Drogi Użytkowniku,

Dziękujemy za zainteresowanie portalem JastrzebieOnline.pl.

W związku z nowymi regulacjami o ochronie danych osobowych zaktualizowaliśmy chcemy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych przez serwis JastrzebieOnline.pl. Dbamy o to aby Twoje dane były bezpieczne. Jednocześnie informujemy o stosowaniu plików cookies.

Zaktualizowaliśmy w tym celu regulamin portalu oraz politykę prywatności i plików cookies – prosimy o zapoznanie się z nimi.

Klikając przycisk „przejdź do portalu” akceptujesz nowe postanowienia wymienionych dokumentów.

Zamknij komunikat
Pogoda na dziś zobacz prognozy
 12°12°
25 lutego 2020

Anna Hetman rozmawiała w Brukseli o środkach na regiony górnicze

Anna Hetman rozmawiała w Brukseli o środkach na regiony górnicze
fot. UM Jastrzębie

Prezydent i jednocześnie przewodnicząca Stowarzyszenia Gmin Górniczych Anna Hetman rozmawiała w Brukseli  na temat transformacji gmin górniczych. Prezydent podkreśla, że należy walczyć o wpływ na podział środków unijnych przeznaczonych na przeobrażenia terenów zdegradowanych.

- Chcemy mieć wpływ na podział pieniędzy z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji, bo problem transformacji dotyka nas - mówi Anna Hetman, przewodnicząca Stowarzyszenia Gmin Górniczych.

W przeddzień rozpoczynającej się Nadzwyczajnej Rady Europejskiej, na której szefowie państw i rządów rozmawiają o unijnym budżecie na lata 2021 - 2027, prezydenci miast górniczych, w tym prezydent Jastrzębia-Zdroju Anna Hetman, spotkali się z komisarzem Fransem Timmermansem, by przekazać mu swoje uwagi dotyczące Nowego Zielonego Ładu i mechanizmów podziału środków w ramach Funduszu Sprawiedliwej Transformacji. Spotkanie odbyło się w ramach inicjatywy WWF, który wspiera regiony górnicze w Grecji, Bułgarii, Niemczech i w Polsce w transformacji. Chodzi o to, by uniknąć sytuacji, że plan transformacji Górnego Śląska będzie tworzony w Warszawie bądź bez wystarczającego udziału gmin.

Komisja Europejska przedstawiła projekt rozporządzenia w sprawie Funduszu Sprawiedliwej Transformacji. To instrument, który ma przybliżyć Unię do osiągnięcia neutralności klimatycznej w 2050 r. i zapobiec ewentualnemu wykluczeniu społecznemu. A nade wszystko ma być realną pomocą dla gmin górniczych. Przedstawiciele regionów górniczych zwracali uwagę, na co mają być wydatkowane środki w ramach Just Transition Fund.

Miasto Jastrzębie-Zdrój podawane jest jako przykład gminy górniczej, która musi stawić czoła dużemu wyzwaniu, jakie niesie z sobą transformacja. Stąd obecność prezydent Hetman w Brukseli, gdzie trwają gorące rozmowy o tym jak przeprowadzać transformacje, by były jak najmniej odczuwalne dla lokalnej społeczności. Dodajmy, że wzięli w nich udział europarlamentarzyści, m.in. Jerzy Buzek, Jan Olbrych.

- Mamy dziś na stole historyczny, pierwszy instrument finansowy dla regionów, w których transformacja energetyczna, związana z walką ze smogiem i zmianami klimatu, stanowi szczególne wyzwanie. W Polsce to przede wszystkim Śląsk i Zagłębie. To z myślą o mieszkańcach tych regionów, ponad 1,5 roku temu, wyszedłem z propozycją powołania nowego, odrębnego Funduszu. Cieszę się, że udało się przekonać do niego najpierw cały Parlament Europejski, a potem - Komisję Europejską – ocenił prof. Jerzy Buzek.

Anna Hetman jako przewodnicząca Stowarzyszenia Gmin Górniczych o możliwościach wsparcia transformacji przez Unię Europejską rozmawiała także z Fransem Timmermansem, wiceprzewodniczącym Komisji Europejskiej ds. zielonego ładu.

- W rozmowie z Fransem Timmermansem mówiłam otwarcie, że oczekujemy konkretnych działań i wsparcia finansowego w związku z koniecznością przekształcenia przemysłu ciężkiego i rozwoju gmin w innym niż dotychczas kierunku. Potrzebne są indywidualne programy rozwoju dla poszczególnych regionów, a nawet gmin, bo specyfika każdego z nich jest inna. Warunki lokalne, jakie oddziałują na nie, określają kierunki zmian i dalszego rozwoju. Chcemy naszego udziału na etapie tworzenia takiego programu i podziału środków. Nie wyobrażamy sobie tak ważnych działań bez naszego udziału. Od tego zależy sukces każdego górniczego miasta, a w konsekwencji Polski i Europy - argumentuje Anna Hetman.

 

 

 

 

Polub i udostępnij
Czytaj też

O górnictwie w Polsce zadecyduje Unia Europejska O górnictwie w Polsce zadecyduje Unia Europejska

Gaz zamiast węgla? Energetyka Polski Gaz zamiast węgla? Energetyka Polski

Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (39)
Marko z polo26.02.2020 7:43

Pojechala porozmawiac.
Ciekawe czy teraz pojedzie wracac. A jak wroci to pomysli co zajatwila, ta nasza p. Prezydent a jednoczesnie nauczycielka.

Zacier26.02.2020 7:07

@zdrojowiec

A wszechobecne dziadostwo oraz nieporadność i i indolencja władz cię nie przerażają?

zdrojowiec26.02.2020 5:29

Przeraża mnie ta nienawiść i hejt. Podziwiam silną psychikę naszej Pani Prezydent. Ale dobro się wraca tam jak i zło. Trzeba tylko poczekać. Czasem nawet do siódmego pokolenia. Co dajesz innym, to otrzymujesz.

Radio Marysia25.02.2020 16:29

Stamtąd będzie miała trochę dalej do Dubaju, ale da radę.

Tylko niech ze sobą Ławeczkę weźmie.

I niech nie wracają.

Gość25.02.2020 16:24

A czy pani burmistrz zatachała tam ze sobą sławną na cały kraj nadpaloną instalację ze sprasowanego plastiku?

Gość25.02.2020 15:06

Biznes w tej upadającej osadzie górniczej ma się jak kompetencje pani burmistrz.

Dno, wodorosty.

I muł.

obserwatorka25.02.2020 12:19

A zabrała ze sobą ten swój hit modowy? Wygląda w nim jak górnik w stroju galowym albo kominiarz. Kto jej szyje to badziewie? Bo projektuje chyba sama?

Oko proroka25.02.2020 12:02

Pani prezydent??????za przejście do wiaduktu zwykła pensja za Brukselę dieta po to zło nie oglądaj TVN nie pozbawiaj mózgu tlenu

Gość25.02.2020 11:10

@zdrojowiec

"Pani Prezydent stara się jak może."

Czyli że co, że zero, czy może zero do kwadratu?

Zacier25.02.2020 10:21

Największy szkodnik Polski w powojennej historii-timmermans (celowo z małej)

Pokaż wszystkie opinie (39)