie to, że w PL 5 klasa a najlepiej Ecodesign a w Niemczech 3 i 4 klasę dalej montują. Co My kur.a jesteśmy inni?

Barbara22.02.2020 9:09

Grożą karami a nie wychodzą naprzeciw problemom tych co mieszkają w prywatnym domu i nie są właścicielami domów bo szybko się tego nie da załatwić.Dopiero za 10 lat mogę się starać o bycie właścicielem. Czemu nie dadzą dotacji takim ludziom jak my. Dotacja powinna przysługiwać na budynek i przydzielona osobie która faktycznie ten piec tam wymieni

Zenek21.02.2020 23:23

Ja bym ukarał tych urzędników co wypisują o tych karach. Przecież oni prawie nic nie zrobili aby poprawić czystość powietrza w mieście. Ja chcę się podłączyć do miejskiej sieci centralnego ogrzewania, a jestem mieszkańcem Górnego. Pytam tych bohaterów straszących karami gdzie jest ta sieć ? Ile razy ten temat był podnoszony aby przyłączyć mieszkańców Górnego i Dolnego do nitki ciepłowniczej położonej wzdłuż byłego torowiska. Odpowiem a nich - nic nie zrobili, zajmują się nie tym czym powinni, w tym temacie szkoda zresztą słów. Niech nie piszą bzdur o przyłączeniu się do miejskiej sieci ciepłowniczej, która nie istnieje.

Poirytowany21.02.2020 22:05

Ale budżet ograniczony na wymianę kotła więc wszyscy nie dostaną

Tomek 21.02.2020 16:26

Hipokryzja nie zna granic ????wungiel zły, a tymczasem celebryci wożą się 3.0 litrowymi potworami spalając 5 ton paliwa rocznie, no ale wina tych co wunglem pala ????
Oczwiiscie ze nikt nie chce wdychać smogu, ale teaktujmy wszystkich tak samo.

Krzysztof21.02.2020 6:03

Socjalizm był , jest i będzie systemem opresyjnym.Co jakiś czas zmienia się tylko forma i powód opresji.Lewacy zawsze są na froncie , walczą z przeludnieniem, ociepleniem , z homofobią , o prawa zwierząt i kobiet , z antysemityzmem z wykluczeniem , o sprawoedliwość społeczną no i teraz najbardziej dokuczliwy dla ludzi powód - walka ze smogiem.Jak widać powody i sposoby walki są różne ale cel zawsze ten sam.Obywatele muszą być posłuszni władzy .Jak nie to kara , a to nie wpuszczą do TV niewygodnych publicystów , a to nałożą grzywnę.Jak widać by zbudować raj na ziemi trzeba ludziom kaganiec założyć.A Pan Bóg dał tylko 10 przykprzykazań.

Gość20.02.2020 22:52

Ale ten tego , gaz nie jest ekologiczny to czym mowa ? Rozumiem OZE ale gaz ? Węgiel ? Posrało ciało

Pokaż wszystkie opinie (31)